Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا بوی اشک زن بر تحریک جنسی تأثیر می‌گذارد؟

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright کانوا پرو
Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون از علل مختلف برای کاهش میل جنسی در مردان سخن گفته شده که یکی از غیره‌منتظره‌ترین آن‌ها اشک‌های زنان است.

آگهی

تحقیقاتی که دانشمندان در بیش از یک دهه پیش انجام داده‌اند، نشان می‌دهد بوئیدن اشک زنان به هنگام گریه کردن آن‌ها باعث کاهش برانگیختگی و میل جنسی همسرانشان می‌شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بوئیدن اشک زنان باعث کاهش هورمون جنسی تستوسترون و فعالیت بخش‌هایی از مغز می‌شود که به تحریک جنسی مربوط هستند.

تحقیقات پیشین روی موش‌ها نشان می‌دهند که اشک‌های حیوانات حاوی یک عامل شیمیایی به نام «فرومون‌» است که میل جنسی جفت‌های احتمالی را تعدیل می‌کند؛ اما تاکنون وجود فرومون‌های انسانی ثابت نشده است.

علاوه بر این، انسان‌ها از نظر عاطفی بسیار پیچیده‌تر از موش‌ها هستند و در پاسخ به انواع محرک‌های تلخ، گریه می‌کنند.

بنابراین مشخص نیست که آیا اشک‌های احساسی ما حامل پیام‌های اجتماعی هستند که برای انتقال حس غم و اندوه طراحی شده‌اند یا حاوی پیام‌های شیمیایی هستند که بر واکنش‌های بیولوژیکی دیگران اثر می‌گذارند.

محققان اسرائیلی در سال ۲۰۱۱ اشک‌های دو زن را که هنگام تماشای یک فیلم هیجان‌انگیز گریه می‌کردند، جمع‌آوری کردند. آن‌ها سپس از ۲۴ مرد خواستند تا اشک‌های جمع‌آوری شده را ببویند.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، مردان شرکت‌کننده در این آزمایش نتوانستند اشک‌های واقعی آن دو زن را از قطره‌های محلول نمکی که روی گونه‌های آن دو نفر ریخته شده بودند، تشخیص دهند.

شگفت‌آورتر از آن، محققان دریافتند که مردان شرکت‌کننده در این آزمایش هنگام مشاهده چهره‌های دو زن پس از بوئیدن اشک‌های آن‌ها برانگیختگی جنسی کمتری را از خود بروز دادند تا زمانی که محلول نمک را بوئیدند.

در آزمایش دوم، گروهی متشکل از ۵۰ مرد پس از بوئیدن اشک‌های واقعی یا ساختگی به تماشای فیلم‌های احساسی نشستند. نتیجه این آزمایش نشان داد که بوئیدن اشک‌ها با کاهش میل جنسی همراه شده است.

پژوهشگران سپس بدون توجه به گفته مردان شرکت‌کننده در این تحقیق، علائم فیزیولوژیکی اشتیاق برای رابطه جنسی را هم آزمایش کردند.

بنا به گفته پژوهشگران، سطح هورمون‌های جنسی بزاقی پس از بوئیدن اشک در مقایسه با پیش از آن، پایین‌تر بود.

آن‌ها کاهش سطح تستوسترون یا هورمون‌های جنسی در مردان را از جمله دلایل کاهش برانگیختگی جنسی در آن‌ها عنوان کردند.

پژوهشگران در ادامه با برداشتن گامی فراتر، مغز ۱۶ مرد را پس از بوئیدن اشک اسکن کردند. نتایج به دست آمده از این اسکن نشان داد که بخش‌های مرتبط با برانگیختگی جنسی در مغز مانند «غده هیپوتالاموس» و «شکنج دوکی شکل چپ» پس از بوئیدن اشک کمتر فعال شدند، اتفاقی که به کاهش میل جنسی منجر می‌شود.

محققان سپس از شناسایی یک عملکرد مرتبط با احساس عاطفی برای اشک خبر دادند. این نتیجه‌گیری در حالی به دست آمده است که شرکت‌کنندگان در این آزمایش گریستن زن‌ها را ندیده‌اند.

با وجود این یافته‌ها، پژوهشگرانی که در این تحقیق مشارکت داشته‌اند اعتراف کرده‌اند که بسیاری از سوا‌ل‌ها بی‌پاسخ مانده‌اند. به عنوان مثال «آیا نشانه‌هایی از این دست در اشک‌های مردان یا کودکان نیز وجود دارد؟ و همه این‌ نشانه‌ها، فارغ از موضوع جنسیت در بطن خود چه دارند؟»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پژوهشگرانی از هلند و کرواسی پس از تحقیقات خود برای اثبات این موضوع که آیا میان بوئیدن اشک زنان و تمایل جنسی رابطه‌ای وجود دارد یا نه، اعلام کردند که اثرات اشک‌های زنان برای تحریک جنسی مردان در بهترین حالت بسیار ضعیف است.

اما پژوهشگران اسرائیلی که تحقیقات اولیه را انجام داده‌اند، مخالفان خود را به استفاده از روش‌شناسی با استانداردهای پایین‌تر متهم کردند.

آگهی

اصل این مقاله تحقیقی در مجله Science منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یافته جدید دانشمندان: بدن نوجوان‌ها بوی «بز» می‌دهد

کارزار حساس یک شهرداری در هلند؛ «رابطه جنسی روی شن‌های ساحلی شاید وقتی دیگر»

نتایج تحقیقات دانشمندان: رابطه جنسی دهانی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان گلو است