Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات هلند؛ چه کسی پس از ۱۳ سال جانشین مارک روته خواهد شد؟

انتخابات هلند
انتخابات هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات سراسری هلند بامداد چهارشنبه ۲۲ نوامبر در این کشور آغاز شد تا تکلیف دولت بعدی که قرار است پس از مارک روته که ۱۳ سال نخست‌وزیر بود قدرت را در هلند در اختیار بگیرد، مشخص شود.

آگهی

بر اساس نظرسنجی‌ها، چهار حزب بیش از دیگر احزاب برای پیروزی در انتخابات شانس دارند و رقابت میان آنها نزدیک خواهد بود. 

پس از کناره‌گیری مارک روته از رهبری حزب حاکم در قالب دولت ائتلافی هلند، حالا یک مهاجر کردِ متولد ترکیه به نام دیلان یشیلگوز‌-زگریوس رهبری این حزب را برعهده دارد. کسی که در صورت پیروزی می‌تواند به نخستین رهبر زن در هلند تبدیل شود. 

خانم یشلیگوز با وجود اینکه خود مهاجر است، موافق اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه در قبال مهاجران است. 

بن‌بست دولت روته با اختلاف اعضای این ائتلاف با لایحه‌ای در خصوص محدود کردن سیاست‌های مهاجرتی رقم خورد. چراکه دو حزب «دموکرات ۶۶ » و «اتحادیه مسیحی» با این لایحه مخالف و در مقابل احزاب «مردم برای آزادی و دموکراسی» همچنین «دموکرات مسیحی» موافق آن بودند.

در نتیجه مسئله مهاجرت به یکی از کلیدی‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسائله در بحث‌های انتخاباتی تبدیل شده است؛ مقوله‌ای که به کنار رفتن مارک روته‌ای منجر شد که رکورد طولانی‌ترین دولت در تاریخ این کشور را به نام خود ثبت کرده بود.

نتایج نظرسنجی‌ها

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که سه حزب «قرارداد اجتماعی جدید» که یک جریان ضد ساختار و تازه تاسیس است با ۲۷ درصد آرا ، به همراه حزب حاکم «مردم برای آزادی و دموکراسی» با ۲۶ درصد و ائتلاف چپ سبز‌ها و حزب کارگر با ۲۵ درصد بیش از سایرین مورد اقبال مردم این کشور قرار دارند. 

با این حال حزب راست افراطی «برای آزادی» به رهبری خرت ویلدرز که تاکنون در دولت حضور نداشته، یکی از جریان‌های سیاسی در این کشور است که در میان افکار عمومی هلند بسیار مورد توجه قرار گرفته و احتمال حضورش در کابینه بعدی افزایش یافته است. 

به ویژه که مسئله مورد علاقه این جریان سیاسی یعنی «محدودیت‌های مهاجرتی» به یکی از موضوعات مطرح در کمپین‌های انتخاباتی در هلند تبدیل شده است. 

حزب «برای آزادی» موافق اعمال سیاست‌های سختگیرانه در قبال مهاجران و به ویژه مسلمانان است و پیش‌تر حتی از ایده تعطیل کردن تمام مساجد در هلند سخن گفته بود. با این حال ویلدرز اخیرا سعی کرده قدری از دیدگاه‌های ضد اسلامی خود بکاهد تا نگرانی‌ها را در خصوص پیروزی احتمالی و یا حضورش در کابینه آینده هلند کمتر کند. 

ضمن اینکه این حزب دست‌راستی اخیرا در نظرسنجی‌ها به شکل قابل توجهی رشد کرده و احتمال حضور این حزب در دولت ائتلافی آینده افزایش یافته است. 

فرآیند تشکیل دولت

تشکیل دولت در هلند معمولا پروسه‌ای زمان‌بر است و از زمان جنگ جهانی دوم به بعد به طور متوسط ۹۴ روز برای تشکیل یک ائتلاف زمان لازم بوده است. 

این در حالیست که آخرین کابینه این کشور رکورد طولانی‌ترین زمان را به خود اختصاص داد و ۲۹۹ روز پس از برگزاری انتخابات، احزاب مختلف سرانجام بر سر تشکیل یک کابینه با یکدیگر به توافق رسیدند. 

شعبه‌های رای‌گیری صبح چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ به وقت محلی باز شدند و در ساعت ۹ شب هم بسته خواهند شد. 

هلند برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای جهان انتخابات خود را روز چهارشنبه برگزار می‌کند تا زمینه برای افزایش مشارکت مردمی فراهم شود. 

بیش از ۱۳ میلیون رای‌دهنده هلندی می‌توانند از بین نامزدهای ۲۶ حزب، نامزدهای خود را برگزینند. 

آگهی

سیاستمداران ضد مهاجر

یشیلگوز‌-زگریوس که در هشت سالگی به عنوان یک پناهجو از ترکیه به هلند رسیده، یکی از بخت‌های اصلی حضور به عنوان نخست وزیر آتی هلند است؛ فردی که ترسی از بیان دیدگاه‌های ضد پناهجویانه خود ندارد و بر لزوم مقابله با موج مهاجران به این کشور اروپایی تاکید دارد.  

ضمن اینکه ویلدرز از حزب راست افراطی هم شدیدا از محدود کردن ورود پناهجویان و مهاجران به هلند حمایت می‌کند و در صورت حضور او در کابینه، می‌توان انتظار داشت سیاست‌های مهاجرتی این کشور دستخوش تغییرات اساسی شود. 

علاوه بر مهاجرت، هزینه زندگی و بحران مسکن به ویژه مورد توجه رای‌دهندگان جوان هلندی قرار گرفته و از موضوعات اصلی کمپین‌های انتخاباتی بوده است.

به گفته کارشناسان، پس از رهبری طولانی‌مدت روته که به دلیل توانایی او برای غلبه بر اختلافات به او لقب «مارک تفلون» داده بودند، هلندی‌ها به دنبال تغییر در شیوه حکومت خود هستند. 

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش‌بینی نمی‌شود که هیچ حزبی بیش از ۲۰ درصد آرا را کسب کند و این بدان معنا خواهد بود که باز هم مدت زمان زیادی نیاز است تا دولت جدید در این کشور تشکیل شود. 

جولیا واترز، کارشناس علوم سیاسی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «هرکسی بگوید که می‌داند چه کسی در انتخابات هلند پیروز خواهد شد، دروغ می‌گوید چراکه هنوز هیچ چیز مشخص نیست و هر سناریویی ممکن است روی دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو سوم اعضای ناتو موافق انتخاب مارک روته هلندی به عنوان دبیرکل جدید هستند

دولت پیشین هلند در آخرین روز کاری‌اش سند تحویل ۲۴ فروند جنگنده به اوکراین را امضا کرد

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود