Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرباز اوکراینی برای روشن کردن تانک غنیمتی روس با خدمات پشتیبانی روسیه تماس گرفت

تانک تی-۷۲ ارتش روسیه در اوکراین
تانک تی-۷۲ ارتش روسیه در اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهادهای ناظر می‌گویند روسیه در سال گذشته بیش از دو سوم تانک‌های خود را در جریان جنگ در اوکراین از دست داده است.

آگهی

در جبهه‌های جنگ در اوکراین، هدف قرار گرفتن تانک‌های روسی و یا فرار خدمه آن به هنگام یک ضدحمله برق‌آسا امر عجیبی به شمار نمی‌رود.

بسیاری از این تانک‌ها به خاطر شدت آسیب غیرقابل تعمیر هستند، اما تعدادی نیز توسط نیروهای اوکراینی به عقب منتقل شده و بعد از بازسازی و در مواردی تغییر کاربری مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه فوربس در یکی از این موارد زمانی که یک افسر اوکراینی با یک تانک غنیمتی روسیه دچار مشکل شد، تصمیم گرفت مستقیما از پشتیبانی فنی روسیه کمک بگیرد.

در ویدئویی که توسط یک رسانه اوکراینی به نام «میلیتارنی» منتشر شده، افسری به نام «کوچونیک» با نام مستعار «الکساندر آناتولویچ» در حال تماس با کارکنان سازنده تانک روسی دیده می‌شود. وی به فرد آن طرف خط می‌گوید با تانک روسی مدل «تی-۷۲بی۳» مشکل دارد. این مدل، پیشرفته‌ترین نسخه تانک تی‌-۷۲ متعلق به دوران شوروی است.

در این ویدئو صدای افسر اوکراینی به گوش می‌رسد که می‌گوید: «من فرمانده یک گروه زرهی هستم و مشکل این است که ما نمی‌توانیم تانک را اداره کنیم.»

آقای کوچونیک در این تماس انبوهی از شکایات در مورد تانک را به طرف مقابل منتقل می‌کند از جمله اینکه این مخزن روغن تانک مشکل دارد و کمپرسورهایش معیوب هستند. به نظر می‌رسد فردی که در سمت دیگر تلفن قرار دارد از صحبت کردن با یک سرباز اوکراینی بی‌خبر است و اطمینان می‌دهد که مشکلات را با دفتر سازنده موتور مطرح خواهد کرد. در تماس بعدی، شخصی دیگر در کارخانه سازنده به افسر اوکراینی می‌گوید مشکلات تانک را از طریق یک پیام واتس اپ گزارش کند.

ظاهراً افسر اوکراینی در پایان تماس‌ها هویت خود را برای هر دو نفر نفر فاش کرده است. در ویدئوی منتشره وی خطاب به فرد مقابل در آن سوی خط می‌گوید: «ببین، من فرمانده گروه زرهی کی‌-۲ ، دومین گردان مکانیزه تیپ ۵۴ اوکراین هستم. آنها را بهتر بسازید تا کار با آنها برای ما آسان‌تر شود چون قرار است تعداد بیشتری از این تانک‌ها را غنیمت بگیریم. بسیار متشکرم. مواظب خودت باش. زنده باد اوکراین.»

مشخص نیست که این افسر و سربازانش چه زمانی و کجا این تانک را تصرف کردند. همچنین یورونیوز به طور مستقل نمی‌تواند تایید کند که وی با چه کسی تماس گرفته و چه زمانی این تماس برقرار شده است.

به صفحه اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

داده‌های پایگاه اطلاعاتی «اوریکس» نشان می‌دهد ارتش روسیه از زمان تهاجم به خاک اوکراین، دو سوم تانک‌های خود را از دست داده است.

به گفته جاکوب جانوفسکی، تحلیلگر نظامی در اوریکس، روسیه در زمان حمله خود حدود ۳ هزار تانک عملیاتی داشت اما داده‌ها نشان می‌دهد که آنها دستکم ۲ هزار و ۳۲۹ تانک را از دست داده‌اند.

تعدادی از این تانک‌ها در صحنه نبرد نابود شده‌اند، در حالی که تعدادی دیگر برای استفاده در ارتش اوکراین تغییر کاربری پیدا کرده‌اند. مایکل کوفمن، مدیر برنامه مطالعات روسیه در مرکز تحلیل‌های دریایی، پیشتر گفته بود که اوکراین تانک های تی‌-۸۰ روسیه را غنیمت گرفته و از آنها استفاده می‌کند.

یورونیوز فارسی برغم گزارش فوربس نمی‌تواند تایید کند که آیا چنین تماسی از سوی نظامی اوکراین با پشتیبانی فنی روسیه صورت گرفته است یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای اوکراین درباره کشته شدن فرمانده روس؛ مسکو با عکس و ویدئو به‌طور غیرمستقیم تکذیب کرد

حمله ۳۸ «پهپاد انتحاری شاهد» به اوکراین؛ کی‌یف: ۲۶ پهپاد را سرنگون کردیم

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟