Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تهدید اروپا توسط مسکو به مصادره دارایی‌ها؛ وزیر دفاع روسیه: قصد غرب سرایت جنگ به آسیا است

اقتصاد روسیه
اقتصاد روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد روسی هشدار داده که این کشور در واکنش به اقدامات اتحادیه اروپا، دارایی‌های متعلق به این کشورها را مصادره خواهد کرد.

آگهی

ویاچسلاو ولودین، رئيس مجلس عوام روسیه در کانال تلگرامی خود با اشاره به این که اقدامات کشورهای اروپایی «سرقت دارایی‌های مسدود شده روسیه» است تاکید کرد که مسکو هم اقدام متقابلی انجام خواهد داد. 

اظهارات ولودین در واکنش به صحبت‌های اورزولا ون در لاین، رئيس کمیسیون اروپا مطرح می‌شود که روز جمعه از احتمال مصرف کردن سودهای بادآورده اموال مسدود شده روسیه در اوکراین خبر داده بود. رییس کمیسیون اروپا روز جمعه جزییات بیشتری در مورد طرحی برای استفاده از دارایی‌های راکد بانک مرکزی روسیه برای پرداخت هزینه بازسازی اوکراین ارائه کرده بود . فن‌ درلاین در پایان نشست سران رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «ما در حال حاضر روی پیشنهادی درباره سودهای بادآورده تمرکز کرده‌ایم.»

اورزولا فن در لاین بدون اشاره به زمان انتشار این طرح ادامه داد: «به عبارت دیگر، ما به دنبال یافتن راهی برای استفاده از درآمد حاصل از دارایی‌هایی بانک مرکزی روسیه هستیم. این سودهای بادآورده در حال حاضر بسیار قابل توجه است.»

ولودین اما در واکنش گفت: «دارایی‌های مصادره شده متعلق به کشورهای غیردوست، بسیار بزرگتر از منابع  راکد ما در اروپا خواهد بود.» 

رهبران اتحادیه اروپا از پیشنهاد استفاده از میلیاردها یورو از سود دارایی‌های روسیه در غرب برای بازسازی اوکراین حمایت کرده‌اند. این دارایی ها از فوریه ۲۰۲۲، زمانی که غرب مجموعه ای از تحریم‌ها را برای فلج کردن توانایی روسیه برای تامین مالی جنگ علیه اوکراین، مسدود شده‌اند.  ارزش این سپرده ها در سراسر قلمرو اتحادیه اروپا ۲۱۱ میلیارد یورو است که طبق گزارش ها بیش از ۱۸۰ میلیارد یورو در اختیار Euroclear، یک شرکت خدمات مالی مستقر در بروکسل است.

در همین حال و در ادامه تنش‌های میان روسیه و غرب، سرگئي شویگو، وزیر دفاع این کشور مدعی شد که اروپا و آمریکا به دنبال گسترش جنگ اوکراین به آسیا هستند. آقای شویگو که این اظهارات را در یک رویداد دیپلماسی نظامی در چین مطرح می‌کرد همچنین مدعی شد که واشنگتن در تلاش برای بی‌ثبات کردن آسیا است. 

رسانه دولتی روسیه که اظهارات شویگو را منتشر کرده همچنین به نقل از او می‌نویسد: «پس از ایجاد یک بحران حاد در اروپا، غرب در تلاش است تا پتانسیل بحران را به آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد.» او همچنین اضافه کرد که ناتو در حال تقویت نیروهای خود در منطقه است تا بتواند مقیاس مانورهای نظامی و همچنین مسابقه تسلیحاتی خود را گسترش دهد. 

وزیر دفاع روسیه در ادامه با هشدار در خصوص این که موضع غرب در قبال روسیه خطر درگیری مستقیم بین قدرت‌های هسته‌ای را به همراه خواهد داشت اضافه کرد که پیامدهای چنین درگیری‌ای «فاجعه‌بار» خواهد بود. 

وی همچنین واشنگتن را به تلاش برای استفاده از تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی به عنوان بهانه‌ای برای «مداخلات بشردوستانه» متهم کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای شویگو البته در بخش قابل تامل صحبت‌های خود افزود که مسکو آماده گفتگو در مورد حل و فصل جنگ اوکراین پس از مناقشه و همچنین «همزیستی» با غرب است، اما کشورهای غربی باید از تلاش برای شکست استراتژیک روسیه دست بردارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید: روسیه سربازانی را که از جبهه فرار می‌کنند، اعدام می‌کند

ادعای موسسه بریتانیایی: ایران، چین و روسیه از جنگ حماس و اسرائیل سواستفاده می‌کنند

حمله هسته‌ای شبیه‌سازی‌شده؛ پوتین بر عملیات ارتش روسیه نظارت کرد