Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر هیاتی از سازمان ملل پس از ۳ دهه به قره‌باغ کوهستانی؛ سناتور فرانسوی از «سکوت» بروکسل انتقاد کرد

فرار ساکنان قره‌باغ کوهستانی از منطقه
فرار ساکنان قره‌باغ کوهستانی از منطقه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد که هیاتی از سازمان ملل متحد برای اولین بار طی سه دهه گذشته وارد منطقه قره‌باغ کوهستانی شد.

آگهی

سخنگوی الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در حالی این خبر را اعلام کرد که اکثریت ساکنان قره‌باغ کوهستانی این منطقه را به مقصد ارمنستان ترک کرده‌اند. اکثر ساکنان این منطقه را تا پیش از تسلط جمهوری آذربایجان بر آن ارامنه تشکیل می‌دادند. 

ماموریت اصلی هیات سازمان ملل متحد در قره‌باغ کوهستانی ارزیابی نیازهای بشردوستانه عنوان شده است. سازمان ملل پیش از این از موافقت باکو با اعزام هیاتی از این سازمان به منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر داده بود. 

این در حالی است که فرانسه از تاخیر جمهوری آذربایجان در موافقت با سفر هیات سازمان ملل به قره‌باغ کوهستانی انتقاد کرده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جدایی‌طلبان ارمنی که کنترل این منطقه را طی سه دهه اخیر در دست داشتند هفته گذشته در پی عملیات تهاجمی جمهوری آذربایجان سلاح‌های خود را بر زمین گذاشتند. 

بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی در پی این تحولات مجبور به ترک محل زندگی خود شدند. این در حالی است که جمعیت این منطقه به طور رسمی ۱۲۰ هزار نفر ذکر می‌شود. 

جمهوری آذربایجان ضمن رد اتهام‌هایی که در زمینه «پاکسازی قومی» در قره‌باغ کوهستانی مطرح می‌شود تاکید کرده است که ساکنان منطقه در انتخاب بین باقی ماندن یا کوچ کردن آزاد هستند. 

در مقابل ایروان مدعی است که نگرانی‌های ساکنان در پی یک رشته «بازداشت‌های غیرقانونی» در قره‌باغ کوهستانی تشدید شده است. 

انتقادها از اتحادیه اروپا نیز به دلیل عدم موضع‌گیری در مقابل تحولات در قره‌باِغ کوهستانی افزایش یافته است. در همین راستا برونو روتایو، سناتور فرانسوی از «سکوت» بروکسل در برابر «پاکسازی قومی و مذهبی» انتقاد کرد. اتحادیه اروپا پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با جمهوری آذربایجان بر سر خرید گاز به توافق دست یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوچ ۹۰ هزار آواره ارمنی؛ اتحادیه اروپا کمک پنج میلیون یورویی به قره‌باغ اختصاص داد

فرار ارامنه قره‌باغ کوهستانی از دست ارتش جمهوری آذربایجان؛ سفری که مقصدی ندارد

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند