Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شیوع گسترده سویه «اریس»؛ واکسن جدید مدرنا در برابر نوع تازه ویروس کرونا «موثر» است

سویه جدید ویروس کرونا
سویه جدید ویروس کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مقامات سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع گسترده سویه جدید ویروس کرونا به نام «اریس» هشدار داده‌اند، شرکت مدرنا می‌گوید موفق شده واکسن مخصوص این سویه را بسازد.

آگهی

شرکت داروسازی مدرنا روز پنجشنبه ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) اعلام کرد داده‌های حاصل از مطالعات اولیه نشان می‌دهد واکسن به‌روز شده کووید-۱۹ این شرکت در برابر سویه «اریس» کرونا در انسان مؤثر است.

مدرنا انتظار دارد این واکسن به روز شده در هفته‌های آتی برای واکسیناسیون در فصل پاییز به تایید سازمان‌های ناظر سلامت در ایالات متحده، اروپا و جاهای دیگر برسد.

پیشتر مقامات سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا به نام اریس، با نام علمی «ای‌جی.۵» (EG.5)، هشدار داده و آن را در بخش سویه‌های «تحت نظارت» دسته‌بندی کرده بودند.

این سازمان گفته است اریس با قدرت واگیر بالا اصطلاحا «توانایی گریز از برابر سیستم ایمنی بدن» را دارد، هرچند خطر آن کم ارزیابی می‌شود.

اریس یک سویه جهش‌یافته از یک زیرمجموعه امیکرون به نام «XBB.1.9.2» است و نهاد تحقیقاتی «نهرلب» در بازل سوئیس پیشتر آن را سویه‌ای با «سریع‌ترین نرخ شیوع قابل توجه» خوانده بود. این سویه برای اولین بار در فوریه ۲۰۲۳ در اندونزی مشاهده شده بود.

بنا به گفته سازمان جهانی بهداشت این گونه تا کنون ۷۳۵۰ بار در ۵۱ کشور توالی‌یابی شده است. 

بیشترین موارد ابتلا به این سویه در چین مشاهده شده است، در حالی که همزمان تخمین زده می‌شود نزدیک به ۱۷ درصد موارد ابتلا در ایالات متحده مربوط به این سویه باشند.

ماریا ون کرخوف، سرپرست امور فنی سازمان جهانی بهداشت، پیشتر درباره این سویه‌ گفته بود: «همه انواعی که ما از ویروس کرونا در حال شناسایی هستیم زیرشاخه‌های اومیکرون هستند و نسبت به آن نرخ رشد بالاتری دارند.»

وی اضافه کرد: «ما از نظر تعداد بستری در بیمارستان‌ها و همچنین نرخ مرگ و میر، تأثیر خاصی را مشاهده نمی‌کنیم چرا که مردم تا حد زیادی با واکسیناسیون و همینطور به دلیل ابتلای قبلی محافظت می‌شوند. از این نظر می‌توان گفت که یک نوع ایمنی جمعی ساخته شده است.»

در همین حال مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده اعلام کرده است که در حال ردیابی سویه جدید و بسیار جهش‌یافته دیگری از ویروس کرونا است.

این سویه که «BA.2.86» نام گرفته است تا کنون در کشورهای سه قاره مختلف از جمله ایالات متحده، دانمارک و اسرائیل دیده شده است.

آژانس سلامت آمریکا گفته است توصیه این سازمان برای محافظت در برابر سویه جدید به مانند توصیه‌های قبلی است. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت نیز سویه جهش‌یافته جدید را عنوان «سویه تحت نظارت» طبقه‌بندی کرده و گفته است شیوع آن را، که تا کنون در چند کشور مشاهده شده، زیر نظردارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد قضاوت درباره خطرناک بودن این سویه جدید در مقابل سویه‌های موجود دیگر کرونا را «خیلی زود» خوانده، با این حال گفته است که به دلیل «ده‌ها جهش ژنتیکی موجود در این سویه» در طبقه‌بندی این ویروس تحت عنوان «تحت نظارت» سرعت به خرج داده است.

این جهش‌ها شامل تغییراتی در بخش‌های کلیدی ویروس هستند که می‌توانند به آن کمک کنند تا از سد دستگاه ایمنی بدن (که با واکسیناسیون یا ابتلای قبلی مصون شده است) بگذرد و بدن را آلوده به عفونت کند.

وسلی لانگ، مدیر پزشکی میکروبیولوژی تشخیصی در مرکز درمانی هیوستون، می‌گوید هنوز مشخص نیست که آیا این سویه جدید بتواند از سایر سویه‌های ویروس پیشی بگیرد، با این حال به نظر می‌رسد که نرخ انتقال آن کمتر از انواع غالب فعلی است.

به گفته او احتمالا این ویروس هرگز به طور گسترده پخش نخواهد شد، هرچند برای بررسی دقیق‌تر داده‌های توالی بیشتری در این خصوص مورد نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت انرژی آمریکا: خروج ویروس از آزمایشگاهی در چین باعث همه‌گیری کرونا شد

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند