ممانعت نیروهای سازمان ملل از احداث جاده در مرز دو قبرس؛ ترکیه: غیرقابل قبول است

نیروهای سازمان ملل در قبرس
نیروهای سازمان ملل در قبرس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه با انتقاد از عملکرد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، اقدام آنها در ممانعت از ساخت جاده در منطقه حائل تقسیم کننده قبرس را غیرقابل قبول و اشتباه خواند.

آگهی

عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم در ترکیه روز شنبه در حساب توییتری خود ضمن انتقاد از نیروهای سازمان ملل از ساخت این جاده در منطقه مورد مناقشه و بحث‌برانگیز قبرس دفاع کرد. 

ترکیه اصرار دارد این جاده در منطقه حائل تقسیم کننده دو قبرس ساخته شود اما ممانعت نیروهای حافظ صلح باعث رویارویی آنها با نیروهای قبرس ترکی شد. هیئت سازمان ملل در شرق جزیره مدیترانه می‌گوید نیروهای صلحبان این نهاد بین‌المللی در حالی مورد حمله نیروهای قبرس ترکی قرار گرفتند که این افراد سعی داشتند کار ساخت و ساز غیرمجاز را در نزدیکی پیلا مسدود کنند. پیلا تنها روستایی است که در آنجا یونانی‌ها و ترک‌های قبرس در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

چلیک در حساب توییتر خود نوشت: «نگرش نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد که در قبرس خدمت می‌کنند غیرقابل قبول و بسیار اشتباه بود.»

او همچنین در ادامه افزود: «این نگرش سازمان ملل که با هدف جلب رضایت طرف یونانی قبرس صورت می‌گیرد به اعتبار هیئت سازمان ملل در قبرس لطمه می‌زند.» 

مقامات جمهوری ترکیه خودخوانده قبرس شمالی (TRNC) که تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است، ادعاهای هیئت سازمان ملل را برای مسدود کردن این جاده بی‌اساس دانسته بودند. آنها مدعی هستند که این پروژه یک هدف بشردوستانه دارد و به دنبال فراهم کردن دسترسی آسان به قلمرو بخش ترک نشین قبرس برای شهروندان این روستا است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قبرس از سال ۱۹۷۴ تقسیم شده و دو بخش مختلف این جزیره بین ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی در واکنش به ادعای موساد علیه ایران: بی‌اساس و شرارت‌بار است

رئیس جمهوری قبرس: ترکیه تلاش برای در اختیار گرفتن کنترل کامل بخش شمالی را آغاز کرد

پلیس قبرس مانع از درگیری تظاهرکنندگان روس و اوکراینی شد