Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رونمایی از پرتره «ترزا می» در پارلمان بریتانیا؛ واکنش‌های متفاوت در شبکه‌های اجتماعی

پرتره ترزا می در پارلمان بریتانیا رونمایی شد
پرتره ترزا می در پارلمان بریتانیا رونمایی شد Copyright  Parliamentary Art Collection
Copyright  Parliamentary Art Collection
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از کاربران و شهروندان بریتانیایی از اینکه برای «ترزا می» چنین پرتره متمایزی خلق شده، ابراز ناخرسندی کرده و گفته‌اند که او «لایق این اثر نیست».

آگهی

رونمایی رسمی از پرتره ترزا می، نخست‌وزیر سابق بریتانیا در پارلمان این کشور با موجی از تحسین‌ها‌ و انتقاد‌ها در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

این پرتره که نقاش آن هنرمندی متولد ایران به نام سعید دایی معرفی شده، ۲۸ هزار پوند (۳۳ هزار یورو) هزینه به همراه داشته و به سفارش کمیته مشورتی ریاست پارلمان بریتانیا در امور آثار هنری خلق شده است.

اثر یاد شده که توجه زیادی را به خود جلب کرده، به صورت توامان تحسین‌ها وانتقادات زیادی را در بین کاربران رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی ایکس، که پیش‌تر با نام توییتر شناخته شده بود این نقاشی را «هیجان‌انگیز» خوانده و یادآور شده که از آشنایی با کار هنری سعید دایی بسیار خوشحال است.

حال آنکه یک کاربر دیگر همین شبکه اجتماعی، پرتره ترزا می را «وحشتناک» خوانده و نوشته است که نخست‌وزیر سابق در این اثر «مثل یک خون آشام به نظر می‌رسد».

این پرتره، دومین نخست‌وزیر زن بریتانیا را به تصویر می‌کشد که در حالتی متمایل به راست ایستاده و در پس زمینه‌ای از پارچه‌های سبز زمردی، پالتویی بلند به رنگ آبی تیره به تن دارد.

نحوه ایستادن خانم می در این نقاشی و لباس کلاسیک آبی‌ رنگ وی که کتی با یقه سرخ‌رنگ در زیر آن خودنمایی می‌کند، یادآور پرتره‌های قرن نوزدهمی از دولتمردان یا رهبران نظامی است.

خانم می در این نقاشی با حالت چهره و نگاهی محتاط و در عین حال نافذ مستقیم به بیننده اثر خیره شده است؛ یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در این خصوص نوشته است که او «به طرز شگفت انگیزی منزوی به نظر می‌رسد».

سعید دایی در خصوص اثر خود می‌گوید: «در این پرتره، هدف نه‌تنها ایجاد یک شباهت فیزیکی قانع کننده، بلکه تلاش برای ترسیم یک شخصیت روانشناختی با لحاظ کردن ویژگی‌های فردی و در عین حال اتکا به نماد‌ها و موتیف‌های کهن‌الگویی بوده است.»

وی در ادامه می‌گوید که «یک نقاشی خوب باید در عین برخورداری از حالتی معماگونه، الهام بخش باشد؛ باید همچنین کیفیتی غیرقابل تعبیر داشته باشد یا به طور خلاصه همیشه رمزآلود باشد.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

سبک ترسیم چهره ترزا می در این پرتره به کوبیسم تشبیه شده است در حالی که برخی دیگر از کارشناسان تأثیر سبک نقاشان اکسپرسیونیست اروپای مرکزی مانند اگون شیله اتریشی را نیز در این میان مورد توجه قرار داده‌اند.

به نظر می‌رسد این پرتره شهرت قابل توجهی برای سعید دایی، هنرمندی که در تهران متولد شده و اکنون در شهر «بث» واقع در جنوب غرب انگلستان زندگی می‌کند، به همراه داشته باشد.

برخی از کاربران و شهروندان بریتانیایی از اینکه برای ترزا می چنین پرتره متمایزی خلق شده است ابراز ناخرسندی کرده و گفته‌اند که او «لایق این اثر نیست».

ترزا می، نخست‌وزیر سابق بریتانیا نیز در واکنش به خلق و رونمایی از این پرتره می‌گوید نقش بستن تصویر او روی بوم «افتخار بزرگی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف دومینیک راب و گام محکم جانسون برای کسب جانشینی ترزا می

پایان رهبری ترزا می؛ برکسیت و زندگی سیاسی نخست وزیر مستعفی بریتانیا

واکنش‌ها به استعفای ترزا می؛ از درخواست انتخابات زودهنگام تا تاکید بر برکسیت