Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انفجار دو چاه نفتی در کرکوکِ عراق؛ پای داعش به میان آمد

تاسیسات نفتی شمال عراق
تاسیسات نفتی شمال عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از یک منبع نزدیک به پلیس عراق گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش را مسئول انفجارها معرفی کرده است.

آگهی

دو چاه نفت در یکی از میدان‌‌های نفتی کرکوک واقع در شمال عراق روز چهارشنبه منفجر شد و آتش‌نشانان برای مهار آتش ناشی از انفجار به سرعت در محل حادثه حاضر شدند.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر به نقل از چند مسئول حوزه نفت و نیز مقام امنیتی در عراق اعلام کرد که انفجار در دو چاه میدان نفتی خباز واقع در بیست کیلومتری جنوب غرب کرکوک روی داده است.

در این گزارش آمده است که میدان حادثه دیده دست کم روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت تولید می‌کند. بر اساس گزارشی که رویترز در این خصوص تهیه کرده هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این اقدام خرابکارانه را بر عهده نگرفته است.

این در حالیست که ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران به نقل از یک منبع نزدیک به پلیس عراق گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش را مسئول انفجارها معرفی کرده است.

در گزارش ایرنا به نقل از منبع یاد شده آمده است که «عناصر داعش» در انفجار دو چاه میدان نفتی خباز با بمب دست داشته‌اند و تلاش آتش‌نشانان برای مهار آتش ناشی از انفجارها همچنان ادامه دارد.

برغم پاکسازی مناطق زیادی از خاک عراق از نیروهای وابسته به گروه داعش در سال ۲۰۱۷ که پس از سه سال جنگ و خونریزی حاصل شد، نیروهای ارتش این کشور همچنان به صورت پراکنده با شبه نظامیان وابسته به این گروه اسلامگرای افراطی درگیرند.

مقامات دولتی در بغداد از این رو با تصمیم واشنگتن برای خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان موافق نیستند و در شرایط موجود این اقدام را مغایر با منافع ملی و نیز راهبرد مبارزه با گروه‌های تروریستی می‌دانند.

وزیر امور خارجه عراق اخیرا پس از بازگشت از سفر به تهران در خصوص احتمال خروج نظامیان آمریکایی از خاک کشورش گفته بود که «این اقدام می‌تواند با خروج نظامیان دیگر کشورهایی که متعهد به مبارزه با داعش هستند، همراه شود و این بسیار خطرناک است.»

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۹ نفر در کمین نیروهای داعش در عراق کشته شدند

ارتش روسیه آتش‌سوزی چاه نفت در سیبری را با گلوله ضد تانک خاموش کرد

وزیر نفت عراق از خروج مهندسان اکسون موبیل از میدان نفتی بصره انتقاد کرد