Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمان با فروش جنگنده‌ به عربستان به‌خاطر رویکرد «سازنده‌» ریاض در جنگ اسرائیل و حماس موافقت کرد

جنگنده‌های یوروفایتر
جنگنده‌های یوروفایتر Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز دوشنبه از لغو وتوی چندین ساله این کشور در خصوص اجازه فروش جنگنده‌های یوروفایتر به عربستان سعودی دفاع کرد و گفت که ریاض در جنگ اسرائیل و حماس «رویکرد سازنده‌ای» اتخاذ کرده است.

آگهی

آلمان، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا جنگنده‌های یوروفایتر را به طور مشترک می‌سازند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند معاملات فروش به هر کشوری را که دوست داشته باشند وتو کنند.

معامله مذکور که بیشتر لندن به دنبال آن بود، از سال ۲۰۱۸ تا کنون از سوی برلین مورد مخالفت قرار گرفته بود. حال آنکه آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه در سفر به اسرائیل اعلام کرد که کشورش آماده برداشتن محدودیت‌ها در زمینه فروش این جت‌ها به عربستان است.

آلمان از زمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول، فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کرده بود. بر این اساس، فروش ۴۸ جت یوروفایتر که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در لندن امضا شده بود نیز شامل این ممنوعیت شد.

رویکرد عربستان در جنگ اسرائیل و حماس

خانم بائربوک خاطرنشان کرد که عربستان سعودی و اسرائیل از زمان شروع جنگ «از سیاست عادی‌سازی روابط خود دست برنداشته‌اند.»

وی افزود: «این واقعیت که عربستان سعودی اکنون موشک‌های شلیک شده حوثی ها به سمت اسرائیل را رهگیری می‌کند، بر همین موضوع تاکید دارد و ما از این بابت سپاسگزاریم.»

وزیر خارجه آلمان خاطر نشان کرد که «این واقعیت که نیروی هوایی عربستان سعودی در این زمینه از یوروفایتر استفاده می کند دیگر همچون یک راز آشکار است.»

با این حال، تغییر موضع برلین در خصوص فروش جنگنده به عربستان باعث ایجاد یک مناقشه سیاسی جدید در داخل آلمان شده است، بطوریکه سبزها از این حرکت آلمان ناراحت هستند.

ریکاردا لانگ از حزب سبزها روز دوشنبه معتقد است که «با نگاهی به وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی، از جمله قانون اساسی داخلی فکر می‌کنم مانند قبل تحویل دادن یوروفایترها به این کشور پادشاهی اشتباه است».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب سراسری در راه آهن آلمان و اعتراضات کشاورزان باعث اختلال در بزرگترین اقتصاد اروپا شد

دادگاه تجدیدنظر دانمارک حکم ۳ ایرانی محکوم به اتهامات تروریستی را تایید کرد

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟