حمله مرگبار با سلاح گرم به دو سوئدی در بروکسل؛ عامل حمله متواری است

حمله در بروکسل بلژیک
حمله در بروکسل بلژیک Copyright KENZO TRIBOUILLARD/AFP
Copyright KENZO TRIBOUILLARD/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی بلژیک اعلام کرد که دو نفر در اوایل عصر امروز بر اثر تیراندازی در شهر بروکسل، پایتخت کشته شدند و مظنون متواری است. دو نفر دیگر نیز در این حمله مجروح شده‌اند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از یک منبع نزدیک به پرونده، ویدئویی از فردی که مسئولیت این حمله را قبول می‌کند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که طبق آن مردی به زبان عربی صحبت و خود را وابسته به داعش معرفی می‌کند. وی همچنین در این ویدئو می‌گوید که با کشتن سه نفر که پیراهن تیم ملی سوئد را پوشیده بودند انتقام گرفته است.  برخی نیز در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که وی پیش از حمله «الله اکبر» گفته است.

طبق گزارش یکی از رسانه‌های بلژیک (La Dernière Heure) قربانیان سوئدی بودند و به احتمال زیاد هواداران تیم فوتبال سوئد بودند که عصر امروز در مسابقات مقدماتی یورو ۲۰۲۴ مقابل بلژیک قرار گرفت.

نخست‌وزیر بلژیک نیز از «حمله‌ای» سخن گفت که هدف آن شهروندان سوئد بوده است.

سلوان مومیکا، پناهجوی عراقی ساکن سوئد، در ماه ژوئن گذشته صفحات قرآن را پاره کرد و به آتش کشید. او بار دیگر حدود یک ماه بعد در تجمعی در استکهلم یک جلد قرآن را به زیر پا انداخت و لگدمال کرد. این حرکت موجی از خشم و اعتراض را بین مسلمانان ایجاد کرد. 

طبق ویدئویی که در وبسایت روزنامه Het Laatste Nieuws منتشر شد تیرانداز لباسی نارنجی فلورسنت بر تن داشت و سوار بر یک اسکوتر بود و پس از استفاده از اسلحه خودکار فرار کرد.

سخنگوی دادستانی بلژیک بدون اینکه بتواند فورا درباره انگیزه حمله اظهار نظر کند گفت که تحقیقات در این باره آغاز شده است. با این حال بعدا اعلام شد که تحقیقات به بخش مبارزه با تروریسم سپرده شده است.

واکنش فرانسه به حمله

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه پس از این حادثه دستور داد تا کنترل‌ها در مرز با بلژیک تقویت شود. 

متوقف شدن بازی دو تیم فوتبال سوئد و بلژیک

بازی دو تیم فوتبال سوئد و بلژیک در نیمه نخست با نتیجه یک بر یک به پایان رسید اما بازیکنان سوئدی در نیمه دوم حاضر نشدند وارد زمین شوند. هواداران فوتبالی که در ورزشگاه محصور شده‌اند و اجازه خروج ندارند، از این تصمیم استقبال کردند. 

واکنش رئیس کمیسیون اروپا

اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا حمله شامگاه دوشنبه را «نفرت‌انگیز» توصیف کرد.

وی تاکید کرد که اروپا علیه تروریسم متحد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو فقره بازداشت در آلمان و بلژیک از بیم حمله به تظاهرات حامیان اسرائیل

از ماجرای حمله در بروکسل که منجر به کشته شدن دو سوئدی شد چه می‌دانیم؟

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد