Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

الهام علی‌اف برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آذربایجان شد

الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان
الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب حاکم جمهوری آذربایجان روز جمعه ۱۷ دسامبر، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری این کشور را به عنوان نامزد خود برای انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در سال ۲۰۲۴ برگزار شود، معرفی کرد.

آگهی

آقای علی‌اف ۶۱ ساله، از سال ۲۰۰۳ و پس از آنکه جانشین پدرش، حیدر علی‌اف شد با مشت آهنین بر جمهوری آذربایجان حکومت کرده است.

 حیدر علی‌اف، افسر سابق «کاگ‌ب» تقریباً به طور مداوم از سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۰۳ که درگذشت بر جمهوری آذربایجان حکومت کرد.

به گفته برخی از ناظران بین‌المللی، آقای علی‌اف در حالی در سال ۲۰۱۸ برای چهارمین بار با کسب ۸۶ درصد آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد که گزارش‌ها از بروز تخلف در فرایند رای‌گیری در جمهوری آذربایجان حکایت داشتند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت که رهبران حزب «آذربایجان نوین» پس از برگزاری یک نشست مفصل، آقای علی‌اف را به عنوان کاندیدای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ انتخاب کردند.

در سال ۲۰۰۹ و پس از تصویب پیشنهاد آقای علی‌اف مبنی بر حذف ماده‌ای از قانون اساسی جمهوری آذربایجان که به روسای جمهوری این کشور اجازه نمی‌داد بیش از دو دوره در این منصب باقی بمانند، عملاً راه برای ادامه ریاست جمهوری او هموار شد.

همچنین با تغییر قانون اساسی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۶، مدت دوره ریاست جمهوری در این کشور از ۵ سال به ۷ سال افزایش یافت.

علی احمداف، معاون حزب «آذربایجان نوین» گفت که تصمیم این حزب، تصمیم همه مردم جمهوری آذربایجان است. او در ادامه گفت: آقای علی‌اف در طول بیست سال قدرت خود، به همه خواسته‌های مردم جامه عمل پوشانده است.»

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

پیش از این قرار بود انتخابات ریاست‌جمهوری در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۵ برگزار شود، اما آقای علی‌اف هفته گذشته اعلام کرد که این انتخابات در ۷ فوریه ۲۰۲۴ برگزار می‌شود.

از همین رو برخی از ناظران سیاسی بر این نظرند که آقای علی‌اف می‌خواهد از موفقیت حمله برق‌آسای ارتش جمهوری آذربایجان به جدایی‌طلبان ارمنی در منطقه قره‌باغ که منجر به تصرف دوباره این منطقه در ماه سپتامبر شد، برای پیروزی در این انتخابات استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علی‌اف: پیروزی در جنگ مأموریت زندگی سیاسی‌ام بود، پاشینیان: مفاد بیانیهٔ ما نقض شده

پیروزی مطلق حزب علی‌اف؛ اروپا انتخابات آذربایجان را غیرشفاف خواند

آذربایجان خرید پهپاد‌های مسلح و دوربرد از ترکیه را تایید کرد؛ ویژگی‌های متفاوت آکینجی چیست؟