Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاکید فرزندان نرگس محمدی بر آزادی اینترنت؛ «یادمان نرود حکومت ایران آبان ۹۸ حدود ۱۵۰۰ نفر را کشت»

نشست خبری نخست‌وزیر نروژ و فرزندان نرگس محمدی
نشست خبری نخست‌وزیر نروژ و فرزندان نرگس محمدی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کیانا و علی رحمانی دوقلوهای ۱۷ ساله نرگس محمدی وتقی رحمانی در پاسخ به سخنان نخست‌وزیر نروژ که زندگی آنها را در نبود مادر سخت و دشوار توصیف کرده بود، گفتند که مشکلات زندگی آنها در برابر آنچه این روزها نوجوانان ایرانی از سر می‌گذرانند، هیچ است.

آگهی

کیانا و علی رحمانی دوقلوهای ۱۷ ساله نرگس محمدی وتقی رحمانی در پاسخ به سخنان نخست‌وزیر نروژ که زندگی آنها را در نبود مادر سخت و دشوار توصیف کرده بود، گفتند که مشکلات زندگی آنها در برابر آنچه این روزها نوجوانان ایرانی از سر می‌گذرانند، هیچ است. 

علی رحمانی تاکید کرد: «فرزندانی هستند که پدر و مادرشان را در اعتراضات از دست داده‌اند یا بستگانی در زندان دارند، و پدر و مادرهایی را می‌بینم که فرزند از دست داده‌اند. در مقایسه با وضعیت آنها دشواری زندگی ما هیچ است.» 

یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ در نشست خبری گفته بود «من خودم صاحب دو فرزند هستم، آنها هم روزی ۱۷ ساله بودند، من هم روزی ۱۷ ساله بودم و می‌توانم تصور کنم که ایستادن و حرف زدن در برابر مجامع جهانی از جانب مادر برای دو نوجوان ۱۷ ساله چه [سختی‌هایی] دارد.» 

ما همچنان به مبارزه ادامه خواهیم داد و همانطور که مادرم گفته پیروزی قطعی است
کیانا رحمانی

او همچنین تاکید کرد که یک روز در سال مراسم جشن اهدای جایزه صلح نوبل است و ۳۶۴ روز دیگر سال این دو نوجوان دلتنگ مادرشان هستند و به شرایطی که او در آن گرفتار شده فکر می‌کنند. من برای این آدم‌های خوب احترام فراوانی قائل هستم.»

او همچنین تاکید کرد که دولت نروژ حتی پیش از اهدای جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی، بارها درباره وضعیت او هشدار داده بود و پیگیر وضعیت این فعال حقوق بشر بوده است. 

فرزندان نرگس محمدی در گفت‌وگوی زنده با خبرنگاران به سوالات آنها درباره دریافت جایزه نوبل به نمایندگی از مادرشان پاسخ دادند. کیانا و علی رحمانی در این نشست خبری به محورهای مختلفی پرداختند؛ از جمله لزوم حمایت از خانواده آسیب‌دیدگان و قربانیان سرکوب از سوی جمهوری اسلامی، تسهیل دسترسی به اینترنت و حمایت کشورهای اروپایی از جنبش آزادی‌خواهی در ایران.  

امیدوارم بتوانیم تا آنجا که ممکن است راوی
وضعیت خانواده‌های آسیب دیده [در جریان اعتراضات مردمی ایران] باشیم
علی رحمانی
نشست خبری نخست‌وزیر نروژ و فرزندان نرگس محمدی / تقی رحمانی و برادر نرگس محمدی در سمت چپ تصویر
نشست خبری نخست‌وزیر نروژ و فرزندان نرگس محمدی / تقی رحمانی و برادر نرگس محمدی در سمت چپ تصویرAFP

علی رحمانی در این نشست خبری تاکید کرد: «امیدوارم بتوانیم تا آنجا که ممکن است راوی وضعیت خانواده‌های آسیب دیده [در جریان اعتراضات مردمی] و آنچه در ایران می‌گذرد باشیم.» 

او همچنین در پاسخ به اینکه آیا همراهی جامعه بین‌المللی با مردم ایران را چطور ارزیابی می‌کند نیز پاسخ داد: «جامعه بین‌المللی در کنار مردم ایران بوده و ما قدردان همبستگی آنها با مردم کشورمان هستیم. امیدواریم دولت‌های بین‌المللی در آینده نیز ساز و کار مشخصی برای همراهی با مردم ایران اتخاذ کنند.» 

کیانا رحمانی هم تاکید کرد: «دسترسی آزاد به اینترنت در ایران مهم و تعیین کننده است چرا که اطلاعات این روزها از مسیر شبکه‌های اجتماعی در گردش است.»

علی: حکومت ایران آبان ۹۸ طی ۷ روز ۱۵۰۰ نفر رو کشت

علی نیز به واقعه «کشتار» مردم از سوی حکومت ایران در آبان ۹۸ اشاره کرد و گفت: «سال (۲۰۱۹) دولت اسلامی ایران اینترنت را قطع کردم و در خلال هفت روز ۱۵۰۰ نفر را کشت. حرف زدن درباره وضعیت ایران و محکوم کردن آنچه در آنجا می‌گذرد از اهمیت برخوردار است و مسائل ایران باید بخشی از اخبار روز رسانه‌ها باشد.» 

کیانا نیز افزود: «ما همچنان به مبارزه ادامه خواهیم داد و همانطور که مادرم گفته پیروزی قطعی است. دولت ایران باید تحت فشارهای بین‌المللی قرار بگیرد، شاید با تهدید بتوان آنها را از ادامه ارتکاب به خشونت‌ بازداشت.»

فرزندان نرگس محمدی از زمانیکه ۹ سال داشتند با همراه پدرشان تقی رحمانی، فعال ملی مذهبی از ایران خارج شدند. آنها از آن روز به بعد هیچگاه دیگر نتوانستند با مادرشان از نزدیک ملاقات کنند. دیدارهای تلفنی و تماس‌های تصویری محدود آنلاین تنها راه تماس و ارتباط آنها با مادرشان بوده، مادری که هم اکنون در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داووس ۲۰۲۴؛ تقی رحمانی در پاسخ یورونیوز برنامه‌های تازه نرگس محمدی را تشریح کرد

یکی از قربانیان اعتراضات ایران: ما از خانواده محترم مهسا امینی مقاومت و ایستادگی آموختیم

ثبت شکایت از ابراهیم رئیسی در سوئیس با امضای طوماری علیه او در آستانه برگزاری مجمع جهانی پناهندگان