Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ستایشگر ترامپ و «ضد سیستم»؛ درخشش نامزد راست افراطی آرژانتین در انتخابات مقدماتی

خاویر میلی، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین
خاویر میلی، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین در حالی قرار است روز ۲۲ اکتبر برگزار شود که این کشور آمریکای لاتین با معضلات جدی اقتصادی از جمله تورم لجام‌گسیخته روبرو است.

آگهی

خاویر میلی، نامزد راست افراطی انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین روز یکشنبه در جریان رقابت مقدماتی توانست از رقبای خود رای بیشتری به دست بیاورد. 

این سیاستمدار عوامگرا و ۵۲ ساله خود را نامزدی مخالف نخبگان سیاسی و «ضد سیستم» معرفی می‌کند. انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین قرار است پائیز امسال برگزار شود.

بیش از ۳۵ میلیون رای‌دهنده آرژانتینی روز یکشنبه واجد شرکت در رای‌گیری مقدماتی بودند. آنها در نظام انتخاباتی آرژانتین در جریان رای‌گیری مقدماتی، احزاب و نامزدهای شرکت‌کننده در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر می‌گزینند.

انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین در حالی قرار است روز ۲۲ اکتبر برگزار شود که این کشور آمریکای لاتین با معضلات جدی اقتصادی از جمله تورم لجام‌گسیخته روبرو است. نرخ سالانه تورم در آرژانتین بیش از ۱۰۰ درصد است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آرژانتین بدهی سنگینی به صندوق بین‌المللی پول دارد و حدود ۴۰ درصد از مردم این کشور زیر خطر فقر زندگی می‌کنند.

خاویر میلی از ستایشگران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا است. او وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات بانک مرکزی آرژانتین را منحل خواهد کرد. خاویر میلی همچنین تغییرات آب و هوایی را «دروغ» خوانده است.

او یکشنبه شب پس از اعلام نتایج رای‌گیری مقدماتی تاکید کرد که پایان کار طبقه سیاسی حاکم را که به گفته وی «انگل، فاسد و بی‌فایده» هستند رقم خواهد زد. 

خاویر میلی از سال ۲۰۲۱ به عنوان قانونگذار عضو کنگره آرژانتین است. آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهوری کنونی آرژانتین که محبوبیت کمی دارد در انتخابات پیش‌رو نامزد نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری منتخب آرژانتین در آمریکا؛ برنامه سفر خاویر میلی چه بود؟

راه‌حل «دلاری‌سازی اقتصاد» برای مهار تورم آرژانتین عملی‌است؟؛ نگاهی به تجربه‌های مشابه آمریکای‌لاتین

ناآرامی در آرژانتین؛ تقابل سنگ و کوکتل‌مولوتوف با گاز‌اشک آور و گلوله‌لاستیکی در خیابان‌های پایتخت