Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خدمات خودروی ویژه در لاس‌وگاس‌؛ اتومبیل با راننده از راه دور به سراغ شما می‌آید و به مقصد می‌رساند

خودرو با راننده از راه دور
خودرو با راننده از راه دور Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وی» (Vay)، استارت‌اپ آلمانی رانندگی از راه دور روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه اعلام کرد که نخستین سرویس تجاری خود را در لاس وگاس راه‌ اندازه کرده است که در آن یک راننده از راه دور، خودروهای اجاره‌ای برقی را به طور کوتاه مدت به مشتریان تحویل می‌دهد و پس از پایان زمان اجاره آن را تحویل می‌گیرد.

آگهی

این سرویس در حال حاضر، در اطراف دانشگاه نوادا لاس‌وگاس و منطقه هنری شهر در دسترس است و این خودرو به‌صورت دقیقه‌ای اجاره داده می‌شود. این خودروها برخلاف وسایل نقلیه خودران، به یک راننده واقعی از راه دور متکی است.

کالب وارنر، مدیرعامل «وی» در ایالات متحده توضیح می‌دهد: «می‌توانید یک دکمه را فشار دهید تا خودرویی در عرض چند دقیقه به شما تحویل داده شود.»

شرکت وی
شرکت ویآسوشیتدپرس

وی اضافه می‌کند: «خودرو بدون راننده به متقاضی تحویل داده می‌شود، متقاضی سوار خودرو می‌شود و ماشین به هر کجا که بخواهد رانده می‌شود، چه برای چند دقیقه باشد، چه چند ساعت یا حتی بیشتر. سپس وقتی کار متقاضی تمام شد، دکمه را فشار می‌دهد، راننده از راه دور خودرو را از مشتری اول پس می‌گیرد و به کاربر بعدی تحویل می‌دهد.»

«وی» تاکنون حدود ۱۱۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی مانند شرکت سوئدی کینویک و کُتو و شرکت فرانسوی یورازیو دریافت کرده است. این شرکت آزمایش‌هایی را در جاده‌های اروپا و ایالات متحده با رانندگان از راه دور انجام داده است.

توماس فون‌دراوهه، مدیرعامل شرکت «وی» به رویترز گفت که با گذشت زمان این استارت‌اپ به‌تدریج ویژگی‌های خودران را معرفی می‌کند چراکه از دوربین‌های موجود در وسایل نقلیه می‌آموزد. 

وی معتقد است که این شرکت می‌تواند در آینده خودروهای خودران بسیار ارزان‌تری از فناوری «لیدار و رادار» مورد استفاده اکثر توسعه دهندگان خودروهای خودران ارائه دهد.

وی افزود: «ما شاهد یک یا دو دهه تعامل انسان و ماشین خواهیم بود که در آن رانندگی خودکار زمانی که در دسترس باشد و آماده استقرار، نقشی را ایفا می‌کند و سپس نقش دیگر همیشه از سوی یک راننده از راه دور انجام می‌شود. »

وی معتقد است که این استارت‌آپ می‌تواند در موقعیت‌های مختلف رانندگی «مورد استفاده گسترده» قرار گیرد.

فون‌دراوهه افزود: «اگر هر وسیله نقلیه‌ای که از خط تولید خارج می‌شود مجهز به رانندگی از راه دور باشد می‌توانید یک نیروی از راه دور داشته باشید که مثلا خودروی شما را پارک کند یا مثلا اگر مست کردید می‌توانید از این نیرو بخواهید که خودروی شخصی شما را به خانه هدایت کند.»

شرکت «وی» مستقر در برلین آلمان است که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و پنج سال را صرف توسعه فناوری رانندگی از راه دور خود کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعمیر تلسکوپ فضایی از راه دور؛ رصد جهان از سر گرفته می‌شود

تنظیم قند خون از راه دور؛ میدان‌ الکترومغناطیسی دیابت در مدل حیوانی را درمان کرد

روبات‌های جرّاح و آموزش از راه دور؛ هوش مصنوعی علیه کرونا