Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کنعانی: ایران از اول ژانویه عضو کامل بریکس محسوب می‌شود

پرچم اعضای اولیه گروه بریکس
پرچم اعضای اولیه گروه بریکس Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید این کشور از روز دوشنبه «عضو کامل» گروه برکس محسوب می‌شود.

آگهی

ناصر کنعانی گفت که ایران با استفاده از «ظرفیت‌های» بریکس نقش خود را در «معادلات چندجانبه بین‌المللی» ارتقا خواهد بخشید. رهبران کشورهای عضو برکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تابستان گذشته با درخواست عضویت شش کشور از جمله ایران موافقت کردند. 

علاوه بر ایران کشورهای مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات عربی متحده نیز از روز اول ژانویه به عضویت بریکس درآمدند. آرژانتین نیز قرار بود به همراه این پنج کشور به عضویت بریکس درآید اما خاویر میلی، رئیس‌جمهوری جدید این کشور چند روز پیش اعلام کرد که بوئنوس آیرس از عضویت در بریکس انصراف داده است. 

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود به بیانیه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد. او این نهاد وابسته به سازمان ملل را به «سیاست زدگی» متهم کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ناصر کنعانی گفت: «فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز است و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیرکل این آژانس انتظار می‌رود اقدامات حرفه‌ای خودشان را دنبال کنند، از سیاست‌زدگی پرهیز کنند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه اخیر خود اعلام کرده بود که ایران طی هفته‌های گذشته تولید اورانیوم غنی‌سازی‌شده را افزایش داده است.

پیش از این محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به بیانیه آژانس گفته بود که نکته «تازه‌ای» در آن دیده نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان همچنان در حال بررسی عضویت در بریکس؛ آیا حضور روسیه و چین مشکل‌زا است؟

عربستان سعودی به طور رسمی عضو گروه بریکس شد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد