Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پشه‌ها گونه‌ای از پرندگان را به سمت انقراض سوق می‌دهند؛ راه نجات چگونه برنامه‌ریزی شده است؟

دارخزک کائوآئی
دارخزک کائوآئی Copyright San Diego Zoo Wildlife Alliance
Copyright San Diego Zoo Wildlife Alliance
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دارخزک کائوآئی، پرنده کوچک و خاکستری بومی هاوایی ممکن است توجه خیلی‌ها را به خود جلب نکند اما این گونه بسیار نادر است. تصور می‌شود تنها پنج پرنده در طبیعت باقی مانده باشد و به گفته اداره زمین و منابع طبیعی ایالات متحده، این گونه ممکن است در عرض چند ماه منقرض شود.

آگهی

بزرگترین تهدید برای این پرنده کوچک، پشه‌های ناقل مالاریاست. این گونه در کوه‌های سرسبز جزیره کائوآئی زندگی می‌کردند و برای سال‌های متمادی از اطراف پشه‌های غیربومی دور بودند اما افزایش دما ناشی از تغییرات آب و هوایی، حشرات گزنده را قادر ساخت تا راه خود را به سمت زیستگاه این پرنده‌ها پیدا کنند که عواقب وحشتناکی به بار آورده است.

هانا بیلی، مدیر مراقبت از حیات وحش برنامه حفاظت از پرندگان جنگلی در خطر انقراض هاوایی می‌گوید: «جمعیت این گونه در طی ۱۵ تا ۲۰ سال متحول شده است زیرا آب و هوا تغییر کرده است و پشه به ارتفاعات بالاتر می‌روند.»

وی اضافه می‌کند: «ماموریت ما فراهم کردن پناهگاه‌هایی امن از گونه‌هایی است که در معرض خطر هستند به‌طوریکه وقتی محیط برای زنده ماندن طولانی مدت آن‌ها مناسب شود بتوانیم آن‌ها را دوباره رها کنیم.»

اخیرا تمرکز این تیم از تلاش برای گرفتن تعداد انگشت شمار این گونه از پرندگان برای بردن آن‌ها به محل امن، به تمرکز بر روی جمع آوری تخم‌های خارج شده تغییر کرده است. این تیم در تابستان امسال با موفقیت ۱۰ تخم را نجات داد و با خیال راحت به مرکز حفاظت از پرندگان کائوآئی بازگرداند. تخم‌های جمع‌آوری شده به رشد و نمو خود ادامه می‌دهند و هر جوجه‌زایی موفقی به ۵۰ دارخزک کائوآئی دیگر در محیط حفاظت شده توسط انسان می‌پیوندد.

بیلی می‌گوید که پرندگان نجات یافته در محوطه‌هایی زندگی می‌کنند که به دقت طراحی شده تا شبیه زیستگاه طبیعی آن‌ها باشند و در عین حال آن‌ها را در برابر پشه‌ها حفاظت کنند و تعامل انسان به شدت محدود است تا پرندگان رفتار طبیعی خود را حفظ کنند.

وی اضافه می‌کند: «هدف این است که به محض ریشه‌کن شدن تهدید مالاریای پرندگان، این گونه بتواند به زیستگاه بومی خود برگردد. این بهترین شانس برای بقا است.»

دولت ایالات متحده در ماه ژوئن نزدیک به ۱۶ میلیون دلار به‌عنوان بخشی از ابتکار عمل برای جلوگیری از انقراض قریب‌الوقوع پرندگان جنگل هاوایی متعهد شد.

این شامل بودجه متمرکز بر گسترش برنامه‌های مراقبت در اسارت و تلاش برای کنترل و ریشه‌کنی پشه‌های مهاجم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شگفتی دانشمندان از خونخوار بودن پشه‌های نر به دام‌افتاده در صمغ درخت ۱۳۰ میلیون ساله

چرا کلاغ‌ها این‌قدر باهوش هستند؟

سریع‌ترین پرنده مهاجر جهان با رکورد پرواز بی‌وقفه ۷۵۰۰ کیلومتر در ۹ روز