آمریکا تکذیب پویا ایر را رد کرد: «ایران همچنان به دروغگویی درباره روابط خود با روسیه ادامه می‌‌دهد»

عکس منتشر شده از فلایت رادار ۲۴
عکس منتشر شده از فلایت رادار ۲۴ Copyright سایت فلایت رادار ۲۴
Copyright سایت فلایت رادار ۲۴
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید که شواهد روشنی مبنی بر پرواز هواپیمای شرکت پویا ایر به کریمه اشغالی وجود دارد. این در حالی است که ایران این پرواز را تکذیب کرده است.

آگهی

رسانه‌های اوکراینی به نقل از سایت «فلایت رادار ۲۴» که مسیر هواپیماها را ردیابی می‌کند روز گذشته اعلام کرده بودند که یک هواپیمای ترابری نظامی ایرانی (ایلوشن ۷۶) از شبه جزیره کریمه پرواز کرده است. طبق این گزارش‌ها این هواپیما از فرودگاه سیمفروپل که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین روی پروازهای غیرنظامی بسته شده است پرواز کرده است.

با این حال شرکت پویا ایر این موضوع را به شدت تکذیب کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده در توییتی نوشت که «رژیم ایران همچنان به دروغگویی در مورد روابط خود با روسیه ادامه می‌دهد. شواهد روشنی مبنی بر پرواز هواپیمایی پویا، یک شرکت هواپیمایی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از سوی سازمان ملل و ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفته، به کریمه اشغالی وجود دارد که دروغ بودن انکار مضحک این شرکت را اثبات می کند.»

این نهاد تاکید کرد که «رژیم ایران به منظور سرپوش گذاشتن بر روابط نظامی خود با روسیه و پشتیبانیش از جنگ بی دلیل و ناعادلانه روسیه علیه اوکراین به دروغگویی خود ادامه می دهد.»

وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده به افشای فعالیت های بی ثبات کننده رژیم ایران و ایجاد اختلال در تکثیر سلاح های خطرناک این رژیم ادامه خواهد داد.

ایران با وجود برخی شواهد همچنان فروش پهپادهای شاهد به روسیه را که در جنگ اوکراین استفاده می‌شود تکذیب می‌کند.

طبق ردیابی سایت «فلایت رادار ۲۴» هواپیمای ایلوشن ۷۶ از ساعت ۱۸ روز پنجشنبه به وقت اروپای شرقی پس از ترک کریمه بر فراز دریای سیاه پرواز می‌کرد. برخی منابع اوکراینی نیز مدعی شده‌اند که این هواپیما از تهران به مقصد مسکو بلند شده است و از مسکو به مقصد نامعلومی پرواز کرده است. 

 با این حال چند ساعت پس از انتشار این خبر شرکت هواپیمایی پویا در یک اطلاعیه فوری و تند مدعی هک سایت فلایت رادار شد و گفت: «طی اخبار کذب به استناد هک سایت فلایت رادار شاهد هستیم بر اساس خط خبری برنامه ریزی شده توسط شبکه‌های معاند و سایر جیره خواران مرتبط، به تناوب اعلام می‌شود هواپیمای ایلوشین ۷۶ هواپیمایی پویا به شماره ثبت EP-PUS در حال پرواز بر فراز منطقه پرواز ممنوع شبه جزیره کریمه در حال کمک رسانی به نیروهای روسیه است در حالی که این هواپیما طی ۴۸ ساعت گذشته در فرودگاه مهرآباد پارک بوده و پروازی نداشته و اساساً چنین موضوعی از اساس کذب محض بوده و انجام چنین پروازی کاملا نشدنی نیست.»

شرکت هواپیمایی پویا یک شرکت هواپیمایی باری است که دفتر آن در فرودگاه مهرآباد قرار دارد. این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۲ نام خود را از یاس ایر به پویا ایر تغییر داد.

با این حال این شرکت در سال ۲۰۰۰ فعالیت خود را با نام تجاری قشم ایر آغاز کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به چالش کشیدن ادعاهای سرزمینی چین؛ کشتی‌های جنگی ایالات متحده و کانادا از تنگه تایوان عبور کردند

حمله هوایی به کی‌یف؛ اوکراین: ۱۳ پهپاد ایرانی را منهدم کردیم

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت