Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بزرگترین تبادل زندانیان بین آمریکا و ونزوئلا؛ متحد مادورو در ازای ۱۰ آمریکایی و یک پیمانکار فراری

تعدادی از زندانیان آزاد شده آمریکایی از نفر ششم از سمت چپ تا نفر یازدهم از چپ
تعدادی از زندانیان آزاد شده آمریکایی از نفر ششم از سمت چپ تا نفر یازدهم از چپ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ایالات متحده آمریکا چهارشنبه شب اعلام کرد که یکی از متحدان نزدیک نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را در ازای آزادی ۱۰ آمریکایی زندانی و همچنین بازگرداندن یک پیمانکار دفاعی فراری معروف به «لئونارد چاقه» که در کانون رسوایی رشوه خواری گسترده پنتاگون قرار دارد را آزاد کرد.

آگهی

این رویداد بزرگترین آزادی زندانیان آمریکایی در کل تاریخ ونزوئلا محسوب می‌شود که چند هفته پس از موافقت کاخ سفید با تعلیق برخی تحریم‌ها علیه ونزوئلا و پیرو وعده مادورو برای ایجاد شرایط آزاد و عادلانه در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۴ صورت می‌گیرد.

الکس صعب که بود و چگونه دستگیر شد؟

مادورو بازگشت «الکس صعب» را به عنوان «یک پیروزی به نفع حقیقت» علیه «کارزار دروغ، تهدید و شکنجه» متحد خود می‌داند. مادورو در حالی که آقای صعب را همچون یک قهرمان در کاخ ریاست جمهوری به حضور پذیرفت گفت: «رئیس جمهور بایدن، ما مستعمره کسی نخواهیم بود.»

مدت‌ها بود که آقای صعب از سوی واشنگتن به‌عنوان کارچاق کن مادورو شناخته می‌شد و حالا آزادی او یک برگ برنده برای رهبر کنونی ونزوئلا است. دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، صعب را به عنوان یک غنیمت نگه داشته بود و میلیون‌ها دلار برای تعقیب و دستگیری این تاجر کلمبیایی‌تبار خرج کرده بود، تا جائی که برای دستگیری او در جمهوری «کیپ ورد / دماغه سبز»، یک کشتی جنگی نیروی دریایی را در سواحل غرب آفریقا مستقر کرد تا از فرار احتمالی او جلوگیری کند.

استقبال مادورو از الکس صعب
استقبال مادورو از الکس صعبآسوشیتدپرس

الکس صعب روز پنجشنبه ۲۱ دسامبر ۵۲ ساله می‌شود. او در ماه ژوئن ۲۰۲۰ و در حالی که از طرف دولت مادورو برای انجام مذاکره در مورد معاملات نفتی عازم ایران بود، در حین توقف برای سوخت‌گیری برای جت تجاری خود در کشوره جزیره‌ای دماغه سبز با حکم پلیس بین‌الملل، اینترپل، دستگیر می‌شود.

اتهامات ایالات متحده علیه او شامل پولشویی مرتبط با یک رشوه خواری به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار از طریق قراردادهای دولتی برای ساخت مسکن مقرون به صرفه بود. آقای صعب همچنین به دلیل اجرای طرحی که گفته می‌شود صدها میلیون دلار را از طریق واردات مواد غذایی را در زمان گرسنگی گسترده مردم ونزوئلا بالا کشیده است، تحریم شد.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که اعطای عفو به او در ازای بازگرداندن آمریکایی‌های زندانی تصمیمی دشوار اما ضروری بود.

وعده‌های انتخاباتی مادورو و انتقاد اپوزیسیون از آمریکا

علاوه بر آزادی این ۱۰ آمریکایی، این توافق به بازگرداندن «لئونارد گلن فرانسیس»، مالک مالزیایی یک شرکت خدمات کشتیرانی که متهم اصلی یکی از بزرگترین رسوایی‌های رشوه‌ خواری در تاریخ وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون است نیز شد.

اما این مبادله انتقاد بسیاری از مخالفان مادورو در ونزوئلا را برانگیخت. این افراد معتقدند که مقامات کنونی کاخ سفید از کارزار دولت ترامپ برای سرنگونی مادورو کنار کشیده است.

کاخ سفید در ماه اکتبر تحریم‌های اعمال شده بر صنعت نفت ونزوئلا را کاهش داد. این معافیت‌ها در حالی انجام شد که در آن زمان مادورو وعده‌ داد تا شرایط را برای انتخابات ۲۰۲۴ برابر کند، انتخاباتی که می‌تواند شش سال دیگر آقای مادورو را بر مسند قدرت در این کشور بحران‌زده نگه دارد.

اما علیرغم این وعده‌ها، مادورو تاکنون نتوانسته ممنوعیت نامزدی مخالف اصلی خود یعنی خانم «ماریا کورینا ماچادو» را لغو کند.

در میان آمریکایی‌هایی که آزاد شده‌اند، دو نظامی سابق به نام‌های «لوک دنمان» و «آیران بری» دیده می‌شوند که به اتهام تلاش برای برکناری مادورو در سال ۲۰۱۹ دستگیر شده بودند.

ایالات متحده در چند سال گذشته چندین مورد موفق تبادل زندانیان را با ونزوئلا به سرانجام رسانده است؛ از جمله اینکه در اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی هفت آمریکایی از جمله پنج مدیر نفتی، در ازای آزادی دو برادرزاده همسر مادورو که در ایالات متحده به اتهام مواد مخدر در زندان بودند، با یکدیگر مبادله شدند.

ونزوئلا متهم رسوایی در پنتاگون را تحویل واشنگتن داد

لئونارد
لئوناردآسوشیتدپرس

دلپذیرتر شدن این معامله برای کاخ سفید وقتی بیشتر شد که ونزوئلا برای بازگرداندن شخصی به نام «فرانسیس» نیز ابراز تمایل کرد.

فرانسیس با نام مستعار «لئونارد چاقه»، تقریبا یک دهه پیش در یک عملیات پلیس فدرال آمریکا در هتلی در سن دیگو دستگیر شد. بازرسان معتقدند که او با خرید ده‌ها افسر عالی‌رتبه نیروی دریایی آمریکا و تطمیع آن‌ها از طریق مشروبات الکلی، فراهم آوردن روابط جنسی، برگزاری مهمانی‌های مجلل و سایر هدایا، توانسته است بیش از ۳۵ میلیون دلار بر سر ارتش آمریکا کلاه بگذارد.

فرانسیس سه هفته قبل از اعلام صدور حکمش در سپتامبر ۲۰۲۲، به طرز خیره‌کننده‌ای پابند الکترونیکی خود را باز می‌کند و از حبس خانگی فرار می‌کند و فورا ناپدید می‌شود. او بعدا در ونزوئلا و در حالی که در تلاش برای سوار شدن به یک هواپیما از کاراکاس بود دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت ونزوئلا بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

آمریکا یک فرد «مرتبط با حزب الله» را به اتهام بمب‌گذاری در مرکز یهودیان آرژانتین تحت تعقیب قرار داد

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟