Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لغو قانون ممنوعیت مصرف سیگار در نیوزیلند؛ نخست وزیر جدید: نمی‌توانم از درآمد مالیاتی چشم‌پوشی کنم

نخست وزیر جدید نیوزیلند
نخست وزیر جدید نیوزیلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستوفر لوکسون، نخست وزیر جدید نیوزیلند می‌گوید دولت محافظه‌کار او اقدامات دولت پیشین در خصوص ممنوعیت سیگار کشیدن را کنار می‌گذارد.

آگهی

این اقدام در واقع تلاش‌های جاسیندا آردرن، نخست وزیر پیشین این کشور را که تلاش می‌کرد سیگار کشیدن را در این کشور ممنوع کند، بر باد می‌دهد. بر اساس طرح دولت او فروش سیگار به افرادی که پس از سال ۲۰۰۸ متولد شده‌اند، ممنوع می‌شد. 

با این حال دولت جدید و محافظه‌کار این کشور می‌گوید این این قانون را پیش از اجرایی شدن لغو خواهد کرد. لوکسون هرچند دلیل آن‌را نگرانی از شکوفایی بازار سیاه دخانیات عنوان کرد اما در عین حال پذیرفت که درآمد مالیاتی حاصل از فروش مداوم سیگار، درآمد خوبی را برای دولت ایجاد می‌کند. 

او هرچند مدعی شده انگیزه اصلی از این تصمیم درآمدها نیست اما فعالان حوزه سلامت با انتقاد از این تصمیم دولت جدید، آن‌را یک پیروزی بزرگ برای صنعت دخانیات نامیدند. یک گروه ضد دخانیات به نام Aotearoa که نام مائوری نیوزیلند است، این عقب نشینی دولت جدید را توهین به کشور دانست و در بیانیه‌ای در این خصوص نوشت: «این یک ضرر بزرگ برای سلامت عمومی و یک پیروزی بزرگ برای صنعت تنباکو است که سود آن به قیمت جان انسان‌ها خواهد بود.» 

لوکسون می‌گوید که ممنوعیت سیگار «فرصتی برای ظهور یک بازار سیاه ایجاد می کند که تا حد زیادی بدون مالیات خواهد بود و دولت سودی از آن نمی‌برد.»

این قانون که قرار بود اواخر امسال آغاز شود، به منظور کاهش تقریبا فوری تعداد افرادی که از محصولات تنباکو استفاده می کنند، طراحی شده است.

در حالی که تعداد بزرگسالانی که در نیوزلند سیگار می‌کشند در حال حاضر نسبتاً کم و تنها هشت درصد است، دولت قبلی آینده‌ای را متصور بود که در آن کشور کاملا عاری از سیگار باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر افزایش پیوسته محدودیت سنی، قانون جدید تعداد خرده‌فروشانی را که قادر به فروش محصولات تنباکو هستند به حداکثر ۶۰۰ واحد در سراسر کشور کاهش می‌دهد که نسبت به رقم فعلی ۶۰۰۰ واحد کمتر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویزای جدید نیوزیلند؛ شرکت‌ها اقدام به جذب نیروی کار بین‌المللی می‌کنند

انتشار نتیجه مطالعه محققان آمریکایی؛ نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان قابل پیشگیری است اما چگونه؟

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد