همه‌پرسی تاریخی در استرالیا برای به رسمیت شناختن حقوق بومیان کشور

همه‌پرسی استرالیا
همه‌پرسی استرالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استرالیایی‌ها در یک همه‌پرسی تاریخی پای صندوق‌های رای می‌روند تا نظر خود را در خصوص حقوق بومیان این کشور اعلام کنند.

آگهی

رای مثبت مردم، بومیان و جزیره نشینان تنگه تورس را در قانون اساسی این کشور به رسمیت می‌شناسد و یک نهاد دائمی برای آنها ایجاد می‌کند تا در مورد قوانین به پارلمان مشاوره دهد. 

این همه‌پرسی که قرار است روز ۱۴ اکتبر برگزار شود، موضوع بحث‌های شدیدی در استرالیا شده و موافقان و مخالفان بر سر این مسئله با یکدیگر چالش دارند. 

تقریبا نیم قرن است که هیچ رفراندوم موفقی در استرالیا برگزار نشده است؛ با این حال مدافعان حقوق بومیان امیدوارند مردم این کشور با رای مثبت خود باعث به رسمیت شناخته شدن حقوق این اقلیت شوند. 

برای موفقیت این همه‌پرسی، باید اکثریت رای‌دهندگان به آن رای مثبت بدهند و در عین حال دست‌کم باید در چهار ایالت از ۶ ایالت استرالیا نیز حمایت حداکثری از این رفراندوم وجود داشته باشد. 

سپس ترکیب، وظایف و اختیارات این نهاد که توصیه‌های آن الزام آور نیست، توسط پارلمان طراحی و مورد بحث قرار می‌گیرد.

آخرین باری که مردم استرالیا در یک رفراندوم شرکت کردند به سال ۱۹۹۹ میلادی باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که شهروندان این کشور با تغییر نظام پارلمانی خود به ریاستی مخالفت کردند. 

آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا با اعلام تاریخ رای گیری در یک گردهمایی در شهر آدلاید، این رأی را فرصتی برای اتحاد ملت توصیف کرد. 

او در حالی که از سوی جمعیت تشویق می‌شد گفت: «روز ۱۴ اکتبر فرصت مهمی برای ما است؛ لحظه‌ای که می‌توانیم استرالیایی بودن خود را نشان دهیم. همه ما باید از فرصتی که پیش روی ما قرار دارد استفاده کنیم.» 

او که حامی این رفراندوم است از مردم خواست به این همه‌پرسی «آری» بگویند و اجازه دهند حقوق مردم بومی و ساکنان جزایر تنگه تورس به رسمیت شناخته شود.

در قانون اساسی استرالیا، از مردم بومی و ساکنان تنگه تورس نامی برده نشده است؛ این در حالیست که این افراد بیش از ۶۵ هزار سال در این سرزمین سکونت داشته‌اند. 

استرالیایی‌ها حالا با یک کارزار شش هفته‌ای رو به رو رو هستند و در روز رای‌گیری از آنها پرسیده خواهد شد که آیا با تغییر قانون اساسی برای افزودن یک کمیته بومی برای مشاوره دادن به پارلمان فدرال در مورد مسائل بومیان و ساکنان تنگه تورس موافق هستند یا خیر؟  

بومیان استرالیا حدودا ۳.۲ درصد جمعیت ۲۶ میلیونی این کشور را تشکیل می‌دهند. 

هرچند دولت از این همه‌پرسی حمایت کرده اما پیتر داتون، رهبر اپوزیسیون، مخالف آن است و می‌گوید این طرح می‌تواند به ایجاد اختلاف نژادی در کشور منجر شود. مخالفان، کمپین بله را به «نخبه‌گرایی و نادیده گرفتن نگرانی‌های روزمره مردم» متهم می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در طول تاریخ استرالیا ۴۴ رفراندوم برگزار شده و تنها ۸ مورد آن با موفقیت همراه بوده و آخرین بار هم این رای مثبت در سال ۱۹۷۷ میلادی حاصل شده است. 

علاوه بر این، تاکنون هیچ یک از رفراندوم‌ها در این کشور بدون حمایت هر دو حزب به نتیجه نرسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین‌بار یک زن مدیریت بانک مرکزی استرالیا را برعهده می‌گیرد

تصاویری از آتش‌بازی و استقبال از سال نوی ۲۰۲۳ در نیوزیلند و استرالیا

تصمیم مقامات استرالیا برای برچیدن مجسمه سیاستمدار قرن ۱۹ که جسد یک مرد بومی را مثله کرده بود