Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

محلهٔ فرهنگ هنگ‌کنگ؛ یکی از بلندپروازانه‌ترین طرح‌های فرهنگی هنری جهان

محلهٔ فرهنگ هنگ‌کنگ؛ یکی از بلندپروازانه‌ترین طرح‌های فرهنگی هنری جهان
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Cristina Ginerیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اهالی و گردشگران به‌سوی محلهٔ وست‌کوولون هنگ‌کنگ سرازیر می‌شوند تا خود را در مواهب فرهنگی‌ و هنری آن غرق کنند.

آگهی

محلهٔ فرهنگ هنگ‌کنگ برای علاقه‌مندان هنر دیدنی‌های مسلمی دارد. این محله که در زمینی ۴۰ هکتاری در بندر ویکتوریا احداث شده یکی از بزرگترین و بلندپروازانه‌ترین طرح‌های فرهنگی دنیاست.

میزبانی پرشکوه و تازه برای اُپرای سنتی چین

اُپراخانهٔ شیکو که دروازهٔ ورود به این محله است، میزبانی تازه و خیره‌کننده بری اُپرای کانتونی به‌شمار می‌رود. ورودی پرده‌مانندِ این بنا از مخاطبان دعوت می‌کند تا طراحی استثنایی‌اش را ببینند و با میراث غنی اُپرای چینی آشنا شوند؛ یعنی نمایشی باستانی و جذاب که ریشه در فرهنگ عامه دارد و اجرای باشکوهی از داستان‌های اساطیری است.

لام‌ تی‌ین، بازیگر اُپرای چینی دربارهٔ تفاوت‌ این نمایش با اُپرای غربی می‌گوید: «بازیگران اُپرای غربی عمدتاً بر خوانندگی و بازیگری تمرکز دارند، اما برای بازی در اُپرای چینی بازیگران باید چندین استعداد داشته باشند. آنها باید توان خوانندگی، بازیگری، متن‌خوانی و مبارزه را داشته باشند.»

تمرین اُپرای چینی کار دشواری است، و آوازهای ‌آن با صدایی بسیار زیر خوانده می‌شوند. شخصیت‌های نمایش برای بروز احساس‌شان حالات مشخصی به چهرهٔ خود می‌دهند.همچنین در اُپرای چینی، برخلاف اُپرای غربی، بازیگر فنون آرایش چهره را می‌آموزد تا خود این کار را روی چهرهٔ خود انجام دهد.

لام‌تی‌ین دراین‌باره می‌افزاید: «هر حرکت بدن در اینجا چارچوب مشخصی دارد بازی آزاد نیست، مجموعه‌ای از قواعد اُپرا و زبان آن در کار است که همهٔ بازیگران باید آن را رعایت کنند.»

اُپرای چینی هنری است که از دوران سلسلهٔ مینگ در چین باقی مانده، و در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی بشری در یونسکو به ثبت رسیده است.

قلب تپندهٔ تجارت هنرهای مدرن

منطقهٔ آسیا-اقیانوسیه نقش مؤثری در تجارت هنر دارد و هنگ‌کنگ به‌خاطر آسانی سفر، زیرساخت‌های ممتاز جهانی، و بندر آزادش برای آثار هنری، به نقطه‌ای کلیدی برای اقتصاد هنر بدل شده است.

خانهٔ مزایدهٔ فیلیپس که سال ۲۰۱۵ با هدف فروش آثار هنری برپا شده، برای تقویت کسب‌وکار خود در منطقه دفتری در محلهٔ فرهنگی هنگ‌کنگ گشوده است. مجموعهٔ فیلیپس در ۶ طبقه و با مساحتی ۵۲ هزار متری، فضایی ایدئال برای نمایش بهترین آثار هنر معاصر دارد.

مدیر دفتر آسیای این نهاد می‌گوید: «تصمیم گرفتیم به وست‌کوولون بیاییم، که بی‌تردید یکی از محلات فرهنگی پیشرو دنیاست، موزهٔ ام‌پلاس ده متر آنطرف‌تر است، و قصرموزهٔ هنگ‌کنگ روبه‌رویمان قرار دارد، و اینها فضای خوبی برای موزه‌گردی و خریدوفروشِ همزمانِ آثار هنری ایجاد می‌کند.»

این شرکت نخستین خانهٔ مزایده‌ای است که در این شهر گالری و فروشگاه دائمی برپا کرده، و به مجموعه‌داران و علاقه‌مندان هنر امکان می‌دهد تا تمام سال در نمایشگاه‌ها و مزایده‌ها شرکت کنند.

رهاوردهای فرهنگی-هنریِ پرشمارِ هنگ‌کنگ درحال تثبیت آوازهٔ این کلان‌شهر به‌منزلهٔ یکی از کانون‌های جهانی تجارت هنرند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

برگزاری نهمین نمایشگاه سالانه نقاشی معاصر «لیون آرت پیپر ۲۰۲۳» با حضور چهار هنرمند ایرانی

«چالشی تکنیکی و هنری»؛ تصاویری از اجرای نمایش با آدمک‌های یخی در فرانسه