تلاش روزانه ۱۵۰۰ مهاجر برای ورود غیرقانونی به مجارستان؛ سه مهاجر در تیراندازی مرزی کشته شدند

حصار مرزی در صربستان
حصار مرزی در صربستان Copyright Tibor Rosta/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه مهاجر در تیراندازی در مرز صربستان و گرجستان کشته شدند. مجارستان پس از بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، برای جلوگیری از ورود سیل مهاجران به خاک این کشور یک حصار مرزی فولادی ساخت. مرکز غیردولتی پناهجویان می‌گوید: «اکنون حدود ۱۵۰۰ نفر هر روز در تلاشند تا وارد خاک مجارستان شوند.»

آگهی

رسانه‌های محلی گزارش دادند که سه مهاجر روز جمعه ۲۷ اکتبر در یک تیراندازی در نزدیکی مرز صربستان با مجارستان کشته شدند. این مرز در امتداد مسیر ورودی اتحادیه اروپا قرار گرفته و به‌طور گسترده‌ای از سوی قاچاقچیان انسان مورد استفاده می‌گیرد.

به همین منظور پلیس صربستان ماموریت‌های گشت‌زنی خود را در مناطق مرزی افزایش داده است.

تلویزیون «ان‌یک» صربستان به نقل از پلیس این کشور گزارش داد که این درگیری مسلحانه در ساختمانی متروکه در نزدیکی روستای مرزی هورگوس رخ داده است. یک مهاجر دیگر نیز در این حادثه زخمی شد. هنوز مشخص نیست چه کسی گلوله‌ها را شلیک کرده است.

کمپ و سهمیه نمی‌خواهیم، امنیت شهروندانمان در خطر است

زولتان کُوَاچ، سخنگوی دولت مجارستان در همین زمینه در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس [توییتر سابق] به این مساله واکنش نشان داد و گفت: «کشورش بارها به اتحادیه اروپا درباره نرخ فزاینده خشونت و ترور انجام شده از سوی باندهای قاچاق انسان در امتداد مرزهایش هشدار داده است.»

آقای کواچ تاکید کرد: «فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده که بروکسل متوجه شود ما نه به اختصاص سهمیه و ایجاد کمپ‌های مهاجرپذیر که به یک اقدام فوری و منسجم جهت محافظت از مرزها و تضمین امنیت شهروندانمان نیاز داریم.»

برخورد پلیس صربستان با مهاجران
برخورد پلیس صربستان با مهاجرانSerbian Ministry of Interior/AP
«مجارستاان بارها به اتحادیه اروپا درباره نرخ فزاینده خشونت و ترور انجام شده از سوی باندهای قاچاق انسان در امتداد مرزهایش هشدار داده است.»
سخنگوی دولت مجارستان

جدال و رقابت باندهای تبهکار برای کنترل منطقه مرزی

یک سازمان غیردولتی ماه گذشته در صربستان خبر داد: «باندهای تبهکار برای کنترل این منطقه مرزی در رقابت و جدال بوده و تلاش می‌کنند از این مسیر برای قاچاق مهاجران به اتحادیه اروپا استفاده کنند.»

مجارستان پس از تیراندازی امروز از مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل خواست تا برای مقابله با موج مهاجران در این منطقه فورا اقدامی انجام دهد.

این اتفاق در حالی روی می‌دهد که یکی از محورهای نشست امروز سران اروپا در بروکسل بر مساله مهاجران متمرکز است.

مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه است اما صربستان عضو این اتحادیه نیست.

مهاجرانی از خاورمیانه و افغانستان

حصار مرزی
حصار مرزیTibor Rosta/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund

اگر به آمار ارایه شده از سوی پلیس صربستان نگاهی بیندازیم، ارقام نشانگر افزایش تردد مهاجران غیرمجاز در این گذرگاه‌های مرزی است. اغلب مهاجران غیرقانونی شامل مردان جوانی می‌شوند که از خاورمیانه و افغانستان به اینجا می‌آیند.

مجارستان پس از بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، برای جلوگیری از ورود سیل مهاجران یک حصار فولادی مرزی ساخت. مرکز غیردولتی پناهجویان می‌گوید: «اکنون حدود ۱۵۰۰ نفر هر روز در تلاشند تا وارد خاک مجارستان شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران مهاجرت غیرقانونی؛ اتحادیه اروپا به کدام کشورها برای کنترل پناهجویان پول می‌دهد؟

بحران مهاجرت در ایتالیا؛ جنازه ۸ پناهجو از جمله یک مادر باردار در قایق پناهجویان پیدا شد

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟