Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پنج انتخابات کلیدی سال ۲۰۲۴ که سرنوشت جهان را تغییر خواهد داد

رای‌گیری‌های کلیدی در سال ۲۰۲۴
رای‌گیری‌های کلیدی در سال ۲۰۲۴ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیمی از مردم جهان در سال ۲۰۲۴ به پای صندوق‌های رای می‌روند و حدود ۳۰ کشور رئیس‌جمهوری خود را انتخاب خواهند کرد. این در حالی است که پنج رای‌گیری احتمالا بیش از سایر موارد حائز اهمیت خواهند بود.

آگهی

خبرگزاری فرانسه در گزارشی ۵ انتخابات در سراسر جهان از جمله آمریکا، روسیه، هند، مکزیک و همچنین انتخابات پارلمان اروپا را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه آنها را مرور می‌کنیم. 

مسابقه برگشت بایدن- ترامپ؟

ده‌ها میلیون آمریکایی در روز ۵ نوامبر ۲۰۲۴ در رقابتی که می‌تواند جو بایدن را تا سن ۸۶ سالگی در قدرت نگه دارد، رئیس‌جمهوری جدید خود را انتخاب می‌کنند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر رای‌دهندگان بر این باورند که بایدن با سن بالای خود پیرتر از آن است که بتواند فرماندهی کل قوای ایالات متحده را در اختیار داشته باشد. با وجود اینکه رقیب احتمالی او یعنی دونالد ترامپ هم ۷۷ ساله است و لغزش‌های مشابهی داشته و گاف‌های او هم چندان کم نبوده‌ است. 

با این حال هنوز مشخص نیست که این رقابت واقعا دوباره انجام خواهد شد یا خیر. دونالد ترامپ همچنان درگیر پرونده‌های متعدد کیفری است و او در ماه‌های آینده باید در دادگاه‌های مختلفی حضور یابد. همچنین سابقه هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا نگرانی‌ها از حضور دوباره او در این رقابت انتخاباتی را بالا برده است و بسیاری نگرانند که در صورت شکست دوباره دونالد ترامپ در انتخابات مشکلاتی به مراتب بزرگ‌تر از آنچه در سال ۲۰۲۰ رخ داد در آمریکا پیش آید. 

در عین حال وضعیت جو بایدن هم چندان مساعد نیست. صرف نظر از سن بالا و گاف‌های پرتعداد آقای رئيس جمهوری، مسئله پرونده فرزند او و همچنین دستور مجلس نمایندگان برای آغاز تحقیقات رسمی در خصوص استیضاح بایدن از دیگر مشکلاتی است که کارزار انتخاباتی او با آن روبرو است. 

تمدید حکم پوتین برای ۶ سال دیگر؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که بعد از موفقیت سربازانش در حفظ مواضع خود در اوکراین اعتماد به نفس پیدا کرده اعلام کرده است که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد شد. انتخاباتی که در صورت پیروزی می‌تواند پوتین را که از سال ۲۰۰۰ در این کشور قدرت را در دست دارد برای دست‌کم شش سال دیگر در این جایگاه حفظ کند. 

ولادیمیر پوتین روز هشت دسامبر اعلام کرد که برای پنجمین دوره در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌شود و در صورتی که او در این رقابت پیروز شود تا سال ۲۰۳۰ و یعنی به مدت ۳۰ سال رهبر این کشور باقی خواهد ماند. 

پوتین در سال ۲۰۲۰ قانون اساسی را اصلاح کرد تا به او اجازه دهد از نظر تئوریک تا سال ۲۰۳۶ در قدرت بماند. این باعث خواهد شد تا ولادیمیر پوتین بتواند حتی رکورد دوران حضور در قدرت در این کشور را که متعلق به استالین بوده است هم بشکند. 

با توجه به فضای سیاسی حاکم در روسیه و دستگیری مداوم مخالفان در سالهای اخیر و همچنین ادامه جنگ اوکراین احتمال کمی وجود دارد که کسی بتواند مقابل ولادیمیر پوتین بایستد و انتخابات احتمالا با حضور نامزدهای تشریفاتی به عنوان رقیب پوتین برگزار و او بار دیگر پیروز انتخابات خواهد شد. 

مودی و کشوری غرق در تنش‌های قومی

نزدیک به یک میلیارد هندی طی ماه‌های آوریل و مه، پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا مشخص شود نارندرا مودی و حزب ملی‌گرای او می‌توانند برای دور سوم در قدرت باقی بمانند یا خیر. 

با وجود پیشرفت‌های اقتصادی که در هند ایجاد شده، این سیاستمدار ملی‌گرا تنش‌های قومی و مذهبی را در این کشور به اوج رسانده و افراط‌گرایی مذهبی به ویژه در قبال مسلمانان در این کشور بسیار افزایش یافته است. 

علاوه بر این سرکوب آزادی‌های مدنی از سوی دولت مودی باعث شده تا بسیاری از فعالین حقوق بشر از هند انتقاد کنند. 

نتایج نظرسنجی‌ها اما نشان می‌دهد دست‌کم فعلا نارندرا مودی و حزب او وضعیت مناسبی دارند و از بخت قابل توجهی برای پیروزی در انتخابات برخوردارند اما در عین حال از آنجایی که هنوز چند ماه تا زمان انتخابات باقی مانده ممکن است اتفاقات دیگری در فضای سیاسی این کشور رقم بخورد. 

با وجود سرکوب‌های گسترده، حامیان نارندرا مودی استدلال می‌کنند که او توانسته به جایگاه هند در نظام بین‌الملل اعتبار قابل توجهی بدهد. 

آزمون اتحادیه اروپا در مقابل راست‌گراها و پوپولیست‌ها

بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر اتحادیه اروپا واجد شرایط برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا هستند که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود. 

این رای‌گیری آزمونی برای حمایت پوپولیست‌ها و سیاستمداران دست راستی خواهد بود که اخیرا در چند کشور توانسته‌اند به پیروزی‌های قابل توجهی دست یابند. از هلند و خیرت ویلدرس گرفته تا پیش از آن به قدرت رسیدن دولت افراطی جورجا ملونی در ایتالیا که نگرانی‌ها را در بروکسل افزایش داده است. 

در عین حال طرفداران اتحادیه اروپا فعلا می‌توانند خوشحال باشند که در لهستان دونالد توسک، رئيس پیشین شورای اروپا توانسته دولت دست راستی این کشور را کنار بزند و خود به عنوان نخست وزیر قدرت را در دست بگیرد. 

با تمام اینها مسئله مهاجرت‌های غیرقانونی یکی از چالش‌های اساسی پیش روی طرفداران اتحادیه اروپا خواهد بود و احتمالا در صورتی که فکری برای این مساله نشود، راست‌ها و پوپولیست‌ها از بخت قابل توجهی برای پیروزی در انتخابات پارلمان اروپا برخوردار خواهند بود. 

آگهی

اولین رئیس جمهوری زن در مکزیک؟

یک شهردار چپ‌گرای سابق مکزیکوسیتی و یک تاجر با ریشه‌های بومی، هر دو برای تاریخ‌سازی در مکزیک با یکدیگر رقابت می‌کنند. انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود و در آنجا برای نخستین بار یک زن تلاش می‌کند خود را به جایگاه رئیس جمهوری این کشور برساند. 

کلودیا شینبام، شهردار سابق مکزیکو سیتی، به نمایندگی از حزب مورنا، رئیس جمهوری کنونی آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، نامزد می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رقیب صریح‌اللهجه او خوچیتل گالوز به نمایندگی از یک ائتلاف مخالف دولت انتخاب شده و تلاش می‌کند در انتخابات پیروز شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چشم‌انداز شکست دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴؛ اولویت‌های دولت دوم ترامپ چه خواهد بود؟

بایدن: اگر ترامپ نامزد نمی‌شد، من هم کاندیدا نمی‌‌شدم؛ ترامپ: قول می‌دهم فقط روز اول دیکتاتور باشم

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد