قاچاق سلاح و مواد مخدر با پهپاد از سوریه به اردن؛ امان «تهدید‌ تازه ایران» را محکوم کرد

پرواز یک پهپاد بر فراز مناطق مرزی اردن با سوریه (آرشیوی)
پرواز یک پهپاد بر فراز مناطق مرزی اردن با سوریه (آرشیوی) Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به ادعای مقامات اردنی، هواپیماهای بدون سرنشینی که از خاک سوریه بلند می‌شوند چندی است که فراتر از مواد مخدر، اسلحه به این کشور قاچاق می‌کنند.

آگهی

مقامات نظامی اردن می‌گویند یک پهپاد را که از خاک سوریه بلند شده بود بر فراز حریم هوایی خود سرنگون کرده‌اند.

ارتش اردن روز دوشنبه با اعلام این مطلب یاد آور شد که سرنگونی پهپاد یاد شده سومین حادثه مشابه در این کشور طی ماه جاری بوده است.

مقامات اردنی همچنین مدعی شده‌اند که افزایش قاچاق سلاح از طریق مرزهای این کشور به نگرانی‌ها در خصوص تهدید تازه از سوی ایران که  فراتر از مواد مخدر است دامن می زند. 

اردن پیش‌تر در ماه ژوئن نیز اعلام کرده بود که یک پهپاد حامل مواد مخدر تحت کنترل شبه‌نظامیان نزدیک به ایران در سوریه را بر فراز آسمان خود سرنگون کرده است.

در بیانیه ارتش اردن آمده است که پهپاد تازه سرنگون شده در حریم هوایی این کشور رهگیری شده بود؛ با این حال ارتش اردن در خصوص محموله این پهپاد روشن‌گری نکرده است.

به ادعای مقامات اردنی، هواپیماهای بدون سرنشینی که از خاک سوریه بلند می‌شوند چندی است که اسلحه و همچنین مواد مخدر به این کشور قاچاق می‌کنند.

مقامات اردنی می‌گویند که استفاده روزافزون از پهپادهای حامل مواد منفجره، به جنگ بی امانِ میلیارد دلاری علیه مواد مخدر در آنسوی مرزها ابعاد تازه‌ای بخشیده است.

دولتمردان اردن، کشوری که از متحدان سرسخت آمریکاست شبه نظامیان تحت حمایت ایران را که بر جنوب سوریه تسلط دارند، عامل اصلی قاچاق سلاح و مواد مخدر معرفی می‌کنند.

سمیح المیثه، یک وزیر سابق اردنی و آشنا با تحولات مرزی این کشور می‌گوید: «اردن توسط ایران و با کمک شبه نظامیان تحت حمایت آنها در نزدیکی مرز ما هدف گرفته می شود؛ این یک تهدید امنیتی و فراتر از قاچاق مواد مخدر است.»

دولت‌های عربی و غرب، سوریه را به تولید کاپتاگُن،‌ نوعی روان‌گردان بسیار اعتیادآور و پرسود حاوی آمفتامین و قاچاق آن به خلیج فارس از طریق اردن متهم می‌کنند.

دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اتهامات اردن و غرب مبنی بر دست داشتن این کشور در تولید و قاچاق مواد مخدر یا همدستی شبه نظامیان مورد حمایت ایران را رد کرده است.

ایران نیز در واکنش به این موضوع می گوید که این اتهامات بخشی از توطئه های غرب علیه این کشور است.

مقامات اردنی می گویند که مذاکرات با مقامات ارشد سوری برای مهار شبکه‌های قاچاق تحت کنترل ایران به جهت ناتوانی دمشق به برقراری نظم در مناطق جنوبی سوریه با موانعی مواجه است.

اردن مانورهای نظامی در امتداد مرز خود با سوریه را تشدید کرده و خواستار حمایت بیشترآمریکا از تلاش‌های این کشوردر زمینه مهار قاچاق مواد مخدر از سوی شبه نظامیان ایرانی و واحدهای ارتش سوریه مرتبط با این نیروها شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش بین آمریکا و عضو ناتو در سوریه؛ پنتاگون: پهپاد ترکیه را زدیم چون تهدیدی علیه نیروهایمان بود

نبرد در سوریه؛ تلاش نیروهای تحت رهبری کردها برای پایان دادن به ناآرامی‌ها

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا