Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ولادیمیر پوتین برای شرکت در سومین نشست بین‌المللی «کمربند و جاده» وارد چین شد

Vladimir Putin arrives at Beijing
Vladimir Putin arrives at Beijing Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بامداد سه‌شنبه وارد پکن شد و قرار است روز چهارشنبه نیز با همتای خود شی جین پینگ دیدار کند.

آگهی

هواپیمای او کمی قبل از ساعت ۹:۳۰ بامداد به وقت محلی (۱:۳۰ به وقت گرینویچ) در پایتخت چین به زمین نشست و بنا بر اعلام مسکو، دیدار پوتین و شی در حاشیه سومین مجمع بین‌المللی «کمربند و جاده» انجام خواهد شد.

چین تا روز چهارشنبه میزبان نمایندگانی از حدود ۱۳۰ کشور برای این نشست است که به مناسبت ۱۰ سالگی ابتکار بلندپروازانه «جاده ابریشم جدید» برگزار می‌شود. با این وجود گمان می‌رود این رویداد دیپلماتیک تا حدودی تحت‌الشعاع درگیری کنونی بین اسرائیل و حماس نیز قرار گیرد.

بنا بر اعلام یوری اوشاکوف، مشاور دیپلماتیک کرملین قرار است که دو رئیس جمهور «به شیوه‌ای صریح و دوستانه» درباره همکاری‌ها عملی دوجانبه همچنین مشکلات بین‌المللی گفتگو کنند.

در ابتدای این هفته نیز وزرای خارجه روسیه و چین یکدیگر را در پکن ملاقات کردند و سرگئی لاوروف از چین برای اینکه ولادیمیر پوتین را به عنوان «مهمان اصلی» این نشست دعوت کرده، تشکر کرد.

آخرین دیدار شی و پوتین به ماه مارس برمی‌گردد که رئیس جمهوری چین به روسیه سفر و از تقویت همکاری‌های اقتصادی و نظامی با مسکو برای مقابله با آنچه که «هژمونی آمریکا» می‌خواند، حمایت کرد.

روسیه که به دلیل حمله به اوکراین بشدت از سوی غرب تحریم شده، چندین ماه است به دنبال تقویت روابط اقتصادی، نظامی و حتی در موضوع انرژی با دیگر کشورهاست و در این میان سعی دارد روابط خود با چین را که پیش از این نیز خوب بود، تقویت کند.

با این وجود خبرگزاری فرانسه به نقل از بیورن الکساندر دوبن، کارشناس روابط بین‌الملل در دانشگاه جیلین (چین) می‌نویسد که مسکو اکنون در موقعیت «وابستگی بی‌سابقه‌ای» به پکن بویژه در موضوعات اقتصادی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا از طرح «ابتکار کمربند و جاده» چین خارج شد

پوتین برای حضور در دهمین سالگرد راه‌اندازی ابتکار «کمربند-جاده» به چین می‌رود

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای