Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا در تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در اروپا از پرچم داعش استفاده شد؟

تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در لندن
تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی طی روزهای گذشته با انتشار تصاویری از تظاهرات هواداران حقوق فلسطینی‌ها در کشورهای اروپایی مدعی شدند که برخی از شرکت‌کنندگان پرچم گروه داعش را در دست دارند.

آگهی

این در حالی است که بر روی اغلب این پرچم‌های سیاه‌رنگ شهادتین نوشته شده بود و این پرچم‌ها ارتباطی با پرچم گروه داعش نداشتند. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که به عنوان مثال پرچم سیاه‌رنگی که در تظاهرات طرفداری از فلسطینی‌ها در دانمارک دیده شد پرچم گروه داعش نیست. 

وسیم نصر، کارشناس گروه‌های افراطی اسلام‌گرا می‌گوید پرچم‌هایی که در جریان تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها دیده می‌شوند «متعلق به کسی نیستند و می‌توان نمونه آنها را بازارها، تاکسی‌ها و خانه‌های مسلمانان مشاهده کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شهادتین بر روی پرچم سبزرنگ عربستان سعودی هم دیده می‌شود و لزوما استفاده از آن در اروپا نشانه حمایت از گروه داعش نیست. 

پلیس لندن در واکنش به انتشار عکس‌ها و تصاویری از پرچم‌های سیاه‌رنگ در تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در صفحه ایکس (توئیتر سابق) خود به این ادعا واکنش نشان داد. 

شهادتین هرچند تنها دارای بار مذهبی است و معنای سیاسی ندارد اما گروه‌های اسلامگرای افراطی اغلب از آن در پرچم خود استفاده می‌کنند. 

وسیم نصر استفاده از پرچم‌هایی با عبارت شهادتین در تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها را اقدام «تحریک‌آمیز سیاسی» می‌داند زیرا پیام اصلی راهپیمایی حمایت از فلسطینی‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد و سردرگمی ایجاد می‌کند. 

بسیاری از گروه‌های اسلامگرای افراطی مانند طالبان و بوکوحرام در پرچم خود از شهادتین استفاده کرده‌اند. گروه حماس نیز که مسئولیت حملات روز هفت اکتبر به اسرائيل را برعهده گرفته در پرچم خود از شهادتین استفاده کرده است. حملات مرگبار حماس که سرآغاز جنگ ۴۰ روز گذشته در خاورمیانه شد ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظرسنجی: اسرائيلی‌ها مخالف آتش‌بس هستند؛ «این کشته‌ها بهای قابل قبولی برای امنیت آینده است»

انفجار مین و حمله افراد مسلح در استان دیاله عراق ۱۱ کشته برجا گذاشت

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است