حمله مرگبار روسیه به بازاری در شرق اوکراین؛ آمریکا و اتحادیه اروپا محکوم کردند

حملات روسیه به شرق اوکراین
حملات روسیه به شرق اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به کی‌یف، حملات تازه روسیه به اوکراین به کشته شدن دست‌کم ۱۷ نفر انجامید.

آگهی

خبرنگار آسوشیتدپرس گزارش داده که اجساد جان‌باختگان را روی زمین دیده که با کاور پوشانده شده بودند. این حملات تازه در کوستیانتینیوکا در منطقه دونتسک صورت گرفته است. 

ساعاتی پیش از آن هم موشک‌های روسی اهدافی را در کی‌یف و شهر جنوبی اودسا منفجر کردند که به کشته شدن یک غیرنظامی در اودسا منجر شد اما در کی‌یف تلفاتی به ثبت نرسید. 

وضعیت در شهر کوستیانتینیوکا بحرانی‌تر گزارش شده و نیروهای آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش به محل اعزام شده‌اند. 

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین گفته که انتظار می‌رود تعداد کشته‌ها از این هم بیشتر شود. تصاویر منتشر شده در آسوشیتدپرس وضعیت بسیار تراژیکی را به نمایش می‌گذارد که افراد جان باخته و مجروح غرق در خون هستند.

مقام‌های محلی می‌گویند ۲۰ مغازه، خطوط انتقال برق و چند ساختمان اداری و مسکونی در اثر این حملات آسیب دیده‌اند. 

این حملات به یک بازار انجام شده و به گفته ولودیمیر زلنسکی یک کودک هم در بین کشته‌شدگان دیده می‌شود. رئيس جمهوری اوکراین این حمله را محکوم  و آن‌را اقدامی شرم‌آور از سوی «روسیه شیطانی» خواند. 

آقای زلنسکی همچنین با اشاره به اینکه این یک حمله عمدی به شهری آرام بوده تاکید کرد که «روسیه شیطانی» باید هرچه زودتر شکست بخورد. 

اتحادیه اروپا و آمریکا محکوم کردند

اتحادیه اروپا حمله مرگبار روسیه به بازاری در شرق اوکراین را «وحشیانه» خواند و آن را محکوم کرد. سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «روسیه به ارعاب مردم غیرنظامی اوکراین ادامه می‌دهد. حملات عمدی به غیرنظامیان جنایت جنگی است. همه عاملان و همدستان این جنایات باید پاسخگو باشند.»

 همزمان کاخ سفید نیز حمله چهارشنبه روسیه را «وحشیانه» خواند. کارین ژان پیر، سخنگوی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «این حملات وحشیانه روسیه بر لزوم ادامه حمایت از مردم اوکراین در دفاع از خاکشان صحه می‌گذارد».

این حملات در حالی انجام شده که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا وارد کی‌یف شده تا به گفته رسانه‌ها بسته جدیدی از کمک‌ها به اوکراین به ارزش ۱ میلیارد دلار را اعلام کند. بلینکن در این سفر دو روزه قرار است با رهبران و مقام‌های ارشد اوکراین دیدار و گفتگو کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بلینکن، پس از ورود به کی‌یف در حالی که در کنار کولبا، همتای اوکراینی خود ایستاده بود، گفت: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که اوکراین آنچه را که نیاز دارد، در اختیار دارد. این نیازها نه تنها برای موفقیت در حمله متقابل که برای دراز مدت که حتی بتواند یک قدرت بازدارنده برای این کشور بسازد، باید تامین شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو: انتقال پول‌های روسیه به کی‌یف غیرقانونی است؛ ناتو: پیشروی اوکراین کند اما منطبق با واقعیت‌هاست

بیش از ۲۰ هزار قطع عضو در اوکراین؛ فاجعه‌ای که از زمان جنگ جهانی اول دیده نشده است

مسکو: چهار قایق تندرو اوکراینی را منهدم کردیم؛ کی‌یف: ۱۷ پهپاد روسیه در اودسا سرنگون شدند