Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقش‌های سنتی مردان و زنان در انجام امور خانه؛ برابری جنسیتی در کشورهای اروپایی چگونه است؟

انجام کارهای منزل
انجام کارهای منزل Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس یک نظرسنجی تازه، در کشور بریتانیا کارهای خانه و مراقبت از کودکان به طور نابرابر بین مردان و زنان تقسیم شده است. البته کشورهای اروپایی از لحاظ وضعیت برابری جنسیتی در تقسیم وظایف خانه با یکدیگر یکسان نیستند.

آگهی

هیچ کس صد در صد از انجام کارهای خانه لذت نمی‌برد. براساس نظرسنجی جدیدی که به تازگی منتشر شده است در بریتانیا، زنان هنوز هم در مقایسه با مردان به طرز نابرابری به این قبیل کارهای بی‌ اجر و پاداش مشغول هستند.

براساس نظرسنجی سالیانه «نگرش‌های اجتماعی در بریتانیا / BSA»، بیش از سه چهارم پاسخ‌دهندگان معتقدند که انجام امور منزل باید تقسیم شود؛ اما حدود دو سوم زنان هنوز هم بیشتر از سهم منصفانه خود به نظافت و پخت و پز می‌پردازند.

با این حال، نتایج این نظرسنجی به کسانی که برای برابری جنسیتی می‌جنگند، همچنان هم امیدوارکننده است.

در سال ۱۹۸۰، حدود ۴۸ درصد با این گزاره موافق بودند که «وظیفه مرد کسب درآمد و وظیفه زن مراقبت از خانه است.» امسال فقط ۹ درصد با چنین گزاره‌ای هم‌راستا بودند.

همچنین در نظرسنجی امسال، ۳۲ درصد از مردان اعتراف کردند که در خانه کمتر از آنچه که باید کار می کنند.

در سال ۱۹۸۳ یعنی اولین باری که نظرسنجی سالیانه BSA صورت گرفت شد؛ میزان اشتغال زنان بین سنین ۱۶ تا ۶۴ سال فقط ۵۴ درصد بود - این میزان اکنون به ۷۲ درصد افزایش یافته است و بسیاری از مادرانی که به طور سنتی در خانه می‌ماندند، اکنون پس از زایمان به سر کار باز می‌گردند.

آسوشیتدپرس
عکس تزئینی از فهرست انجام امور منزلآسوشیتدپرس

همه کشورهایی اروپایی یکسان نیستند

با این حال، کشورهایی که در سرزمین اصلی قاره اروپا قرار دارند، اغلب تصورات دیگری نسبت به بریتانیا دارند.

بر اساس آماری که توسط موسسه اروپایی برابری جنسیتی (EIGE) در سال ۲۰۲۱ ارائه شده است؛ کارهای خانه، مراقبت از کودکان و مراقبت از افراد دارای معلولیت و سایر شرایط مزمن همچنان در زمره نابرابرترین وظایف مشترک بین زن و مرد در سراسر قاره اروپا هستند.

این موسسه دریافت که حدود ۹۱ درصد از زنان دارای فرزند، دست‌کم یک ساعت در روز را صرف کارهای خانه می‌کنند، ولی همین زمان برای مردان دارای فرزند تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

این تحقیق نشان داد که بخش عمده‌ای از این تقسیم کار نابرابر به نقش‌های جنسیتی‌ای ربط دارد که از مادران به دختران و از پدران به پسران منتقل شده‌اند.

سطح تحصیلات نیز نقش دارد

زنان با تحصیلات بیشتر زمان کمتری را صرف کارهای خانه می‌کنند، اما در مورد مردان، برعکس است.

موسسه اروپایی برابری جنسیتی دریافت که زنان شاغل، اغلب کارهای خانه را برون‌سپاری می‌کنند تا مدت زمانی که برای انجام کارهای خانه صرف می‌کنند را کاهش دهند.

این در حالی است که به نظر می‌رسد مردان از پول خرج کردن برای کارهایی که خودشان می‌توانند انجام دهند اجتناب می‌کنند.

در سراسر اروپا، بسیاری از کشورها اخیراً شاهد افزایش تعادل جنسیتی در تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری در امور خانه بوده‌اند. در دهه گذشته، فرانسه، لوکزامبورگ، ایتالیا، آلمان و اسپانیا همگی شاهد افزایش قابل توجهی در میزان برابری در انجام وظایف منزل بوده‌اند.

در آن طرف قضیه؛ کشورهای جمهوری چک، مجارستان، رومانی، اسلوونی و بلغارستان همگی از نظر مساوی کردن زمین بازی در توازن قدرت بین مرد و زن پس‌رفت کرده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در سراسر قاره اروپا، آمار نشان می‌دهد که به طور متوسط ۷۹ درصد از زنان (با یا بدون فرزند) کارهای خانه را انجام می‌دهند و به طور روزانه آشپزی می‌کنند، در حالی که این رقم در مردان فقط ۳۴ درصد است.

سوئد تنها کشوری است که نابربری انجام کارهای خانه بین زن و مرد در کمترین حالت خود قرار دارد. در این کشور، ۷۴ درصد از زنان این وظایف را به طور منظم انجام می‌دهند - اما ۵۶ درصد از مردان هم این وظایف را انجام می‌دهند.

آگهی

روی دیگر سکه برابری جنسیتی یونان است. در آنجا، ۸۵ درصد از زنان وظیفه انجام کارهای خانه را بر عهده دارند، در حالی که تنها ۱۶ درصد از مردان به طور منظم در کاهای خانه کمک می‌کنند.

کانوا
عکس تزئینیکانوا

آیا مراقبت از کودکان یک وظیفه زنانه است؟

وقتی صحبت از والدین به میان می‌آید، شاید جای تعجب نباشد که سهم مادرانی که از فرزندان خود مراقبت می‌کنند بسیار بیشتر از پدران است.

حدود ۹۳ درصد از زنان ۲۵ تا ۴۹ ساله که فرزندان زیر ۱۸ سال دارند، به طور روزانه از فرزندان خود مراقبت می‌کنند، در حالی که این رقم در مردان تنها ۶۹ درصد است.

در یونان، این نابرابری فوق‌العاده بیشتر است و ۹۵ درصد از زنان مسئولیت فرزندان خود را در مقایسه با ۵۳ درصد از مردان به عهده می‌گیرند. جمهوری مالت هم کم از یونان ندارد.

این در حالی است که سوئد (۹۶ درصد زنان و ۹۰ درصد مردان) و اسلوونی (۸۸درصد و 82۸۲درصد) از نظر تعادل جنسیتی در مراقبت از کودکان بسیار برابرتر هستند.

آگهی

از شمال تا شرق و از غرب تا جنوب اروپا

به طور کلی، تفاوت قابل توجهی در سراسر قاره و در مناطق خاص وجود دارد.

به نظر می‌رسد که مردان در کشورهای حوزه اسکاندیناوی با انجام نقش‌های سنتی «زنانه» راحت‌تر کنار می‌آیند. پس از آن، بسیاری از کشورهای شرق اروپا قرار دارند که به لحاظ برابری در انجام امور منزل اط وصعیت خوبی برخوردارند.

این در حالی است که کشورهای غرب اروپا همچنان عقب‌تر هستند. در آخر هم کشورهای جنوب اروپا هستند که در این رتبه‌بندی در قعر جدول قرار می‌گیرند.

دلایل این امر به طور کامل مشخص نیست، اما آنچه به نظر می‌رسد این است که یکی از دلایل این است که هر چه کشور مذهبی‌تر باشد، این عدم تعادل جنسیتی هم در آن ریشه‌دارتر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیانت در روابط زن و مرد؛ میزان وفاداری چه کسانی در رابطه عاشقانه کمتر از دیگران است؟

چرا بسیاری از مردان از دکتر فراری هستند؟

آلمان؛ استعمال دخانیات در خودروهای حامل کودکان و زنان باردار ممنوع می‌شود