دومین حادثه بوئینگ در یک هفته؛ شکاف در پنجره کابین خلبان، پرواز ژاپنی را ناچار به فرود اضطراری کرد

فرودگاه هاندا در توکیو
فرودگاه هاندا در توکیو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک پرواز داخلی شرکت آل نیپون ایرویز ژاپن (ANA) پس از پیدا شدن شکافی در پنجره کابین هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ به هنگام پرواز به فرودگاه مبدا بازگشت.

آگهی

سخنگوی این شرکت هواپیمایی روز شنبه گفت که پرواز ۱۱۸۲ به سمت فرودگاه تویاما در ژاپن پرواز می‌کرد اما پس از پیدا شدن شکاف در بیرونی‌ترین لایه از چهار لایه پنجره اطراف کابین خلبان، به فرودگاه ساپورو-نیو چیتوز بازگشت.

این شرکت هواپیمایی اضافه کرد که هیچ‌یک از ۵۹ مسافر و ۶ خدمه این پرواز آسیبی ندیده‌اند.

این دومین حادثه هواپیمای بوئینگ در یک هفته گذشته است.

یکی فروند هواپیماهای ۷۳۷ مکس ۹ (737 MAX 9) نیز روز شنبه هفته گذشته در جریان یکی از پروازهای خطوط هوایی آلاسکا دچار کنده‌گی قسمتی از بدنه خود شد.

هر چند پرواز آلاسکا نیز با ۱۷۴ مسافر و ۶ خدمه به سلامت فرود آمد اما خط هوایی اعلام کرد که ناوگان هواپیماهای ۷۳۷ مکس ۹ خود را زمین گیر کرده است.

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) هم اعلام کرد که تمام هواپیماهای ۷۳۷ مکس ۹ تا زمانی که بوئینگ اطلاعات بیشتری را در مورد حادثه خطوط هوایی آلاسکا ارائه ندهد، زمین گیر خواهند شد.

شرکت بوئینگ نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «به طور کامل و شفاف همکاری خواهد کرد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

جت‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس پیشتر در سراسر جهان زمین‌گیر شده بودند. پس از یک سانحه در اندونزی در اکتبر ۲۰۱۸ که منجر به کشته شدن ۱۸۹ نفر شد و نیز رخداد سانحه‌ دیگری در اتیوپی به فاصله پنج ماه که منجر به کشته شدن ۱۵۷ نفر شد، تقریبا دو سال جت‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس اجازه پرواز داده نشد.

این هواپیما پس از این که بوئینگ سیستم کنترل پرواز خودکار خود را که در هر دو سانحه به اشتباه فعال شده بود، بازسازی کرد، اجازه پرواز مجدد را گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی چین برای رقابت با ایرباس و بوئینگ؛ پکن «سی-۹۱۹» خود را در آسمان هنگ کنگ به پرواز درآورد

سقوط یک هواپیمای نظامی آمریکایی در جنوب ژاپن دست‌کم یک کشته برجای گذاشت

موشک کاغذی ساخته‌شده توسط مهندسان بوئینگ رکورد جهانی طی مسافت را شکست