تحولات ایران و جهان؛ آتش‌سوزی مرگبار در کمپ ترک اعتیاد در لنگرود گیلان ۳۲ کشته برجای گذاشت

فوری
فوری Copyright خبرهای کوتاه از ایران و جهان
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات ایران و جهان را در روز جمعه آبان ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۳ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی در قالب خبرهای کوتاه در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

برای مشاهده اخبار کوتاه روز پنجشنبه ۱۱ آبان/ ۲ نوامبر اینجا را کلیک کنید.

فهرست عناوین خبری برگزیده روز:

03.11.2023
12:35

سرپرست وزارت دفاع طالبان در انتقاد از اسلام‌آباد بر سر اخراج مهاجران افغان: پاکستان به اندازه‌‌ای کشت کند که بتواند درو کند

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان با انتقاد از تصمیم دولت پاکستان به اخراج اتباع افغانستان گفت که اسلام آباد باید عواقب این تصمیم یک جانبه را بسنجد.

وی با درخواست از پاکستان برای توقف «آزار و اذیت و ضبط اموال مهاجران افغان» ساکن در این کشور گفت که رژیم مستقر در اسلام‌آباد «هر کاری که می‌کند باید عواقب آن را بسنجد و به اندازه‌ای کشت کند که آن را بتواند درو کند.»

سرپرست وزارت دفاع طالبان همزمان و با بیان این که این تصمیم پاکستان برای حکومت امارت اسلامی قابل قبول نیست گفت که در گذرگاه‌ها و راه‌ها بر شهروندان افغانستان ظلم می‌رود و این رویه باید بلافاصله متوقف شود.

این مقام امارت اسلامی از جامعه جهانی، سازمان ملل و مؤسسات خیریه همچنان خواسته که از پاکستان بخواهند که به وضعیت کنونی مهاجران پایان دهد و این وضعیت بر روابط افغانستان و پاکستان تأثیر نیز خواهد گذاشت.

آخرین مهلت پاکستان به صدها مهاجر افغان که فاقد مدرک اقامت در این کشور هستند دیروز پنجشنبه ۲ نوامبر به سر رسید. 

مهاجران افغان در مرز پاکستان با افغانستان
03.11.2023
09:39

هشدار سازمان ملل نسبت به «رنج وحشتناک» میلیون‌ها آواره سودانی

یک مقام سازمان ملل با اشاره به جنگ‌های شدید در منطقه دارفور از جامعه جهانی خواست اقدامات بیشتری برای کاهش رنج میلیون‌ها آواره سودانی انجام شود.

مامادو دیان بالد، مقام ارشد منطقه‌ای آژانس پناهندگان سازمان ملل گفت: «در این شش ماه ۶ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. این به طور متوسط یک میلیون نفر در ماه است که رنج وحشتناکی است.»

وی اضافه کرد: «از نزدیک به ۶ میلیون نفری که فرار کرده‌اند، ۱.۲ میلیون نفر از کشور خارج شده‌اند. مردم بسیار شرافتمندی که اکنون خود را در حال گدایی کمک می‌بینند و زندگی آنها کاملا مختل شده است.»

پیشتر سازمان ملل خواهان بودجه یک میلیارد دلاری برای برپا کردن کمپ‌های جدید آوارگان در منطقه شده بود. مقامات این سازمان می‌گویند این طرح تا به امروز تنها ۳۸ درصد از بودجه مورد نظر را دریافت کرده است در حالی که «نیازها در حال افزایش است.»

جنگ میان نیروهای وفادار به عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان و نیروهای وابسته به ژنرال محمد حمدان دقلو از ماه آوریل تاکنون بیش از ۹ هزار کشته برجای گذاشته است  و بسیاری از ساکنان منطقه به کشورهای فقیر چاد و سودان جنوبی رانده شده‌اند.

پناهجویان سودانی در مرز. عکس: آسوشیتد پرس
03.11.2023
08:51

آهنگساز ایرانی در کنار دو هنرمند دیگر «جایزه هنر» سازمان ملل متحد را از آن خود کرد


مهدی رجبیان، آهنگساز ایرانی در کنار دو هنرمند دیگر جایزه سالانه «هنر سازمان ملل برای هنرمندان اقلیت» در سال ۲۰۲۳ میلادی را از آن خود کرد. وی که چندین بار در این بازداشت شده است، اجازه خروج از ایران را ندارد و  این جایزه به صورت غیابی به وی اعطا شد. 

این جایزه سالانه به سه هنرمند و در زمینه «اشکال مختلف تبعیض» اعطا می‌شود. یک نقاش اسپانیایی و یک هنرمند تجسمی از نیجریه دو برنده دیگر این جایزه هستند. 

مهدی رجبیان در پیامی در این رابطه گفت: «خوشبختی یک رویداد جمعی است و متأسفانه هیچکس اینجا خوشحال نیست. وضعیت پس از اعتراضات اخیر کاملاً متفاوت شده است. هیچ جایزه‌ای نمی‌تواند معیاری برای تعیین ارزش هنری یک هنرمند باشد، اما قطعاً می‌تواند بستری برای صدای حقوق بشر و آزادی هنر باشد.»

03.11.2023
08:43

آتش‌سوزی مرگبار در کمپ ترک اعتیاد در لنگرود گیلان


آتش‌سوزی مرگبار در یک کمپ ترک اعتیاد در شهرستان لنگرود استان گیلان در بامداد روز جمعه ۱۲ آبان ۳۲ نفر کشته برجای گذاشت و ۱۶ نفر را روانه بیمارستان کرد. 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان دلیل این آتش‌سوزی در بررسی‌های اولیه «آتش گرفتن بخاری، سرایت آتش به پرده‌ها» و غافلگیری مددجویان و مسئولان این کمپ ترک اعتیاد بوده است. وی افزود که محبوس شدن و ازدحام جمعیت عامل تعداد بالای فوتی‌ها در این مرکز بوده است.

هنوز جزئیات و علت این آتش‌سوزی اعلام نشده است. دادستان کل گیلان می‌گوید مدیران این کمپ تحت نظر قرار گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ جو بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد

اپوزیسیون آلبانی رای پارلمان را در صحن آن با مواد آتش‌زا به چالش کشید

آتش‌سوزی گسترده در پی انفجار یک کارخانه مواد شیمیایی در تگزاس آمریکا