دو کماندوی آمریکایی چگونه جانشان را حین بازرسی از لنج حامل تسلیحات ایران برای حوثی‌ها از دست دادند؟

تصویر منتسب به لنج حاوی سلاح‌های ادعایی ایران برای حوثی‌های یمن
تصویر منتسب به لنج حاوی سلاح‌های ادعایی ایران برای حوثی‌های یمن Copyright آسوشیتدپرس/ سنتکام
Copyright آسوشیتدپرس/ سنتکام
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در دل تاریکی شب در دریای متلاطم سواحل سومالی عزم بالا رفتن از بدنه یک لنج عبوری بدون پرچم می‌‌کنند. به گفته آن‌ها، این شناور در حال حمل سلاح‌های غیرقانونی ساخت ایران به یمن بوده است.

آگهی

هنگامی که «ناتان گیج اینگرام،» عضو رسته سوم جنگاوران ویژه نیروی دریایی آمریکا شروع به بالا رفتن از نردبان لنج می‌کند، پایش لیز می‌خورد و در شکافی که امواج دریا در حد فاصل بین آن شناور چوبی و کشتی جنگی نیروی دریایی ایجاد کرده بود، سقوط می‌کند.

به گفته مقامات آمریکایی، زمانی که ناتان به زیر آب می‌رفت، یک نیروی ویژه دیگر به نام «کریستوفر جی چمبرز» از رسته یکم جنگاوران ویژه نیروی دریایی، برای نجات او به آب می‌پرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه نوشت که این یک عمل کاملا غریزی بوده و از سال‌ها تمرین و تجربه نشات می‌گرفت که یک هم تیمی همیشه به کمک هم تیمی دیگر خود می‌رود.

به گفته مقامات آمریکایی که جزئیات حمله ۱۱ ژانویه را به آسوشیتدپرس ارائه کردند و نخواستند نامی از آن‌ها برده شود، این کماندوها بخاطر پوشیدن جلیقه ضدگلوگه و همراه داشتن سلاح و تجهیزات سنگین، حسابی وزن‌دار شده بودند و بخاطر همین در اعماق دریای عرب فرو رفتند و جان باختند.

ناتان گیج اینگرام
ناتان گیج اینگرامآسوشیتدپرس

این ماموریت در حالی انجام گرفت که لزوم ممانعت از دسترسی حوثی‌های یمن به تسلیحات تازه به یک فوریت جدید برای آمریکا و متحدان آن تبدیل شده است. 

حوثی‌های مستقر در یمن در ماه‌های اخیر به خاطر ناراحتی از جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، حملات موشکی و پهپادی متعددی را علیه کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ و خلیج عدن انجام داده‌اند و حملات تلافی جویانه ایالات متحده تاکنون مانع از این قبیل اقدامات آن‌ها نشده است.

عملیات جستجو و نجات برای یافتن دو کماندوی نیروی دریایی آمریکا پس از ۱۱ روز تلاش در نهایت در روز یکشنبه متوقف شد و حالا فقط به دنبال بازیابی اجساد آن‌ها از دریا هستند. نیروی دریایی روز دوشنبه، اسامی آن‌ها را پس از اطلاع خانواده‌هایشان منتشر کرد و وضعیت آن‌ها را از «مفقود شده» به «مرحوم شده» تغییر داد.

کاپیتان بلیک چانی، فرمانده رسته یکم جنگاوری ویژه نیروی دریایی که بر رسته سوم هم نظارت می‌کند، اعلام کرد که «کریس و گیج فداکارانه با حرفه‌ای گری تزلزل ناپذیر و توانایی‌های استثنایی خود به کشور خدمت کردند. این ضایعه برای ستاد فرماندهی، خانواده‌های ما، مجموعه عملیات ویژه و سراسر کشور ویرانگر است.»

از کاخ سفید نیز جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: « من و همسرم جیل عزادار مرگ غم‌انگیز دو تن از بهترین‌های آمریکا از یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا که هنگام اجرای مأموریتی در سواحل شرقی آفریقا در دریا گم شدند، هستیم.» او گفت که نیروهای ویژه «بهترین‌های کشور ما را نمایندگی می‌کنند که از جان خود برای محافظت از هموطنان آمریکایی خود می‌گذرند. قلب ما همراه اعضای خانواده، عزیزان، دوستان و همسفران این دو نفر است.»

تکاوران در شناور عبوری چه چیزی پیدا کردند؟

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در حال انجام تحقیق در مورد این حادثه است. یکی از مواردی که انتظار می رود مورد بررسی قرار گیرد این است که آیا این یگان‌های ویژه به طور مناسب برای این قبیل ماموریت‌ها مجهز و آموزش دیده‌اند یا خیر. 

سوال دیگر این است که آیا اساسا رویه‌ها رعایت شده یا خیر، و اینکه آیا تصمیم در مورد زمان‌ حمله با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت دریاها بوده است یا خیر.

به گفته مقامات، این کماندوها از ناو USS Lewis B. Puller که در حقیقت یک پایگاه دریایی متحرک محسوب می‌شود، به این عملیات اعزام شدند و همزمان نیز چندین پهپاد و بالگرد نیز از آن‌ها پشتیبانی کردند. البته آن‌ها برای رسیدن به شناور مورد نظر، از کشتی‌های جنگی کوچک‌تر استفاده کردند.

تکاورهای نیروی دریایی ایالات متحده برای این نوع عملیات به طور معمول آموزش می بینند. این گروه تکاوری برای سوار شدن بر لنج مورد هدف با بیش از دوازده خدمه روبرو بودند. 

بعد از این واقعه، فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که آن‌ها در نهایت مجموعه‌ای از تسلیحات ساخت ایران، از جمله اجزای موشک‌های کروز و بالستیک مانند پیشرانه‌ها و وسایل هدایت و کلاهک‌ها و همچنین قطعات پدافند هوایی را توقیف کردند.

توئیت سنتکام در مورد اقلام یافت شده در لنج عبوری

این عملیات جدیدترین نمونه از توقیف محموله‌های ارسالی برای حوثی‌های یمن بود. به گزارش آسوشیتدپرس، اجزای موشکی توقیف شده در این عملیات شامل انواع قطعاتی بوده که احتمالاً حملات اخیر حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری استفاده می‌شده است.

چمبرز، ۳۷ ساله از مریلند، در سال ۲۰۱۲ در نیروی دریایی نام نویسی کرد و در سال ۲۰۱۴ از دوره تکاوری نیروی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شد. دریافت چهار مدال دستاورد نیروی دریایی از جمله افتخارات او بود.

اینگرام، ۲۷ ساله از تگزاس، در سال ۲۰۱۹ در نیروی دریایی آمریکا نام نویسی کرد و در سال ۲۰۲۱ از دوره تکاوری نیروی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

محک اتحادی دیرینه در روزهای جنگ؛ آمریکا چگونه با کمک‌های نظامی خود پشت اسرائیل ایستاد؟

در مورد کمک‌های نظامی ایالات متحده به اسرائیل قبل و بعد از جنگ با حماس در نوار غزه چه می‌دانیم؟