Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پاسخ به معمای سنگ‌تراشی‌های ۱ میلیون‌ ساله؛ چرا انسان‌های عصر حجر سنگ‌های کروی‌ شکل می‌ساختند؟

سه سنگ آهکی کروی متعلق به عصر حجر
سه سنگ آهکی کروی متعلق به عصر حجر Copyright Hebrew University of Jerusalem / AFP
Copyright Hebrew University of Jerusalem / AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان اسرائیلی در جریان بررسی سنگ‌های تراشیده شده توسط انسان در عصر حجر به این نتیجه رسیدند که برخی از سنگ‌ها به عمد و بنا به دلایلی به صورت کروی تراشیده شده‌اند. آنها در تازه‌ترین نتایجی که از این بررسی منتشر کرده‌اند، سعی کرده‌اند به چرایی این نوع سنگ‌تراشی پاسخ بگویند.

آگهی

تیمی به سرپرستی آنتوان مولر، باستان‌شناسِ ارشدِ دانشگاه عبری اورشلیم پس از بررسی ۱۵۰ قطعه سنگ کروی شکل که از حفاری‌های باستان‌شناسی در «اوبیدیا» (Ubeidiya) به دست آمده، بر این فرضیه صحه گذاشتند که انسان‌ها در عصر حجر یا سنگ، احتمالا به یکی از سه دلیل مطرح شده، سنگ‌ها را با استفاده از ابزارهای اولیه به شکل کره یا گِرد می‌تراشیده‌اند. 

اوبیدیا، واقع در شمال اسرائیل کنونی، قدیمی‌ترین مکان خارج از آفریقاست که ابزارهای سنگی متعلق به عصر حجر در آن کشف شده است. عصر سنگ یا عصر حجر دوره‌ای است که از حدود ۲.۶ میلیون سال پیش در شرق آفریقا و توسط انسان‌هایی که ساخت ابزار‌های سنگی را آموختند، آغاز شد ولی ابزارهای سنگی مکشوفه در اوبیدیا متعلق به ۱.۷ میلیون سال پیش است.

تیم باستان‌شناسی دانشگاه عبری اورشلیم متقاعد شده که انسان‌های اولیه حداقل از ۱.۴ میلیون سال پیش به طور عمدی سنگ‌ها را به صورت کروی شکل تراشیده‌اند.

تیم مستقر در اورشلیم این نتیجه را پس از بررسی سنگ‌ها با استفاده از روش‌های پیشرفته تجزیه و تحلیل شکل سه بعدی که مدل‌سازی رایانه‌ای شده، به دست آورده‌ است. آنها تصمیم دارند که از این روش برای بررسی قدیمی‌ترین سنگ‌های کروی کشف شده در تانزانیا که قدمتی ۲ میلیون ساله دارد، بهره بگیرند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

باستان‌شناسان اسرائیلی در مورد این که این سنگ‌های گِرد چه کاربردی داشته‌اند، به سه فرضیه رسیده‌اند. نخست این که از آنها برای شکستن استخوان‌ها به منظور استخراج بهتر مغز آنها یا آسیاب کردن گیاهان استفاده می‌شده است. دوم این که احتمال دارد برخی انسان‌ها در عصر حجر از آن به عنوان پرتابه استفاده می‌کرده‌اند و سوم هم این که به آن‌ها به عنوان نماد یا اثر دارای ابعاد زیبایی‌شناختی نگاه می‌کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف تازه باستان‌شناسان: انسان‌های اولیه احتمالا مغز مردگان را می‌خوردند و جمجمه‌شان را کاسه می‌کردند

کشف «کپسول زمان» در آجر گلی شکسته؛ دانشمندان محیط زندگی پادشاه آشور در ۲۹۰۰ سال پیش را بازسازی کردند

باستان‌شناسان بریتانیایی چاقو‌های سنگی ۳۰۰هزار ساله کشف کردند