Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش دورریز غذا در اتحادیه اروپا؛ خانوارها و رستوران‌ها در جا زدند و ضایعات تولیدکنندگان بالا رفت

دورریز غذا
دورریز غذا Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرانه دورریز غذا در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۱ به ۱۳۱ کیلوگرم رسید، رقمی که در سال ۲۰۲۰، ۱۲۷ کیلوگرم اعلام شده بود.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۵۸.۴ میلیون تن ضایعات غذایی تولید کرده‌اند.

بر اساس دسته‌بندی انجام شده، زباله‌های خانگی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند، به طوری که ۵۴ درصد از کل مقدار ضایعات مواد غذایی که معادل ۷۰ کیلوگرم به ازای هر شهروند اتحادیه اروپاست، در بخش خانگی تولید شده است. 

در سال ۲۰۲۰ هم سرانه تولید ضایعات غذایی در بخش خانگی ۷۰ کیلوگرم بوده ولی سهم آن در کل ضایعات غذایی تولیدی ۵۵ درصد بوده که نشان دهنده افزایش دورریز مواد غذایی در زنجیره تامین مواد غذایی است.

مطابق گزارش یورواستات، در سال ۲۰۲۱، ۴۶ درصد باقیمانده ضایعات غذایی تولید شده در زنجیره تامین مواد غذایی تولید شده است که در این میان بالاترین سهم با ۲۱ درصد (سرانه ۲۸ کیلوگرمی) به گروه تولید کنندگان محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها اختصاص دارد.

یورواستات سهم گروه رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها را ۹ درصد (سرانه ۱۲ کیلوگرمی)، بخش تولید مواد اولیه را ۹ درصد ( سرانه۱۱ کیلوگرمی) و سهم گروه خرده فروشی مواد غذایی را ۷ درصد (سرانه ۹ کیلوگرمی) اعلام کرده است.

در سال ۲۰۲۰، سرانه تولید کنندگان محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها ۲۳ کیلوگرم، سرانه تولید مواد اولیه ۱۴ کیلوگرم، سرانه رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها ۱۲ کیلوگرم بوده است. ۸ کیلوگرم باقیمانده نیز سهم بخش خرده فروشی مواد غذایی بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بدین ترتیب، سرانه تولید ضایعات غذایی در بخش‌های  تولید کنندگان محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها و خرده فروشی‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ افزایش، در بخش رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها ثابت مانده و در بخش  تولید مواد اولیه کاهش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک رستوران ایتالیایی به مشتریانش در قبال غذا خوردن بدون داشتن تلفن همراه، یک بطری شراب هدیه می‌دهد

راهبردهایی برای تغذیهٔ پایدار و کاهش دورریز خوراک در جهان

ظروف تجزیه‌پذیر و افطاری با دورریز صفر؛ شیوه‌های قطر در حفظ محیط زیست