فرمانده پیشین سنتکام: ایران همچنان مهمترین تهدید برای صلح در منطقه است

فرانک مکنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)
فرانک مکنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) Copyright Lolita C. Baldor/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  CBS News
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانک مکنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در گفتگو با سی‌بی‌اس‌ نیوز ایران را مهم‌ترین خطر برای صلح در منطقه خواند. وی همچنین رابطه طالبان و القاعده را بسیار قوی‌تر از هر رابطه بالقوه‌ای میان طالبان و آمریکا توصیف کرد.

آگهی

آقای مکنزی درباره اظهارات یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا مبنی بر این‌که «القاعده در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار دارد و احیای آن در افغانستان و پاکستان بعید به‌نظر می‌رسد»، گفت: «این خبر خوبی درباره القاعده است. اما به نظر من در حال حاضر داعش تهدید پایدارتری است. القاعده به دلیل اختلافات مذهبی داخلی از هم گسسته است، اما داعش این‌طور نیست و فکر می‌کنم آن‌ها در حال حاضر به خصوص در افغانستان از فضاهای موجود برای جمع‌آوری نیرو سوء‌استفاده می‌کنند.»

وی درباره اظهارات فرمانده کنونی سنتکام مبنی بر احتمال حمله قریب‌الوقوع داعش علیه ایالات متحده در کمتر از شش ماه گفت: «من همیشه بر این باور بوده‌ام که داعش می‌خواهد به ما در خاک آمریکا حمله کند. این یک اصل و باور اصلی آن‌ها است. یکی از دلایلی هم که ما در افغانستان حضور داشتیم جلوگیری از استفاده از آن کشور به عنوان محل تجمع قوا در جهت حمله مستقیم یا نیابتی به خاک ما و متحدانمان بود. درنتیجه خروج ما از افغانستان، پیگیری چنین اهدافی بسیار دشوارتر شده است.»

فرمانده سابق سنتکام درباره اسناد اطلاعاتی و اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر همکاری آمریکا و طالبان در مبارزه با القاعده گفت: «به باور من طالبان تنها در جهت عالی‌ترین منافع خود حاضر به اتخاذ هر اقدامی است. اگرچه ممکن است به صورتی موقت اقداماتی را همانند زمانی که ما از افغانستان خارج شدیم انجام دهند، اما آن‌ها درواقع رابطه خانوادگی و عرفی طولانی مدتی با القاعده دارند و حتی فکر کردن به تغییر این رابطه نیز بسیار دشوار است. به نظر من رابطه طالبان با القاعده بسیاری قوی تر از هر رابطه بالقوه میان طالبان و آمریکا است.»

فرانک مکنزی همچنین در رابطه با افزایش حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس برای افزایش بازدارندگی تهران و همزمان اقدامات ایالات متحده برای آزادسازی ۶ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران در ازای آزادسازی زندانیان آمریکایی در تهران گفت: «ایران همچنان مهم‌ترین تهدید برای صلح در منطقه و درنهایت به دنبال بیرون راندن آمریکا و دیگر کشورهای غربی از منطقه است. این‌ها همه در راستای اهداف سلطه‌گرایانه تهران است. به نظر من اقدامات اصلی آن‌ها در حال حاضر تدابیری تاکتیکی برای کاهش تحریم‌ها خواهد بود.»

وی افزود: «مشکل اصلی ما با ایران نه تنها از بین نرفته بلکه در واقع بدتر هم شده است. زیرا طی این ۱۰ سال، ایران به صورت چشمگیری قابلیت‌ و ظرفیت موشک‌های بالستیک خود را افزایش داده است. آن‌ها اکنون هزاران موشک بالستیک، موشک زمین به زمین، موشک کروز کوتاه برد همچنین پهپاد در اختیار دارند. همین موضوع به آن‌ها در قبال همسایگانشان برتری می‌دهد و سبب افزایش قابل توجه توانایی‌های ایران می‌شود. ما به علت تمرکزمان بر مساله هسته‌ای گاهی اوقات از این توانایی‌های ایران غافل می‌شویم. البته که مساله هسته‌ای مهم است، اما مساله اساسی و فوری ایران، توانایی موشکی آن‌ها است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنتکام: دو موشک پایگاه نظامی آمریکا در دیرالزور سوریه را هدف قرار داد

سنتکام: قایق سپاه پاسداران هنگام عبور ناوهای آمریکایی از تنگه هرمز «اقدام خطرناک» انجام داد

سنتکام ارتباط ایران با حمله پهپادی هفته گذشته به یک نفت‌کش را تایید کرد