Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشکیل «نیروی مشترک برون‌مرزی» توسط قوای ۱۰ کشور اروپایی برای حفاظت از زیرساخت‌های بستر دریا

کشتی مین‌روب آلمان در دریای بالتیک در فوریه ۲۰۲۳
کشتی مین‌روب آلمان در دریای بالتیک در فوریه ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به منظور حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی در برابر خرابکاری‌های زیر دریا، ۱۰ کشور اروپایی از جمله بریتانیا کشتی‌های خود را به دریای بالتیک اعزام می‌کنند.

آگهی

سرویس خبری پولیتیکو روز سه‌شنبه گزارش داد که این اقدام بخشی از تلاش‌های غرب برای تقویت بنیه دفاعی خود در برابر «جنگ ترکیبی یا نبرد در منطقه خاکستری» در جریان تهاجم روسیه به اوکراین است.

ده کشوری که این «نیروی مشترک برون‌مرزی» را تشکیل می‌دهند، عبارتند از بریتانیا، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، ایسلند، لیتوانی، لتونی، استونی و هلند.

این کشورها در اواخر سال ۲۰۲۳ میلادی اعلام کردند که «در جهت کمک نظامی برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی بستر دریا» تعدادی کشتی را به دریای بالتیک اعزام خواهند کرد.

این تشریک مساعی در حوزه نظامی پس از آن صورت می‌گیرد که خطوط انتقال انرژی و کابل‌های ارتباطی زیر دریا چندبار با مشکل روبرو شدند. از جمله اینکه خطوط انتقال گاز «نورد استریم» در سپتامبر ۲۰۲۲ هدف یک بمب قرار گرفت و خط لوله گاز «بالتیک کانکتور» بین استونی و فنلاند نیز در اکتبر ۲۰۲۳ آسیب دید و دچار نشت شد.

دلایل آسیب‌های وارده هنوز به طور کامل مشخص نشده و کارشناسان معتقدند که باید به این مسائل توجه کرد و دلایل آن ‌را بررسی کرد؛ چراکه اینگونه حوادث از وجود «یک نقطه ضعف آشکار» حکایت دارد.

کشورهای عضو این ائتلاف برون‌مرزی می‌خواهند با این اقدام خود «پیام محکمی از توانایی و تعهد خود برای تقویت امنیت زیرساخت‌های حیاتی در بستر دریا و قابلیت بازدارندگی در برابر تهدیدات جنگ ترکیبی ارسال کنند.»

نقشه خط لوله نورد استریم بر روی یک کانتینر در آلمان در ژوئیه ۲۰۲۲
نقشه خط لوله نورد استریم بر روی یک کانتینر در آلمان در ژوئیه ۲۰۲۲آسوشیتدپرس

پولیتیکو در مقاله خود اشاره می‌کند که این قوای دریایی مشترک «در قد و قواره اعلام رسمی جنگ نیست، اما در عین حال می‌تواند در برابر خرابکاری در زیرساخت‌ها، حملات سایبری و کارزارهای انتشار اطلاعات نادرست واکنش نشان دهد».

در همین حال، ناتو نیز «دایره هماهنگی برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی زیر دریا» را راه اندازی کرده تا بین شرکت‌های خصوصی و دولت‌های ملی برای شناسایی «تهدیدهای لحظه‌ای» نوعی تعامل ایجاد شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمرکز ناتو بر پوشاندن حفره‌های دفاعی اروپا؛ آیا خطر حمله روسیه کشورهای عضو را دست به جیب می‌کند؟

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای