Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال بایدن از آزادی چند آمریکایی‌؛ واشنگتن ایران را به‌دلیل «بازداشت‌های غیرقانونی» تحریم کرد

بیانیه بایدن
بیانیه بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای با استقبال از آمریکایی‌های آزاد شده در ایران، تحریم‌هایی را علیه محمود احمدی‌نژاد و وزارت اطلاعات ایران به‌دلیل «بازداشت‌های غیرقانونی» اعلام کرد.

آگهی

وی در بیانیه خود گفت: «امروز بالاخره پنج آمریکایی بی‌گناه که در ایران زندانی بودند به خانه می‌آیند.»

وی افزود: «سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروندی که می‌خواهند نام آن‌ها خصوصی باقی بماند پس از سال‌ها تحمل رنج و بلاتکلیفی به زودی با عزیزان خود دیدار می‌کنند.»

وی با تشکر از شرکای خود در داخل و خارج از آمریکا به‌طور ویژه از قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی سپاسگزاری کرد.

وی افزود: «من از شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر و هیثم بن طارق، سلطان عمان که هر دو به تسهیل این توافق در طول چندین ماه دیپلماسی دشوار و اصولی به آمریکا کمک کردند تشکر ویژه می‌کنم.»  

وی تاکید کرد: «همانطور که ما بازگشت این آمریکایی‌ها را جشن می‌گیریم، کسانی را که برنگشتند را نیز به یاد می‌آوریم. من از حکومت ایران می‌خواهم گزارش کاملی از آنچه برای باب لوینسون رخ داده است ارائه دهد. خانواده لوینسون مستحق پاسخ هستند. ما امروز محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق و وزارت اطلاعات ایران را تحت قانون لوینسون به دلیل دست داشتن در بازداشت‌های غیرقانونی تحریم می‌کنیم. ما به تحمیل هزینه‌ها به ایران برای اقدامات تحریک آمیز آن‌ها در منطقه ادامه می‌دهیم.»

وی با اشاره به خطر سفر آمریکایی‌ها به ایران گفت: «در حالی که به هموطنان خود در خانه خوش‌آمد می‌گوییم یک بار دیگر خطرات جدی سفر به ایران را به همه آمریکایی‌ها یادآوری می‌کنم. دارندگان پاسپورت آمریکایی نباید به آنجا سفر کنند.»

وی با اشاره به هشدار مسافرتی طولانی مدت وزارت خارجه آمریکا گفت که طبق این هشدار به‌دلیل خطر آدم ربایی و دستگیری خودسرانه شهروندان آمریکایی به ایران سفر نکنند. همه آمریکایی‌ها باید به این سخنان توجه کنند و هیچ انتظاری نداشته باشند که آزادی آن‌ها در صورت عدم اطمینان حاصل شود.»

وی تاکید کرد که «پیوستن مجدد آمریکایی‌های به ناحق بازداشت شده به عزیزانشان» از روز اول اولویت دولت من بوده است. ما اکنون ده‌ها نفر از هم میهن‌های خود را به خانه آورده‌ایم از جمله از افغانستان، میانمار، هائیتی، روسیه، رواندا، ونزوئلا و مکان‌های دیگر در سراسر جهان.»

وی افزود: «با این حال همچنان بسیاری دیگر ناعادلانه در روسیه، ونزوئلا، سوریه و جاهای دیگر در سراسر جهان نگهداری می‌شوند.»

وی تاکید کرد: «تا زمانی که هر آمریکایی گروگان گرفته شده یا به طور نادرست بازداشت شده‌ را به خانه نیاوریم دست از کار نمی‌کشیم.»

توافق مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن که مقدمات آن از ماه‌های پیش آغاز شده بود سرانجام روز دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ با آزادی پنج زندانی از سوی هر دو طرف اجرایی شد.

این توافق در چارچوب نوعی معامله بر سر آزادی افراد بازداشت شده در دو کشور به انضمام واریز بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران به حسابی تحت نظارت ایالات متحده در کشور قطر صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانی و آزادی پول‌های مسدود شده ایران؛ چرا تعویق و چرا انتقاد؟

ایران: روند گفت‌وگوها با اروپا می‌تواند در آینده به تبادل زندانیان منجر شود

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»