Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برگزاری انتخابات محلی در مولداوی؛ فعالیت نامزدهای طرفدار روسیه ممنوع شد

Moldova Elections
Moldova Elections Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان مولداوی روز یکشنبه ۵ نوامبر برای انتخاب حدود ۹۰۰ شهردار (از جمله شهردار کیشینائو، پایتخت) و ۱۱ هزار عضو شوراهای شهر پای صندوق‌های رای رفتند.

آگهی

این انتخابات در حالی برگزار شد که مقامات این کشور واقع در شرق اروپا، روسیه را متهم کردند که یک «جنگ ترکیبی» را با هدف تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات در این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا، به راه انداخته است.

کشور مولداوی میان رومانی و اوکراین واقع شده است و در حالی که در وضعیت عادی، برگزاری انتخابات در این کشور حدودا ۲.۵ میلیون نفری توجه بین‌المللی زیادی را جلب نمی‌کند اما تحولات ژئوپولیتیکی منطقه باعث شده دربارۀ چگونگی برگزاری این انتخابات، حساسیت بیشتری نشان داده شود و به همین دلیل این رای گیری با حضور حدود ۱۵۰۰ ناظر ملی و بین‌المللی انجام شود.

دو روز قبل از برگزاری انتخابات نیز دورین ریسین، نخست‌وزیر مولداوی از ممنوعیت شرکت نامزدهای «حزب شانس» (Chance Party) که طرفدار روسیه هستند خبر داد؛ بویژه آنکه آژانس اطلاعات ملی مولداوی گزارشی را منتشر کرد با این مضمون که روسیه در تلاش است تا از طریق این حزب «بر روند انتخابات تاثیر بگذارد».

نخست‌وزیر این کشور در توجیه دلیل این ممنوعیت گفت: «ما از جمهوری مولداوی در برابر یک شبکه سازمان‌یافته جنایتکار محافظت می‌کنیم. بنابراین یک گروه جنایتکار سازمان‌یافته از انتخابات حذف شده است، نه یک حزب سیاسی.»

مولداوی در ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی و همزمان با اوکراین، وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا را دریافت کرد.

سرویس اطلاعات و امنیت مولداوی در گزارش ۳۲ صفحه‌ای خود مدعی شد که «حزب شانس» حدود ۵۰ میلیون یورو پول از روسیه برای بی‌ثبات کردن این کشور و خرید رأی دهندگان دریافت کرده است.

مایا ساندو، رئیس جمهوری مولداوی نیز از این ممنوعیت دفاع کرد و به خبرنگاران گفت: «انتخابات، موضوعی مربوط به دموکراسی و رعایت قانون است. کسانی که از قانون پیروی نمی‌کنند، به رای دهندگان رشوه می‌دهند و از پول غیرقانونی استفاده می‌کنند، در واقع استانداردهای دموکراتیک را رعایت نمی‌کنند.»

پیش از این در اواخر ماه اکتبر نیز مقامات مولداوی ده‌ها سایت رسانه‌ای روسی را مسدود و آنها را به برگزاری «کمپین‌های اطلاعات نادرست» علیه مولداوی متهم کردند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ میلادی، کشور مولداوی با مشکلات متعددی از جمله بحران شدید انرژی و تورم سرسام آور مواجه شده و حتی گاه بقایای موشک‌های جنگ روسیه و اوکراین در خاک این کشور پیدا شده است.

مایا ساندو، رئیس جمهور مولداوی پیش از این در ماه فوریه نیز ادعا کرده بود که روسیه طرحی را برای سرنگونی دولت او در دست اجرا داشته تا به این ترتیب این کشور «در اختیار روسیه قرار بگیرد» و از راهی که برای پیوستن به اتحادیه اروپا در پیش گرفته، منحرف شود.

روسیه این اتهامات را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو: تصمیم مولداوی برای پیوستن به تحریم‌های اتحادیه اروپا را تلافی می‌کنیم

مولداوی از توافق امنیتی و اطلاعاتی اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع خارج شد

مولداوی ۵۵ نفر از دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت روسیه را اخراج می‌کند