Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حملات مرگبار روسیه در هشت منطقه از اوکراین؛ کی‌یف مدعی مهار پیشروی‌های مسکو شد

سربازان اوکراینی در نزدیکی مرز باهموت، اوکراین، ۱۴ اوت ۲۰۲۳
سربازان اوکراینی در نزدیکی مرز باهموت، اوکراین، ۱۴ اوت ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به گفته مقامات اوکراینی بمباران‌های شبانه روسیه به اوکراین در روز سه شنبه در هشت منطقه از این کشور شامل شهرهای بزرگ غربی دست کم سه کشته برجای گذاشته است.

آگهی

ماه‌هاست که حملات شبانه به عنوان تاکتیک روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مسکو با اعلام آن‌ که منابع جنگی اوکراین رو به اتمام است، عملیات موسوم به حمله متقابل اوکراین را برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی‌اش شکست خورده می‌داند.

 نیروی هوایی اوکراین با جمع‌بندی این حملات شبانه اعلام کرد که «حدود ساعت ۴ صبح، اشغالگران روسی با دست کم ۲۸ موشک کروز از انواع مختلف» به اوکراین حمله کردند. ۱۶ عدد از این موشک‌ها نابود شدند.

 دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین از آسیب ساختمان‌ها در ۸ منطقه از اوکراین خبر داد که «متاسفانه مجروح و کشته برجای گذاشته است.»

 شهردار شهر لوتسک ازحمله به بخش صنعتی این شهر و برجای ماندن «سه کشته و سه زخمی» خبر داد.

 پس از یک سال و نیم جنگ، روسیه همچنان مسئولیت قربانیان غیرنظامی در اوکراین را انکار می‌کند و تضمین می‌کند که حملاتش فقط اهداف مشروع را هدف قرار می‌دهند، حتی زمانی که حملاتش منجر به ویرانی ساختمان‌های مسکونی می‌شوند.

حمله به لویو

 حملات روز سه شنبه همچنین شهر لویو (Lviv) یکی از بزرگ‌ترین شهرهای غربی اوکراین را هدف قرار داد. شهردار این شهر در تلگرام خود بر اساس ویدئویی ضبط شده از تخریب «ساختمان‌های مسکونی» خبر داد که در آن امدادگران در حال خاموش کردن آتش در طبقه بالای یک ساختمان هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

 به گفته خبرگزاری فرانسه، یکی از این موشک‌ها در زمین بازی یک مهدکودک فرود آمده است و انفجار موجب شکستن شیشه‌های خانه‌ای مسکونی شده است.

 اقدامات روسیه و «بی‌اعتنایی کامل آن به تمام اصول حقوق بشر» در روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی از سوی وزارت امور خارجه فرانسه محکوم شد.

وضعیت در جبهه‌های نبرد

 در جبهه نبرد، اوکراین در روز دوشنبه مدعی برخی دستاوردها در شرق و جنوب باهموت شد، پیشروی‌های کوچکی که از ماه‌ها پیش در قالب ضد حمله برای آزادسازی سرزمین‌های اشغال شده روسیه در حال انجام است.

 گانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، روز دوشنبه در مورد مشکلات نیروهای اوکراینی در کوپیانسک، آن را به حدی دانست که نمی‌تواند «نیروهای خود را برای حمله در بخش باهموت» متمرکز کند.

 بااین‌حال آندری کووالف، سخنگوی ارتش اوکراین از موفقیت «نیروهای اوکراینی در کاهش سرعت حمله روسیه در کوپیانسک و لیمان» خبر داد.

 در جبهه جنوبی نیز معاون وزیر دفاع به طرز مبهمی به پیشرفت‌هایی اشاره کرد.

اظهارات مقامات روسیه

 سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که «منابع ارتش اوکراین تقریباً تمام شده است.» وی ادامه داد «که با وجود کمک‌های کلی غرب به نیروهای مسلح اوکراین، هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.»

 او مدعی شد که «عملیات نظامی» در اوکراین که تقریباً یک سال و نیم پیش آغاز شد، یک آزمایش جدی برای ارتش روسیه بوده است و روسیه توانسته است تولید خودروهای زرهی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 در نهایت، در سطح اقتصادی، روسیه که مدعی مقاومت در برابر تحریم‌های بین‌المللی است، در هفته‌های اخیر شاهد سقوط ارز خود (روبل) بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست دوباره اوکراین برای دریافت موشک‌های تاروس؛ این موشک‌ آلمانی چه ویژگی‌هایی دارد؟

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

افزایش حملات سایبری در آستانه نشست صلح اوکراین در سوئیس؛ رهبران ۹۰ کشور و سازمان به برن می‌روند