Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد

بشار اسد، رئيس جمهوری سوریه
بشار اسد، رئيس جمهوری سوریه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در فرانسه حکم بازداشت رئيس جمهوری سوریه را به اتهام همدستی در جنایت علیه بشریت در حملات شیمیایی در این کشور در سال ۲۰۱۳ صادر کرد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه اسد همچنین در همدستی در جنایات جنگی علیه مخالفان رژیم خود نیز مقصر دانسته شده است. همچنین حکم‌های بین‌المللی برای دستگیری ماهر اسد، برادر بشار نیز صادر شده است. او هم در جریان سرکوب گسترده مخالفان سوری به عنوان رئيس لشکر چهارم زرهی در جنایت‌های جنگی سوریه نقش داشته است. 

این حکم توسط قضات مرکز جنایات علیه بشریت دادگاه قضایی پاریس صادر شده است.

این احکام بازداشت به دلیل اتهاماتی چون «مشارکت در جنایت جنگی» و همچنین «مشارکت در جنایت علیه بشریت» صادر شده است. این احکام به دنبال تحقیقات جنایی در مورد حملات شیمایی که در اوت ۲۰۱۳ در شهر دوما سوریه صورت گرفت صادر می‌شود

این نخستین حکم بازداشت بین‌المللی است که برای بشار اسد صادر می‌شود. نیروهای دولت سوریه در جریان اعتراضات ضد حکومتی در این کشور که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده بود با خشونت فراوان پاسخ داده و مخالفان را سرکوب کردند. 

سوریه همواره استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد می‌کند اما تحقیق مشترک پیشین سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نشان داده که دولت سوریه در حمله آوریل ۲۰۱۷ از گاز شیمیایی و سمی سارین استفاده کرده و همچنین بارها گاز کلر را به‌عنوان سلاح جنگی علیه مخالفان به کار برده است.

حکم بازداشت برای بشار اسد در حالی صادر شده که صدور چنین احکامی برای سران دولتی رخدادی نادر است چرا که رهبران کشورها عموما از مصنویت قضایی برخوردارند.  با این حال، حقوق بین‌الملل در مواردی که یک رئیس دولت به جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت یا نسل‌کشی متهم شود استثناهایی از مصونیت دارد.

پیش از این دادگاه کیفری بین‌المللی دو حکم بازداشت علیه سران کشورها صادر کرده است که شامل عمر البشیر رئيس جمهوری پیشین سودان و همچنین ولادمیر پوتین رئيس جمهوری کنونی روسیه است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جنگ داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ و پس از سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز توسط اسد به یک جنگ داخلی تبدیل شد باعث کشته شدن بیش از نیم میلیون نفر و آواره شدن نیمی از جمعیت این کشور شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه: از محاکمه بشار اسد حمایت می‌کنم

بشار اسد در نشست اتحادیه عرب در عربستان سعودی شرکت خواهد کرد

سفر تاریخی وزیر خارجه عربستان به سوریه؛ فیصل بن فرحان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد