Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

در آستانه سالروز آغاز اعتراضات ایران؛ آیا رویا نونهالی کشف حجاب کرد؟

حضور و سخنرانی رویا نونهالی درمراسم یادبود ایران درودی در خانه هنرمندان بدون حجاب اجباری
حضور و سخنرانی رویا نونهالی درمراسم یادبود ایران درودی در خانه هنرمندان بدون حجاب اجباری Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حضور و سخنرانی رویا نونهالی، بازیگر شناخته شده تئاتر در مراسم یادبود ایران درودی، نقاش و شاعر ایرانی در خانه هنرمندان با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها همراه شده است. برخی می‌گویند او حجاب از سر برداشته و به مخالفان پیوسته و برخی با انتشار تصاویر دیگری از او منکر این ادعا هستند.

آگهی

خانم نونهالی که از بازیگران مطرح تئاتر و سینمای ایران است و سابقه همکاری با کارگردانان بزرگی همچون، خسرو سینایی، عباس کیارستمی، بهمن فرمان‌آرا، علی حاتمی، کیومرث پوراحمد و منیژه حکمت را دارد در این مراسم که در روز جمعه ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، حاضر شد و سخنرانی کرد. 

در تصاویری که در ابتدا از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به نظر می‌رسید که خانم نونهالی بدون حجاب اجباری در این مراسم شرکت کرده است. بر همین اساس، گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار پست‌هایی از اقدام اعتراضی او و پیوستنش به جمع مخالفان حجاب اجباری سخن گفتند. 

شبکه‌های اجتماعی
رویا نونهالی در مراسم ایران درودیشبکه‌های اجتماعی

انتشار این تصاویر سبب شد تا بار دیگر برخی به ناکارآمدی تحمیل حجاب اجباری از طریق تصویب قانون برای اعمال محدودیت‌های اجتماعی و جریمه نقدی اشاره کنند.

برخی هم تاکید کردند که سیاست تهدید هنرمندان زن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی شکست خورده است.

با این‌حال با فاصله کوتاهی تصاویری از زوایای دیگر از خانم نونهالی منتشر شد که نشان می‌دهد این بازیگر کهنه‌کار سینما و تئاتر حجاب بر سر دارد. 

شبکه‌های اجتماعی
رویا نونهالی در مراسم یادبود ایران درودیشبکه‌های اجتماعی

گروهی نیز خانم نونهالی را به دلیل حجابی که بر سر کرده به باد انتقاد گرفته‌اند.

شبکه اجتماعی ایکس
پست کاربری به نام نیلشبکه اجتماعی ایکس

از آغاز اعتراضات ایران در شهریور ۱۴۰۱ چندین سینماگر ایرانی از جمله کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، ترانه علیدوستی، فاطمه معتمد آریا، رخشان بنی‌اعتماد، سهیلا گلستانی، باران کوثری، گلاب آدینه، افسانه بایگان و پانته‌آ بهرام حجاب از سر برداشته و در مکان‌های عمومی حاضر شدند و یا تصاویر خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

بسیاری از آنان تحت بازجویی و فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند و برخی چون کتایون ریاحی، ترانه علیدوستی و سهیلا گلستانی مدتی را در بازداشت گذراندند. همچنین برخی از این سینماگران در دادگاه محاکمه و مجازات‌های گوناگونی از جمله رجوع مرتب و اجباری به مراکز روان‌شناسی و مشاوره و ممنوعیت از فعالیت هنری محکوم شدند. 

در آستانه سالروز جان‌باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد و آغاز اعتراضات ۱۴۰۱،  «لایحه حجاب و عفاف» که در قوه قضائیه تهیه و در دولت ایران تصویب شده، در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.     

این لایحه با اعتراض گسترده نهاد‌های بین‌المللی روبرو شده است و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۱ سپتامبر در گزارشی آن را «آپارتاید جنسیتی» خواندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران به ۶ ماه حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شد

محرمانه شدن لایحه حجاب در مجلس؛ یک نماینده مخالف: سرنوشت این موضوع به دست تنها ۸ نفر سپرده می‌‌شود

جانشین فرمانده انتظامی: حجاب بالاترین مولفه قدرت ملی جمهوری اسلامی است