Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناامنی در دریای سرخ و عرب؛ از تهدید یک کشتی تجاری و ساقط شدن پهپاد حوثی‌ها تا ربایش شناور فله‌بر

عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) اعلام کرد که شش شناور کوچک روز شنبه به یک کشتی تجاری در حال عبور از ۵۰ مایلی شهر موکا در یمن نزدیک شدند.

آگهی

این مرکز افزود که در جریان این حادثه به کشتی تجاری و خدمه آن آسیبی نرسید. هر چند حوثی‌های یمن این عملیات را بر عهده نگرفته‌اند ولی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک کشتی آمریکایی روز شنبه یک فروند پهپاد اعزام شده از یمن را در جنوب دریای سرخ و در مجاورت چندین کشتی تجاری سرنگون کرد.

نیروی دریایی ارتش هند هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی ام وی لیلا نورفولک (MV Lila Norfolk) پیامی را در پورتال نظارت بر عملیات تجارت دریایی بریتانیا ارسال کرد که در آن گفته شد پنج یا شش فرد مسلح عصر پنجشنبه سوار این کشتی شده‌اند.

در این بیانیه آمده است که نیروی دریایی هند یک کشتی را که برای عملیات امنیتی دریایی مستقر شده بود برای کمک به این شناور منحرف کرد و گروهی از کماندوهای هندی پس از نظارت چند ساعته حرکت این کشتی، در دریای عرب سوار آن شدند. 

نیروی دریایی هند گزارش داد که کماندوهای این نیرو موفق شدند ۲۱ خدمه کشتی فله‌برِ دارای پرچم لیبریا را که در خطر ربایش قرار داشت، به سلامت تخلیه کنند. 

البته مطابق اعلام نیروی دریایی هند علمیات ربایش در پی هشدار قهرآمیز این نیرو متوقف شده است.

آمبری، یک شرکت اطلاعاتی دریایی، پیشتر گفته بود که این کشتی فله‌بر در شرق هافون واقع در سومالی ربوده شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هیچ گروهی بلافاصله مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت ولی به دنبال حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران در دریای سرخ که به تلافی ادامه حملات اسرائیل در نوار غزه تشدید شده، نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد امنیت کشتیرانی تجاری در منطقه به وجود آمده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا از دفع «بزرگ‌ترین حمله» حوثی‌ها در دریای سرخ خبر دادند

گزارش‌ها از آماده‌ شدن بریتانیا برای حمله به حوثی‌ها؛ کامرون: ایران برای حل موضوع مسئولیت دارد

حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی در گزارش تصویری آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا