کدام کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین مجوز اقامت تحصیلی و کاری را صادر کردند؟

دانشجویان
دانشجویان Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیک به ۳.۷ میلیون نفر از اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۲ نخستین مجوز اقامت موقت خود را از یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دریافت کردند.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که شمار تازه‌واردانِ قانونی به اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی، ۴۴۵ هزار و ۷۵۳ نفر، معادل ۲۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و حتی از تعداد گزارش شده در سال ۲۰۱۹ و پیش از همه‌گیری ویروس کرونا که برای ۳ میلیون نفر نخستین مجوز اقامت صادر شده بود، فراتر رفته است.

این آمار که شامل اوکراینی‌هایی که به دلیل تهاجم نظامی روسیه مشمول حمایت اجتماعی اتحادیه اروپا شده‌اند، نمی‌شود، نشان می‌دهد که حدود ۱.۶ میلیون نفری که طی سال گذشته میلادی اولین مجوز اقامت خود را در اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اند به دلایل شغلی از جمله کار برای شرکت‌های مستقر در کشورهای عضو به این اتحادیه مهاجرت کرده‌اند. 

بر پایه گزارش یورواستات، رایج‌ترین مقاصد کار در سال ۲۰۲۲ برای مهاجران خارجی، اسپانیا (۱۴۵ هزار و ۳۱۴ مجوز)، آلمان (۸۱ هزار و ۷۹۵ مجوز) و ایتالیا (۶۶ هزار و ۷۹۱ مجوز) بوده‌اند.

در مجموع ۴۲ درصد از نخستین مجوزهای اقامت در اتحادیه اروپا طی سال گذشته میلادی برای کار صادر شده که ۱۸ درصد بیش از سال ۲۰۲۱ است. همچنین، ۱۳ درصد این اقامت‌های موقت هم برای تحصیل صادر شده که شاهد رشد ۳۳ درصدی (افزایش ۱۱۷ هزار و ۲۳۰ نفری) نسبت به سال ۲۰۲۱ بوده است.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، فرانسه بیشترین مجوزهای اقامت مرتبط با آموزش را صادر کرده (۱۰۴ هزار و ۷۷۷ مجوز)، پس از آن آلمان (۷۰ هزار و ۷۲ مجوز) و اسپانیا (۵۸ هزار و ۶۳۶ مجوز) قرار داشته‌اند.  

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

سایر مجوزهای اقامت موقت در اتحادیه اروپا نیز به دلایل خانوادگی (۲۴ درصد) و سایر دلایل از جمله پناهندگی (۳۷ درصد) صادر شده بود.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آلمان با صدور ۶۹۰ هزار و ۵۳۸ مجوز در صدر فهرست صادرکنندگان اولین مجوز اقامت موقت قرار داشته و پس از آن اسپانیا، ایتالیا و فرانسه قرار گرفته بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت فرانسه به دنبال لغو قانون «اخذ شهروندی به دلیل تولد» در جزیره مایوت

مهاجرت کاری به اتحادیه اروپا؛ ایتالیا فهرست مشاغل مورد نیاز ۲۰۲۳ را اعلام کرد

رونمایی از سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱؛ مهاجرت کاری سالانه ۱۲ هزار ایرانی به اروپا، آمریکا و استرالیا