آمریکا و متحدانش در بیانیه‌ای مشترک درباره ناآرامی‌ها در دریای سرخ به حوثی‌ها هشدار دادند

نیروهای حوثی در روز یکشنبه ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳ کشتی باری Galaxy Leader را توقیف کردند.
نیروهای حوثی در روز یکشنبه ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳ کشتی باری Galaxy Leader را توقیف کردند. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دوازده کشور به رهبری آمریکا در بیانیه‌ای مشترک به حوثی‌های یمن درباره ادامه حملات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ هشدار دادند.

آگهی

در این بیانیه آمده است که «هیچ توجیه قانونی برای هدف قرار دادن عمدی» کشتی‌های غیرنظامی و ناوهای نظامی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، قایق‌های کوچک و موشک‌‌ وجود ندارد.

این بیانیه که توسط ایالات متحده، بریتانیا، آلمان، کانادا، ژاپن، استرالیا، بحرین، بلژیک، دانمارک، ایتالیا، هلند و نیوزیلند به امضا رسیده، در آستانه جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص بررسی حملات حوثی‌ها منتشر شده است.

این کشورها خواستار «پایان فوری این حملات غیرقانونی و آزادی کشتی‌ها توقیف شده همراه با خدمه آن‌ها» شدند و تاکید کردند در صورتی که حوثی‌ها تهدیدهایشان در دریای سرخ را ادامه دهند، خودشان مسئول تبعات اقداماتشان خواهند بود.

در این بیانیه آمده است که حدود پانزده درصد تجارت جهانی از طریق دریای سرخ صورت می‌گیرد و این حملات تبعات سنگینی بر تجارت جهانی دارد.

شبه نظامیان حوثی نزدیک به ایران به دنبال جنگ اسرائیل و حماس، حملات خود را به کشتی‌های باری در دریای سرخ و خلیج عدن آغاز کردند.

با شروع این حملات برخی شرکت‌های بزرگ کشتیرانی نظیر مرسک، سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام، هاپاگ لوید همچنین غول نفتی بریتانیا بی پی اعلام کردند که فعالیت‌های خود را در دریای سرخ متوقف خواهند کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

به خطر افتادن امنیت دریای سرخ که موجب افزایش قیمت نفت و هزینه‌های حمل و نقل دریایی شده، کشتی‌ها را مجبور کرده تا با دور زدن دماغه امید نیک در جنوب آفریقا مسیر خود را چندین برابر طولانی کنند و حدود ۱۰ تا ۱۴ روز به مدت سفر خود بیفزایند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا از دفع «بزرگ‌ترین حمله» حوثی‌ها در دریای سرخ خبر دادند

رویترز: برغم حملات حوثی‌ها تردد نفتکش‌ها در دریای سرخ ادامه دارد

پرتغال با احضار سفیر ایران از تهران خواست کشتی توقیف‌شده را آزاد کند