Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس برای آغاز جام جهانی ۲۰۲۳ فرانسه؛ از گردش مالی و پردرآمدترین بازیکنان راگبی چه می‌دانیم؟

جام جهانی راگبی ۲۰۲۳ فرانسه
جام جهانی راگبی ۲۰۲۳ فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جام جهانی راگبی، جمعه شب (۸ سپتامبر/۱۷ شهریور) با برگزاری دیدار افتتاحیه بین فرانسهٔ میزبان و نیوزیلند، مدافع عنوان قهرمانی، آغاز می‌شود اما فارغ از جنبه ورزشی این رویداد که هر دو سال یکبار برگزار می‌شود، چرا جام جهانی راگبی به یکی از پردرآمدترین مسابقات ورزشی بدل شده است؟

آگهی

برگزاری جام جهانی ۲۰۱۹ در ژاپن، درآمدی ۳.۴ میلیارد دلاری برای این کشور به ارمغان آورد. فرانسه نیز با هدف کسب درآمد ۴ میلیارد دلاری به استقبال برگزاری این رویداد می‌رود. 

پیش‌بینی شده که حدود ۲.۸ میلیارد دلار از این درآمد از محل بلیت‌فروشی، فروش حق پخش مسابقات و نیز جذب حامیان مالی مسابقات تامین شود. 

مطابق گزارش‌های اولیه، جام جهانی ۲۰۲۳ با جذب بیش از ۳۰ حامی مالی، رکورددار خواهد شد. شرکت‌هایی همچون کوکاکولا، مسترکارت، دی‌اچ‌ال در حامیان مالی اصلی این رویداد هستند و تاکنون بالغ بر ۱ میلیارد دلار برای حمایت از برگزاری این مسابقات پرداخته‌اند که در مقابل، امیدوارند که با تبلیغات در دوره برگزاری جام جهانی بازارهای جهانی خود را توسعه بیشتری بدهند. 

Christophe Ena/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
جام جهانی راگبی ۲۰۲۳ فرانسهChristophe Ena/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

فرانسه همچنین برآورد کرده که نزدیک به نیم میلیون نفر گردشگر خارجی در ایام برگزاری مسابقات جام جهانی راگبی به این کشور سفر کنند و حداقل ۱ میلیارد دلار هزینه کنند.

در مجموع، برآورد شده که در شهرهای میزبان، یعنی پاریس، لیون و مارسی بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود. 

باشگاه‌های راگبی در فرانسه به عنوان یکی از قدرت‌های جهانی این ورزش، از فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به این سو سالانه بیش از ۴۴۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند. پردرآمد‌ترین باشگاه انگلستان هم که در سال ۱۸۹۵ راگبی از شمال آن آغاز شد، هارلکینز است که درآمد فصل اخیر آن به بیش از ۲۷ میلیون پوند (۳۳.۷ میلیون دلار) رسیده بود. 

در حال حاضر، هاندره پولارد بازیکن تیم ملی آفریقای جنوبی که نقش موثری در قهرمانی تیم کشورش در جام جهانی ۲۰۱۹ داشت، پس از انتقال به باشگاه فرانسوی مون‌پُلیه به پردرآمدترین بازیکن راگبی اروپا بدل شد. درآمد سالانه او حدود ۱.۸ میلیون دلار گزارش شده و ارزش فردی این بازیکن نیز در بازار نقل و انتقالات حدود ۳ میلیون دلار است.

پس از او، چارلز پیوتائو عضو تیم نیوزیلند (۱.۲۵۰ میلیون دلار) و مارو ایتوجه عضو تیم انگلیس (۱.۰۵۶ میلیون دلار) قرار دارند. اووِن فارلِ انگلیسی و چسلین کلبهٔ اهل آفریقای جنوبی نیز با ۱ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به جز این پنج بازیکن، درآمد سالانه سایر بازیکنان برتر و صاحب نام راگبی پایین‌تر از ۱ میلیون دلار در سال است.

البته متوسط درآمد بازیکنان راگبی بسیار کمتر از ورزشکاران حرفه‌ای در ورزش‌هایی همچون فوتبال است. چنان که یک ورزشکار حرفه‌ای در رشته راگبی به طور متوسط سالانه نزدیک به ۶۲ هزار دلار درآمد دارد. این رقم در اروپا ۶۲ هزار دلار است.

در ایالات متحده هم متوسط دستمزد پرداختی به بازیکنان شاغل در تیم‌های راگبیِ این کشور نزدیک به ۶۴ هزار دلار اعلام شده است. 

اما بازیکنانی که به تیم‌های لیگ‌ برتری ژاپن، استرالیا، فرانسه، انگلیس و حتی نیوزیلند منتقل می‌شوند، از سطح درآمد بالاتری برخوردار می‌شوند. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

در میان بازیکنان راگبی، آنهایی که در پست تخصصی «فلای هاف» (Fly-Half) بازی می‌کنند،  پردرآمدترین ورزشکاران این رشته ورزشی هستند و سالانه به طور متوسط بیش از ۲۱۷ هزار دلار درآمد دارند.  

«فلای هاف» مهم‌ترین موقعیت در زمین است زیرا فلای هاف مسئول اجرای حمله، سازماندهی خط دفاعی عقب و تصمیم‌گیری در مورد ضربه زدن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره راگبی نیوزیلند برای حمل کوکائین 1500 یورو جریمه شد

راگبی شش ملت: جشن قهرمانی انگلیس برغم شکست در دیدار پایانی

تشدید جنگ روانی بین دو کره؛ سئول پاسخ کیسه زباله‌های پیونگ‌یانگ را با پخش موسیقی و اخبار جهان می‌دهد