Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا کار زنان فرانسوی از روز دوشنبه تا پایان سال در عمل رایگان محسوب می‌شود؟

زنان در محیط کار (عکس از آرشیو)
زنان در محیط کار (عکس از آرشیو) Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدافعان حقوق زنان در فرانسه می‌گویند که زنان این کشور از روز دوشنبه تا پایان سال جاری میلادی به دلیل تفاوت میزان دستمزد با مردان در عمل به طور رایگان برای کارفرمای خود کار می‌کنند.

آگهی

به گفته گروه فمینیست «شکوهمندها» کار زنان فرانسوی برای کارفرمایان خود از ساعت ۱۱ و ۲۵ دقیقه صبح روز دوشنبه در عمل در مقایسه با مردان مجانی و بدون دریافت دستمزد انجام می‌شود. این زمان و تاریخ نمادین براساس داده‌های آماری اتحادیه اروپا در زمینه تفاوت دستمزد زنان و مردان در فرانسه محاسبه شده است. 

این داده‌ها نشان می‌دهد که زنان فرانسوی در سال ۲۰۲۳ به طور میانگین ۱۵.۴ درصد کمتر از مردان دستمزد دریافت کرده‌اند. این رقم سال گذشته ۱۵.۸ درصد بود. به همین دلیل زمان و تاریخ نمادین کار مجانی زنان ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح روز سوم نوامبر ۲۰۲۲ تعیین شده بود. 

مارلیز لئون، رهبر سندیکای «سه اف د ت» (CFDT) که بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه محسوب می‌شود روز دوشنبه خواستار تصویب قانون جدیدی برای کاهش میزان تفاوت دستمزد زنان و مردان برای کار یکسان شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبری دو سندیکای اصلی کارگردان در فرانسه اکنون برای اولین بار در اختیار دو فعال کارگری زن قرار دارد.

دیوان عالی فرانسه روز هشت مارس سال جاری همزمان با روز جهانی حقوق زن حکمی صادر کرد که براساس آن یک کارگر یا کارمند زن می‌تواند از کارفرمای خود بخواهد تا فیش حقوق همکار مرد او را که جایگاهی مانند وی دارد در اختیارش قرار دهد.

اتحادیه اروپا نیز دستورالعملی را تصویب کرده است که کارفرماها را ملزم به شفافیت در زمینه میزان دستمزد‌ها می‌کند تا برابری حقوق بین زنان و مردان تضمین شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدال بر سر برابری جنسیتی در زبان؛ فرانسه استفاده از «زبان فراگیر» را در مکاتبات رسمی ممنوع می‌کند

امانوئل ماکرون: حق سقط جنین زنان در قانون اساسی فرانسه گنجانده می‌شود

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است