Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت

تصویر آرشیوی از درگیری‌های عراق
تصویر آرشیوی از درگیری‌های عراق Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته نیروهای امنیتی و پلیس عراق، در جریان درگیری‌ها بین گروه‌های قومی در شهر نفت‌خیز کرکوک در شمال این کشور، سه نفر به ضرب گلوله کشته و ۱۴ نفر هم زخمی شده‌اند.

آگهی

این اختلاف بر سر ساختمانی در کرکوک است که زمانی مقر حزب دمکرات کردستان (KDP) بود، اما ارتش عراق از سال ۲۰۱۷ از آن به عنوان پایگاه خود استفاده می‌کند. 

دولت مرکزی عراق قصد دارد برای نشان دادن حسن نیت، این ساختمان را به حزب دمکرات کردستان بازگرداند، اما مخالفان عرب و ترکمن در اعتراض به این تصمیم اردوگاهی در بیرون ساختمان برپا کردند. به گفته پلیس، خشونت زمانی آغاز شد که گروهی از معترضان کرد روز شنبه به کمپ نزدیک شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع محلی گزارش داده که پیشتر هم یک معترض کرد در این درگیری‌ها کشته شده است. 

مقامات امنیتی و پلیس در شهر می گویند که در حال بررسی شرایط هستند تا متوجه شوند تیراندازی از سوی چه کسانی صورت گرفته است.  پلیس کرکوک گفت که هر دو گروه معترض در اثر پرتاب سنگ و استفاده از میله های فلزی در حمله به یکدیگر زخمی شده‌اند.

نخست وزیر محمد السودانی دستور منع رفت و آمد در شهر را برای جلوگیری از تشدید خشونت صادر کرده و از احزاب سیاسی، سازمان های اجتماعی و رهبران جامعه خواسته تا نقش خود را در جلوگیری از نزاع و حفظ امنیت، ثبات و نظم ایفا کنند.

کرکوک، یک استان نفت خیز در شمال عراق در امتداد مرز بین منطقه خودمختار کردستان عراق و همچنین مناطق تحت کنترل دولت مرکزی است. منطقه‌ای که در زمان ظهور داعش، شاهد برخی از بدترین خشونت‌ها بوده است. 

نیروهای کرد پس از بیرون راندن داعش در سال ۲۰۱۴، شهر را کنترل کردند، اما در سال ۲۰۱۷ توسط ارتش عراق به خارج از شهر بیرون رانده شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمانی که سودانی سال گذشته قدرت را به دست گرفت، برای بهبود روابط بین دولت خود و حزب دمکرات کردستان تلاش کرده است. اما ساکنان عرب و گروه‌های اقلیت که می‌گویند تحت حاکمیت کردها آسیب دیده‌اند، به بازگشت حزب دمکرات کردستان معترض هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حادثه در عروسی، باز هم در عراق؛ ۵۰ نفر در پی خوردن غذای فاسد، مسموم شدند

چندین هزار نفر در اقليم كردستان علیه دولت عراق تظاهرات کردند

دولت عراق خواهان محاکمه افسران پلیسِ متهم به اعمال شکنجه شد