Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتش روسیه از آغاز جنگ تاکنون با چند فروند پهپاد شاهد ساخت ایران اوکراین را هدف گرفته است؟

عکس آرشیوی از پهپادی بر فراز آسمان اوکراین
عکس آرشیوی از پهپادی بر فراز آسمان اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته مقامات نظامی در کی‌یف، شمار موشک‌های شلیک شده و گسیل پهپادهای انتحاری به اوکراین توسط روسیه در جریان تهاجم نظامی ۲۲ ماهه، نشان‌دهنده مقیاس گسترده حملات هوایی ارتش این کشور است.

آگهی

یوری اینات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور تاکنون موفق به رهگیری و سرنگونی ۱۶۰۰ موشک و ۲ هزار و نهصد پهپاد ارتش روسیه شده است.

این مسئول ارشد نیروهای مسلح اوکراین پس از ارائه چنین آماری در ادامه تاکید کرد: «ما با یک تجاوز بزرگ روبرو و در حال مقابله با آن هستیم.»

وی گفت که شمار کم‌تر موشک‌های سرنگون شده به دلیل استفاده ارتش روسیه از موشک‌های بالستیک مافوق صوت است که هدف قراردادن آنها بسیار دشوار است.

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین همچنین بر این واقعیت تاکید کرد که غرب سامانه‌های پیشرفته پدافند هوایی پاتریوت را در اواسط جنگ به اوکراین عرضه کرد.

اوکراین در طول تهاجم روسیه سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته از جمله چندین سامانه پاتریوت را از متحدان غربی دریافت کرد که به این کشور اجازه داد موشک‌های بیشتری را ساقط کند.

در همین حال، روسیه همچنین به دفعات از پهپادهای ارزان قیمت شاهد ساخت ایران که در اوکراین به داشتن موتورهای بنزینی پر سر و صدا شناخته می شوند، برای حمله به زیرساخت‌های شهری در پشت خط مقدم جنگ در شرق و جنوب اوکراین استفاده کرده است.

یوری اینات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین می‌گوید که هر شب ۱۰ تا ۱۵ منطقه از کشورش درگیر عملیات پدافندی علیه پهپاد‌های شاهد هستند.

روسیه اما مدعی است که تنها اهداف نظامی را مورد حمله قرار می‌دهد اگر چه مسکو پیش‌تر به هدف قرار دادن زیرساخت‌های انرژی در اوکراین نیز اعتراف کرده است.

به گزارش رویترز، روسیه با وجود اطلاعات مستند موجود که حکایت از کشته شدن هزاران غیرنظامی در طول تهاجم نظامی مسکو علیه اوکراین دارد، هدف قرار دادن غیرنظامیان را تکذیب می‌کند.

بنا به این گزارش، روسیه حمله به تاسیسات و زیرساخت‌های شهری در اوکراین با پهپادهای شاهد را از دسامبر سال گذشته میلادی آغاز کرد.

این حملات در ابتدا پدافند هوایی اوکراین را سردرگم کرد زیرا شناسایی و رهگیری پهپادهای شاهد برای رادارها و سامانه‌های پدافند هوایی استاندارد اوکراین بسیار دشوار‌تر از رهگیری موشک‌ها بود؛ کی‌یف اما به تدریج سامانه‌های پدافندی خود را برای این گونه حملات نیز سازگار کرد.

با این حال، استفاده ارتش روسیه از پهپادها در حملات انبوه، معضلی را برای اوکراین ایجاد کرد؛ زیرا تولید این پهپادها به قدری ارزان بود که سرنگونی آنها با موشک‌های گران قیمت دفاع هوایی مقرون به صرفه به نظر نمی‌رسید.

در گزارش رویترز آمده است که اوکراین اکنون از خودروهای زرهی مجهز به مسلسل برای سرنگونی پهپادها استفاده می‌کند.

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین با یادآوری تلاش‌های اولیه برای سرنگونی پهپادها می‌گوید: «ما از هر امکانی، حتی با استفاده از تپانچه و مسلسل به سوی پهپادها شلیک می‌کردیم.»

کی‌یف می گوید ارتش روسیه در جریان حمله نظامی به اوکراین تاکنون ۷ هزار و چهارصد موشک و ۳ هزار و هفتصد پهپاد شاهد به سوی این کشور شلیک کرده است.

رسانه‌ها و تحلیلگران غربی با استناد به شواهدی از جمله تعدادی تصاویر ماهواره‌ای، از راه اندازی تاسیسات تولید پهپاد شاهد توسط روسیه خبر داده‌اند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین با موشک کروز یک کشتی روسی را در شبه جزیره کریمه هدف قرار داد

مجارستان کمک مالی ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین را وتو کرد

آستین: سرعت پیشروی روسیه در خارکیف با رفع محدودیت‌های تسلیحاتی غرب کند شد