Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شناور انتحاری حوثی‌ها در دریای سرخ منفجر شد؛ کشتی جنگی هند به کمک شناور ربوده شده در دریای عرب شتافت

کانتینرهای شرکت مرسک در بندر دانمارک
کانتینرهای شرکت مرسک در بندر دانمارک Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات حوثی‌ها به شناورهای عبوری از دریای سرخ و تلاقی آن با دزدی‌های دریایی معمول در آب‌های منطقه‌ای شرق آفریقا و دریای عرب باعث شده تا کشورهای ذینفع به صورت گروهی یا انفرادی وارد عمل شوند.

آگهی

حملات هفته‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی به تعدادی از کشتی‌های عبوری در جنوب دریای سرخ عاملی شده تا حمل و نقل دریایی در این منطقه مختل شده و نرخ‌های کشتی‌رانی افزایش یابد.

ایالات متحده  به منظور تامین امنیت کشتی‌های تجاری در تاریخ ‍۱۹ دسامبر یک ماموریت چندملیتی در دریای سرخ را راه اندازی کرد، اما بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی و صاحبان محموله‌های این شناورها همچنان ترجیح می‌دهند که کشتی‌ها و محموله‌هایشان مسافت طولانی‌تری را به دور آفریقا طی کنند و در عوض خیالشان از حملات حوثی‌ها راحت باشد.

در یکی از این حملات یک کشتی شرکت مرسک در روز شنبه هدف حمله قرار گرفت. حالا شرکت دانمارکی مرسک روز پنجشنبه اعلام کرد که از پنج کشتی کانتینربری که در دریای سرخ گیر کرده بودند، چهار کشتی را در سفری طولانی به دور آفریقا تغییر مسیر داده تا از خطر حملات حوثی‌ها در امان بماند.

مرسک که هفته گذشته پس از یک وقفه کوتاه به دنبال از سرگیری سفرهای خود در دریای سرخ بود، روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که کشتی‌های کانتینری این شرکت دوباره قید راه میانبر بین آسیا و اروپا یعنی کانال سوئز را می‌زنند. اما پنج کشتی مرسک که به سمت آسیا حرکت می‌کردند، در زمان این صدور این اعلامیه از کانال سوئز عبور کرده بودند و وضعیت آن‌ها و خدمه و ده‌ها هزار کانتینر آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود.

طبق برنامه مرسک، چهار کشتی از این پنج کشتی که در روزهای اخیر در نصفه راه در بندر جده عربستان در دریای سرخ پهلو گرفته بودند روز پنجشنبه مجبور شدند مسیر خود را به دور دماغه امید تغییر دهند.

شناور بدون سرنشین حوثی‌ها منفجر شد

ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا (سنتکام) روز پنج‌شنبه و تنها چند ساعت پس از آخرین هشدار مبنی بر لزوم توقف حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، اعلام کرد که یک شناور سطحی بدون سرنشین که حامل مقادیری مواد منفجره بود، در فاصله چند کیلومتری از ناوگان آمریکایی در دریای سرخ منفجر شد.

برد کوپر، رئیس عملیات نیروی دریایی ایالات متحده در خاورمیانه گفت که این اولین بار از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس است که حوثی‌ها از یک شناور سطحی بدون سرنشین در حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ استفاده می‌کنند،‌ هر چند که این امر در سال های گذشته مسبوق به سابقه است.

نیروی دریایی هند وارد عمل شد

تلاقی دزدی‌های دریایی در شرق آفریقا با حملات دریایی حوثی‌ها بر شدت نگرانی‌ها در خصوص امنیت ناوبری در منطقه را افزایش داده است. 

نیروی دریایی هند روز جمعه اعلام کرد که یک کشتی جنگی خود را به دریای عرب اعزام کرده تا به کمک کشتی ربوده شده با پرچم کشور آفریقایی لیبریا بپیوندد. این اطلاعیه می‌افزاید که هواپیماهای نیروی دریایی هند از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارند.

خبرگزاری هند پیش‌تر به نقل از مقامات نظامی گزارش داد که در زمان ربودن شده کشتی «ام.وی. لی‌لا نورفولک» در نزدیکی سواحل سومالی، دست‌کم ۱۵ خدمه هندی در آن حضور داشتند و نیروی دریایی هند اطلاعات این ربایش را عصر پنجشنبه دریافت کرده است.

«هند نقش یک تامین کننده خالص امنیت در کل منطقه اقیانوس هند را ایفا می‌کند. ما تضمین خواهیم کرد که تجارت دریایی در این منطقه از دریا تا بلندای‌ آسمان ادامه خواهد داشت.»
راجنات سینگ
وزیر دفاع هند

در بیانیه نیروی دریایی هند آمده است که این کشتی در پرتال عملیات تجارت دریایی بریتانیا پیامی ارسال کرده و اعلام کرده که ۵ تا ۶ فرد مسلح ناشناس شامگاه چهارم ژانویه سوار این شناور شدند.

از این رو، هند بلافاصله یکی از کشتی‌های جنگی خود را برای کمک به کشتی مستقر تغییر مسیر می‌دهد. این بیانیه می‌افزاید که یک هواپیمای نیروی دریایی هند روز جمعه از روی کشتی ربوده شده عبور کرد و سعی کرد با آن تماس برقرار کند.

نیروی دریایی هند پس از حملات اخیر در این منطقه، نظارت خود بر دریای عرب را افزایش داده است.

در اوایل این هفته، نیروی دریایی هند اعلام کرد که تعداد زیادی از شناورهای ماهیگیری در شمال و مرکز دریای عرب را مورد بازرسی قرار داده است.

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند ماه گذشته در رابطه با افزایش این قبیل نظارت‌ها در منطقه گفت: «هند نقش یک تامین کننده خالص امنیت در کل منطقه اقیانوس هند را ایفا می‌کند. ما تضمین خواهیم کرد که تجارت دریایی در این منطقه از دریا تا بلندای‌ آسمان ادامه خواهد داشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بریتانیا و آمریکا برای حمله به حوثی‌های یمن آماده می‌شوند»

فرانسه به ایران هشدار داد؛ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لبنان: جنگ منطقه‌ای پیروزی نخواهد داشت

فرماندهی رزم‌گروه بین‌المللی دریای سرخ از آمریکا به ایتالیا رسید؛ امنیت دریاها چطور به رم سپرده شد؟