Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنش در روابط برلین و پکن؛ استفاده از کلمه «دیکتاتور» باعث احضار سفیر آلمان شد

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان
آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پکن سفیر آلمان را در اعتراض به اظهارات آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه درباره رئيس جمهوری چین احضار کرد.

آگهی

خانم بربوک در گفتگویی با شبکه فاکس‌نیوز در روز ۱۴ سپتامبر شی‌جین پینگ، رهبر چین را یک دیکتاتور نامیده بود. او در این گفتگو همچنین گفته بود: «اگر پوتین در جنگ با اوکراین پیروز می‌شد چه معنایی برای دیگر دیکتاتورهای جهان مانند شی رئيس جمهوری چین خواهد داشت؟ بنابراین اوکراین باید در این جنگ پیروز شود.» 

اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص رهبر چین در حالی مطرح می‌شود که اخیرا روابط میان برلین و پکن با تنش‌هایی رو به رو شده و دولت آلمان مواضع سخت‌تری در خصوص موضوعاتی چون وضعیت تایوان و همینطور حقوق بشر در چین اتخاذ کرده است.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان تایید کرد که سفیر این کشور در پکن به وزارت خارجه چین احضار شده است. تایید احضار پاتریشیا فلور سفیر آلمان در چین پس از آن صورت می‌گیرد که چین اوایل روز دوشنبه هم نسبت به اظهارات خانم بربوک ابراز نارضایتی کرده بود. 

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه خود در این رابطه گفته بود: «این نظرات بسیار پوچ و نقض جدی حیثیت سیاسی چین و همچنین یک تحریک سیاسی آشکار است.» 

در واکنش به این تنش‌ها یک سخنگوی دولت آلمان به خبرگزاری فرانسه گفت: «واضح است که چین توسط یک رژیم کمونیستی و تک حزبی اداره می‌شود و همچنین واضح است که این با تصور ما از دموکراسی مطابقت ندارد.» 

این سومین باری است که پکن اخیرا سفیر آلمان را احضار می‌کند. پیش از این چین پس از سفر وزیر آموزش آلمان به تایوان در ماه مارس این کار را کرده بود. پیشتر هم در اوت ۲۰۲۲ پس از اظهارات وزرای خارجه گروه ۷ درباره تایوان زمانی که آلمان ریاست این گروه را برعهده داشت، باعث شده بود تا پکن سفیر آلمان را احضار کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پکن مدعی است که تایوان بخشی از سرزمین این کشور است و هرگونه اظهارنظر از سوی کشورهای غربی در خصوص استقلال این جزیره را برنمی‌تابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است

گمانه‌زنی‌ها درباره ناپدید شدن یک مقام چینی؛ وزیر دفاع ۲ هفته در انظار عمومی دیده نشده است

مقابله با نفوذ چین از طریق یک همسایه کمونیستی؛ بایدن با طرح شراکت جامع راهبردی به ویتنام سفر کرد